Hei!
Löysin osoitteesta http://www.lakiopas.com/asiakirjamallit/avioehtosopimus/ mallin avioehtosopimuksen tekemiseksi. Onko tuo malli muotoseikoiltaan oikeanlainen että sitä voisi käyttää sopimuksena kun laittaa siihen omat henkilötietonsa ja todistajien tiedot?
Sopimusmalli
7
10044
Vastaukset
"Me allekirjoittaneet avopuolisot sovimme, että kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta toistemme nykyiseen tai tulevaan omaisuuteen eikä mainitun omaisuuden tuottoon tai sen sijaan tulleeseen omaisuuteen.
Tämän avioehtosopimuksen hyväksymme ja sitoudumme sitä noudattamaan."
"Avopuolisoiden" asemesta käyttäisin termiä "kihlakumppanit" (koska sopimus avioliiton solmimisesta on kihlaus). Avio-oikeushan syntyy vasta vihittäessä, ei avoliitossa; samoin maistraatissa rekisteröity avioehto tulee voimaan aikaisintaan vihkimisestä lukien. (Rekisteröintihakemus voidaan tehdä jo ennen vihkimistä, jolloin aiottu vihkipäivä tulee ilmoittaa.)
"Me allekirjoittaneet kihlakumppanit sovimme, että avioliiton solmittuamme kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta toistemme nykyiseen tai tulevaan omaisuuteen eikä mainitun omaisuuden tuottoon tai sen sijaan tulleeseen omaisuuteen."
Saman ajaa lyhyemmin:
"Me allekirjoittaneet kihlakumppanit sovimme, että avioliiton solmittuamme kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta mihinkään toistemme omaisuuteen."
Tämä on turhaa liirumlaarumia:
"Tämän avioehtosopimuksen hyväksymme ja sitoudumme sitä noudattamaan."
Todistajien tulee olla esteettömiä.
Jos jo ollaan avioliitossa, "kihlakumppanit" korvataan "aviopuolisoilla".
"Me allekirjoittaneet aviopuolisot sovimme, että kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta mihinkään toistemme omaisuuteen."- Hannele Kaura
""Avopuolisoiden" asemesta käyttäisin termiä "kihlakumppanit" (koska sopimus avioliiton solmimisesta on kihlaus)."
Minä käyttäisin asiakirjassa mainittua sanaa "ASIANOSAISET". Hannele Kaura kirjoitti:
""Avopuolisoiden" asemesta käyttäisin termiä "kihlakumppanit" (koska sopimus avioliiton solmimisesta on kihlaus)."
Minä käyttäisin asiakirjassa mainittua sanaa "ASIANOSAISET".>>Minä käyttäisin asiakirjassa mainittua sanaa "ASIANOSAISET".
- Hannali88
Me käytettiin tätä:
http://www.avioehtosopimus.info/avioehtosopimusmalli/
Tuo asianosaiset voisi kyllä toimia kanssa, mutta en uskaisi tse muokata valmista pohjaa..
- :-:-:-:
Nix naxin hyviin tarkennuksiin vielä kaksi lisäystä, vaikka et näitä kysynytkään:
Tuolla tekstillä sopimus siis on voimassa sekä avioeron että kuoleman tapauksessa. Jos haluatte että avioehto on voimassa vain erotessa mutta ei kuollessa, eli että leskeksi jääneellä on avio-oikeus toisen omaisuuteen mutta eronneella ei (tai päinvastoin), niin tämä pitää vielä mainita erikseen.
Ja muistattehan, että todistajat todistavat vain sen, että olette itse paperin allekirjoittaneet, eli pitää allekirjoittaa heidän nähtensä. Ja vielä, että paperi pitää rekisteröidä maistraatissa jotta se olisi pätevä. - fj2
määrämuotoisia avioehto sopimus lomakkeita saa täältä.
http//avioehtosopimus.mycashflow.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921135
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116948- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 80679
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483