Valioliigassa on mm. Steven Gerrardin, Michel Platinin ja Sir Alex Fergusonin mukaan liikaa ulkomaalaisia ja liian vähän englantilaisia pelaajia. Onko englantilaisia liian vähän, ja tuhoaako tämä fakta englantilaisen jalkapallon nykyisyyden ja tulevaisuuden?
Lue: http://punteracademyblog.wordpress.com/2010/08/02/onko-valioliigassa-liikaa-ulkomaalaisia/
Onko Valioliigassa liikaa ulkomaalaisia?
2
586
Vastaukset 2
- Wanha futaaja
Olen ollut tästä asiasta huolissani jo vuosia ja kirjoitellut nettiinkin siitä aika ajoin. Vaikka en itseäni noihin mainitsemiisi suuruuksiin vertaakaan. Jalkapalloa olen kuitenkin seurannut, ja pelannutkin, jo hamalta 1960-luvulta lähtien ja nähnyt sen suuren murroksen, joka brittien liigassa on tapahtunut. Ennen 1980-lukua Englannissa ei pelannut juuri ollenkaan ulkomaalaisia, jos nyt ei lasketa irlantilaisia, walesilaisia ja skotteja. Voitiin todella puhua englantilaisesta jalkapallosta.
Muutama vuosi sitten kävin Lontoossa katsomassa Arsenalin peliä, jossa ei edes penkillä ollut yhtäkään brittiä. Ja valmentajakin oli ranskalainen. Täytyy myöntää, että hiukan tuntui oudolta eläytyä "aitoon kotipelitunnelmaan." Oltiin tultu tien päähän.
On aivan selvää, ettei Valioliiga tarjoa nuorille englantilaispelaajille tätänykyä mahdollisuutta päästä kehittymään ja parrasvaloihin. Tämä näkyy jo nyt maajoukkueen huonona menestymisenä. Britit ovat pudonneet kilpailijoiden kelkasta jo kauan sitten. Ei penkillä kehity, eikä edes sinne penkille pääseminen ole helppoa.
Toisaalta, jos ulkomaalaiskiintiö asetettaisiin vaikkapa niin, että korkeintaan 3-4 ulkomaalaista per joukkue, romahtaisi seurajoukkueiden taso vuosiksi eteenpäin. Samalla myös rahahanat menisivät tukkoon, TV-oikeuksien myynti ulkomaille tyrehtyisi, tai ainakin supistuisi huomattavasti.
Tämä muutos on kuitenkin jossain vaiheessa pakko asteittain tehdä. Muuten ei kohta voida enää puhua englantilaisesta jalkapallosta. Jos vielä arabit, venäläiset, amerikkalaiset, thaimaalaiset ja muut ökyrikkaat omistavat seurat, valmentajat ovat monesti ulkomaalaisia. Kuten tilanne jo nyt on. Tai sitten englantilaisella jalkapallolla tarkoitetaan alasarjoja. - LIIGAAA
Kenellä on haluaa ostaa kotimaisia pelaajia. Suuren osan Valioliigaseuroistakin omistaa ei englantilainen henkilö. He vaan kuluttavat rahaa ulkomaalais pelaajiin.
Saksan Liiga on ihan hyvä esimerkki siitä miten voi pärjätä myös joukkueella jossa on enemmänkin kotimaisia pelaaji kuin yksi tai kaksi avauskokoonpanossa. Englantilais seurat tekevät tappiota sillä aikaa saksalaisseurat takovat voitokasta tai vähintään -0 tulosta.
Englannin liikan suuri etu on vain sen todella laaja televisio sopimus. Jos ulkomaalaisten tähtipelaajien määrä radikaalisti vähenisi niin ehkä se myös vaikuttaisi Valioliigan kiinnostavuuteen ulkomailla, kuten esim Suomessa.
Jos sieltä Valioiigasta niitä tähtipelaajia ja suosikkipelaajia pitäisi alkaa luetella niin harvan ei Britin/englantilaisen suusta tulisi jokin englantilaispelaaja.
Mielestäni koko englannin Valioliiga on aivan yliarvostettua maailmalla ja varsinkin Suomessa. Eiväthän Englantilais seurat pärjää edes europeleissä sen paremmin kuin muun maan joukkueet. Monet Englantilais seurat kun käyttävät monin kertaisesti rahaa pelaajien ostamiseen kun esimerkiksi Saksaslaiset tai Ranskalais seurat käyttävät paljon vähemmän ja niin myös monet Espanjalais seuratkin Real Madridia ja Barceloonaa lukuun ottamatta.
Man City käyttää hirveitä summia pelaajien hankintaan, mutta eipä menestystä tule kovin Valioliigassa eikä Euroopan kentillä. Onko kukaan koskaan kuullut sanoja joukkuehenki, asenne ja taktiikka. Näistä vähintään yksi tuntuu ainakin joillakin Englantilais seuroilla olevan joskus pahasti hukassa.
On vain tähtipelaajia useasta erimaasta eikä ole kunnon yhteis/joukkuehenkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1001119
- 50932
- 119903
- 145877
- 70677
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40669Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu187627- 33594
- 70579
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.101578Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47568- 80540
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62534- 39509
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35494Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i4483- 45473
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64469Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31466- 42460