Spanairin onnettomuuden aikaansai siis Windows monitor-PC jossa Windows Trojan. Miten vakuutusyhtiöt kuten brittiäinen LLoyds aikoo menetellä jatkossa vakuutuksien suhteen sellaisten yhtiöiden osalta jossa käytetään sulautetuissakin järjestelmissä, ainakin joidenkin työasemien suhteen Windows-käyttöjärjestelmää. Eikö olisi aika vakuutusyhtiöidenkin käyttää vakuutusmaksuissa eri käyttöjärjestelmäkertoimia. Windows-koneilla voisi olla aluksi vaikka kertoin 1000 000 kun muilla (Macia lukuunottamatta se on 1 , Macilla 10).
Vakuutusyhtiö ja WIndows?
Stieglitz
2133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Älä puhu omiasi.
Vakuutusmaksut määräytyvät aina riskin perusteella ja vakuutusyhtiöillä on isot armeijat matemaatikoita niitä riskejä laskemassa.
Yhtiöillä on velvollisuus kerätä riittävä määrä varoja riskien kattamiseen kaikissa tilanteissa ja jos joku haluaa hoitaa hommat windowsilla, vaikka parempiakin on tarjolla, niin siitä selviää rahalla.
Menetettyjä ihmishenkiä se ei tietysti korvaa mutta vakuutusmatikka on raakaa peliä.