asuntoa myymässä

Onko kokemuksia Riihimäen kiinteistönvälittäjistä/firmoista?
Kertokaa ihmeessä kannattaako ottaa välittäjä, vai välittääkkö itse.
Helpommalla tietenkin pääsis jos välittäjä sen homman tekis.
15561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kukaan ei vaan osta nyt. Olaan myyty asuntoa jo kohta puoli vuotta, eikä ketään tunnu kiinnostavan. Kiinteistövälittäjät väittävät muuta, mutta se on potaskaa. Todellinen hinta ja pyyntihinnat eivät kohtaa. Kohta tämä kupla puhkeaa ja tulee täysi romahdus.

Äänestä
  • juttu täällä. Mutta meillä se on ollu vasta 4kk, myynnissä. Välittäjälläkään ei tunnu olevan kamala kiire. Välillä saa soitella perään et onko ketään kysellyt yms. Muutama asiakas on ollut kuulemma tosi kiinnostunut, mutta siihen se on sitten aina jäännyt. Ei viitsi kuulemma vaikuttaa liian tyrkyltä ja soitella ihan heti perään että tuleeko tarjouksia vai ei. No, kuukausi vielä sopparia jäljellä ja sitten vaihtuu välittäjä.

    Äänestä

Niin se vaan on, että asuntokaupoissa kaikki on täysin säkästä kiinni. Pitää löytyä THE ostaja ja se voi löytyä itse myymällä tai minkä tahansa välittäjän avittamana.
Monesti välittäjää valitessa vaikuttaa henkilökohtainen mielipide myyjästä. Vinkiksi antaisikin, että kiertele eri välittäjien kohteissa niin näet miten välittäjät kohteitaan myyvät. Olematta sovinisti tai feministi, niin itse koen, että miesvälittäjät myyvät enemmän asuntoja ja naisvälittäjät koteja.
Yksi hyvä pointti on muistaa, että välitystarjouksesta kannattaa aina tinkiä! Välittäjäyritys tekee tarjouksen, mutta useimmiten siinä on enemmän tai vähemmän ilmaa. Älä siis suostu maksamaan sitä, mitä ensimmäisenä pyydetään.

Ja jos päädyt myymään itse, ota selvää käytännöistä, lakipykälistä yms. Netti on oiva apuväline! Osakehuoneiston myynti onnistuu helposti matti-meikäläiseltäkin, mutta etenkin kiinteistöpuolella kannattaakin harkita tarkkaan riittääkö oma osaaminen.

Onnea asuntokaupoille!

Äänestä
  • Julkiset näytöthän alkaa olla historiaa - hyvä niin - siellä kiertää juuri niitä uteliaita, muuten suunnattoman tiedonhaluisia, jos koti näytetään kalustettuna, myös varkaita
    Onhan ihmisiä joitten harrastus on kierrellä asuntonäytöissä, turhaa riesaa välittäjille ja myyjälle

    Äänestä

Onko tämä kiinteistövälittäjien gallup
Kokemuksista voisin kertoa enkä kovin kaunista

Äänestä
  • Ei ole välittäjien galluppii.
    Haluaisin vaan tietää mitä paikkakunnalla tapahtuu.
    Opkk voisi minunkin mielestäni olla varteenotettava ehdokas.

    Äänestä

  • myynkö vai en kirjoitti:

    Ei ole välittäjien galluppii.
    Haluaisin vaan tietää mitä paikkakunnalla tapahtuu.
    Opkk voisi minunkin mielestäni olla varteenotettava ehdokas.

    Huoneistokeskusta suositeltiin myös

    Äänestä

Itse tein juuri talokaupat OPKK:n kanssa. Olen jo aiemmin ostanut heiltä kaksion naapuripaikkakunnalta. Joka kerralla olen ollut tyytyväinen heidän palveluunsa, viimeisimmän kaupan jälkeen välittäjä jopa hoiteli muutaman asian, joka ei olisi enää kuulunut hänen hoidettavakseen.

