Sopimusmalli

Naimisiin menevä

7

10025

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Me allekirjoittaneet avopuolisot sovimme, että kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta toistemme nykyiseen tai tulevaan omaisuuteen eikä mainitun omaisuuden tuottoon tai sen sijaan tulleeseen omaisuuteen.

      Tämän avioehtosopimuksen hyväksymme ja sitoudumme sitä noudattamaan."

      "Avopuolisoiden" asemesta käyttäisin termiä "kihlakumppanit" (koska sopimus avioliiton solmimisesta on kihlaus). Avio-oikeushan syntyy vasta vihittäessä, ei avoliitossa; samoin maistraatissa rekisteröity avioehto tulee voimaan aikaisintaan vihkimisestä lukien. (Rekisteröintihakemus voidaan tehdä jo ennen vihkimistä, jolloin aiottu vihkipäivä tulee ilmoittaa.)

      "Me allekirjoittaneet kihlakumppanit sovimme, että avioliiton solmittuamme kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta toistemme nykyiseen tai tulevaan omaisuuteen eikä mainitun omaisuuden tuottoon tai sen sijaan tulleeseen omaisuuteen."

      Saman ajaa lyhyemmin:
      "Me allekirjoittaneet kihlakumppanit sovimme, että avioliiton solmittuamme kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta mihinkään toistemme omaisuuteen."

      Tämä on turhaa liirumlaarumia:
      "Tämän avioehtosopimuksen hyväksymme ja sitoudumme sitä noudattamaan."

      Todistajien tulee olla esteettömiä.

      Jos jo ollaan avioliitossa, "kihlakumppanit" korvataan "aviopuolisoilla".

      "Me allekirjoittaneet aviopuolisot sovimme, että kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta mihinkään toistemme omaisuuteen."

      • Hannele Kaura

        ""Avopuolisoiden" asemesta käyttäisin termiä "kihlakumppanit" (koska sopimus avioliiton solmimisesta on kihlaus)."

        Minä käyttäisin asiakirjassa mainittua sanaa "ASIANOSAISET".


      • Hannele Kaura kirjoitti:

        ""Avopuolisoiden" asemesta käyttäisin termiä "kihlakumppanit" (koska sopimus avioliiton solmimisesta on kihlaus)."

        Minä käyttäisin asiakirjassa mainittua sanaa "ASIANOSAISET".

        >>Minä käyttäisin asiakirjassa mainittua sanaa "ASIANOSAISET".


      • Hannali88

    • :-:-:-:

      Nix naxin hyviin tarkennuksiin vielä kaksi lisäystä, vaikka et näitä kysynytkään:

      Tuolla tekstillä sopimus siis on voimassa sekä avioeron että kuoleman tapauksessa. Jos haluatte että avioehto on voimassa vain erotessa mutta ei kuollessa, eli että leskeksi jääneellä on avio-oikeus toisen omaisuuteen mutta eronneella ei (tai päinvastoin), niin tämä pitää vielä mainita erikseen.

      Ja muistattehan, että todistajat todistavat vain sen, että olette itse paperin allekirjoittaneet, eli pitää allekirjoittaa heidän nähtensä. Ja vielä, että paperi pitää rekisteröidä maistraatissa jotta se olisi pätevä.

    • fj2

      määrämuotoisia avioehto sopimus lomakkeita saa täältä.

      http//avioehtosopimus.mycashflow.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      82
      3250
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2060
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      169
      1830
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      299
      1376
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      34
      1278
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1200
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      109
      1196
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1090
    9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1084
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1061
    Aihe