Hei!
Löysin osoitteesta http://www.lakiopas.com/asiakirjamallit/avioehtosopimus/ mallin avioehtosopimuksen tekemiseksi. Onko tuo malli muotoseikoiltaan oikeanlainen että sitä voisi käyttää sopimuksena kun laittaa siihen omat henkilötietonsa ja todistajien tiedot?
Sopimusmalli
7
10029
Vastaukset
"Me allekirjoittaneet avopuolisot sovimme, että kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta toistemme nykyiseen tai tulevaan omaisuuteen eikä mainitun omaisuuden tuottoon tai sen sijaan tulleeseen omaisuuteen.
Tämän avioehtosopimuksen hyväksymme ja sitoudumme sitä noudattamaan."
"Avopuolisoiden" asemesta käyttäisin termiä "kihlakumppanit" (koska sopimus avioliiton solmimisesta on kihlaus). Avio-oikeushan syntyy vasta vihittäessä, ei avoliitossa; samoin maistraatissa rekisteröity avioehto tulee voimaan aikaisintaan vihkimisestä lukien. (Rekisteröintihakemus voidaan tehdä jo ennen vihkimistä, jolloin aiottu vihkipäivä tulee ilmoittaa.)
"Me allekirjoittaneet kihlakumppanit sovimme, että avioliiton solmittuamme kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta toistemme nykyiseen tai tulevaan omaisuuteen eikä mainitun omaisuuden tuottoon tai sen sijaan tulleeseen omaisuuteen."
Saman ajaa lyhyemmin:
"Me allekirjoittaneet kihlakumppanit sovimme, että avioliiton solmittuamme kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta mihinkään toistemme omaisuuteen."
Tämä on turhaa liirumlaarumia:
"Tämän avioehtosopimuksen hyväksymme ja sitoudumme sitä noudattamaan."
Todistajien tulee olla esteettömiä.
Jos jo ollaan avioliitossa, "kihlakumppanit" korvataan "aviopuolisoilla".
"Me allekirjoittaneet aviopuolisot sovimme, että kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta mihinkään toistemme omaisuuteen."- Hannele Kaura
""Avopuolisoiden" asemesta käyttäisin termiä "kihlakumppanit" (koska sopimus avioliiton solmimisesta on kihlaus)."
Minä käyttäisin asiakirjassa mainittua sanaa "ASIANOSAISET". Hannele Kaura kirjoitti:
""Avopuolisoiden" asemesta käyttäisin termiä "kihlakumppanit" (koska sopimus avioliiton solmimisesta on kihlaus)."
Minä käyttäisin asiakirjassa mainittua sanaa "ASIANOSAISET".>>Minä käyttäisin asiakirjassa mainittua sanaa "ASIANOSAISET".
- Hannali88
Me käytettiin tätä:
http://www.avioehtosopimus.info/avioehtosopimusmalli/
Tuo asianosaiset voisi kyllä toimia kanssa, mutta en uskaisi tse muokata valmista pohjaa..
- :-:-:-:
Nix naxin hyviin tarkennuksiin vielä kaksi lisäystä, vaikka et näitä kysynytkään:
Tuolla tekstillä sopimus siis on voimassa sekä avioeron että kuoleman tapauksessa. Jos haluatte että avioehto on voimassa vain erotessa mutta ei kuollessa, eli että leskeksi jääneellä on avio-oikeus toisen omaisuuteen mutta eronneella ei (tai päinvastoin), niin tämä pitää vielä mainita erikseen.
Ja muistattehan, että todistajat todistavat vain sen, että olette itse paperin allekirjoittaneet, eli pitää allekirjoittaa heidän nähtensä. Ja vielä, että paperi pitää rekisteröidä maistraatissa jotta se olisi pätevä. - fj2
määrämuotoisia avioehto sopimus lomakkeita saa täältä.
http//avioehtosopimus.mycashflow.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2643231Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.771295- 661203
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991039Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:48933- 63931
- 48824
- 41772
- 47772
- 39708