Myyntikokemusta kämpistä minulla ei ole, mutta ainakin näin ostajana olen saanut OPKK:sta todella hyvän kuvan. Ihan näin vertailun vuoksi: olen tutustunut useampaan Habitan myymään kohteeseen ja aikamoista kohellusta se on ollut joka kerralla välittäjän kanssa. Habitan kanssa teimme myös tarjousta eräästä rivitalokohteesta ja oli aika paksut puheet ko. välittäjällä - vedätyksen huomasi puheesta. Onneksemme joku toinen tarjosi enemmän, sillä löysimme lähes heti paremman kohteen :)

Äänestä
  • Habitalla tuntuu olevan aina hinnoissa ilmaa välissä,muuten noi kaikki isommat firmat taitaa olla aikalailla samalla viivalla

    Äänestä

  • tsiises kirjoitti:

    Habitalla tuntuu olevan aina hinnoissa ilmaa välissä,muuten noi kaikki isommat firmat taitaa olla aikalailla samalla viivalla

    Habitasta, jäi mulle vähän jaskanmaku suuhun. Kyse oli kylläkin työnhausta. Sisään astuessani, kyseinen neitonen oli kuulemma jo huomannut että en sovellu kyseiseen ammattiin ollenkaa. Olin kuulemma tullut liian anteeksipyytelevän näköisesti sisää. Eli ensikerralla, kun menen työhaastatteluun paiskon ovia sisäänastuessani=) Perrrr...=)

    Äänestä

  • habboo kirjoitti:

    Habitasta, jäi mulle vähän jaskanmaku suuhun. Kyse oli kylläkin työnhausta. Sisään astuessani, kyseinen neitonen oli kuulemma jo huomannut että en sovellu kyseiseen ammattiin ollenkaa. Olin kuulemma tullut liian anteeksipyytelevän näköisesti sisää. Eli ensikerralla, kun menen työhaastatteluun paiskon ovia sisäänastuessani=) Perrrr...=)

    Ensivaikutelma on aina ratkaisevan tärkeä, vaikka se ei vastaisi todellisuuttakaan.

    Äänestä

  • pykolokiaa kirjoitti:

    Ensivaikutelma on aina ratkaisevan tärkeä, vaikka se ei vastaisi todellisuuttakaan.

    Niin näytti Riihimäellä olevan kieri tai pyöri - ne ensivaikutelmat myös Riihimäen väestä, entä ne -
    Ketjussahan on kyse kiinteistövälittäjistä, tässä mm sille työnhakijalle, kyllä erityisen diagnosostista Riihimäellä on

    Äänestä

  • tsiises kirjoitti:

    Habitalla tuntuu olevan aina hinnoissa ilmaa välissä,muuten noi kaikki isommat firmat taitaa olla aikalailla samalla viivalla

    Kiiniteistömaailma vedättää hintoja huutokaupalla

    Äänestä

  • tyty3333 kirjoitti:

    Kiiniteistömaailma vedättää hintoja huutokaupalla

    Näyttäisi siltä, että hyväkuntoiset uudehkot kaksiot ja yksiöt menevät kaupaksi kohtuu ajalla.
    Mutta on heti kun hinta ylittää 200te , niin myyntiaika pitenee.
    Sitten on myös näitä halpoja alle 60te keskusta asuntoja, jotka menevät muutamassa viikossa.
    Tosin kalliit remontit näissä tulossa ja hinta helposti tuplaantunut remppojen jälkeen.

    Omakotitaloista tai rivitaloista ei tietoa. Ehkä joku osaisi sanoa niiden myyntitilanteen.

    Äänestä

ketjun sisältö uskomatonta. Asuntokaupassa kyse vain ja ainoastaan ammattitaidosta, ei yrityksen logosta. Kauppa käy aina jos hinta vastaa sen hetken myyntihintaa. Kannattaa kysyä lkv tutkinnon omaavalta henkilöltä mitä hän on alalla tehnyt ja kuinka kauan. Markkinoille kukaan ei valitettavasti voi mitään- Juridiikka asuntokaupassa on niin monimutkainen ja kauaskantoinen, etten ainakaan itse anna kenen tahansa työtä tehdä. Loppupelissä kaupassa on useinmiten kiinni niin omat kuin lainatut rahat, joten ei leikin asia. Ei todellakaan mitään "karkkikauppaa" ja saattaa viedä aikansa kunnes ostaja löytyy. Välittäjä kun ei asuntoa osta, hän myy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Myynkövaien kirjoitti:

Onko kokemuksia Riihimäen kiinteistönvälittäjistä/firmoista?
Kertokaa ihmeessä kannattaako ottaa välittäjä, vai välittääkkö itse.
Helpommalla tietenkin pääsis jos välittäjä sen homman tekis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu