Mikähän on riittävä laukausten aikaväli AU:n vaimentamalla varmint 308:lla, kun halutaan saada paras kasa.
Vastaukset 5
- napakymppi.
Piipun pitäisi olla koko ammunnan ajan saman lämpöinen. Eli ammu piippu ansin lämpimäksi ja sitten noin miinuutin välein. Toinen vaihtoehto on ampua niin nopeasti, ettei piipun lämpötila ehdi muuttua. ; ))
- Kärsimätön
Pitänee koittaa vaikka noita minuutin pausseja, kiitoksia!
- :|:
mutta vaimentimella ei ole paskankaan merkitystä muuhun kuin ampumatuntumaan, eli tuntuu osuvan paremmin, kun ei niin potki. Piipun kuumuminen vaikuttaa vain lähinnä kun ammutaan rihlakolla. Kolme laukausta ja sen jälkeen alkaa mennä minne sattuu. Yksipiipuisilla on ammuttava ensin piippu lämpimäksi ja sitten ihan vaan omaan tahtiin, mutta ei kannata tupakoida kesken kasan tekoa. Jos kyse on metsästyskiväärin kohdistamisesta, niin kahden laukauksen jälkeen kannattaa kävellä taululle ja hitaasti. Piippua ei pidä koskaan ampua kuumaksi. Saattaa kiikarikin irrota.
Olen siis pistooliampuja enkä tiedä mitään, mutta ajattelin vähän päteä. Jos puhuin paskaa, niin korjatkaa.- äänetönmies
Aseen piippu värähtelee asekohtaisesti ja vaimentimen lisääminen muuttaa tätä värähtelyä joko parantaen käyntiä tai huonontaen sitä. Käynti voi pysyä täysin myös muuttumattomana. Vaimentimen paino muuttaa myös aseen tasapainoa em. seurauksin. Etukäteen on täysin mahdotonta sanoa kuinka käynti muuttuu. Usein suupamauksen ja rekyylin pienentäminen vaikuttaa psykologisesti, jolloin liipaisusuoritus on rennompi ja suoritus paranee.
ps. kuinka monessa kasakiväärissä olette nähneet vaimentimen? - Kärsimätön
Aattelin, et jos vaimennin vaikuttas piipun lämpenemiseen/viilenemiseen ja sitä kautta osumiseen. Tuli vaan mieleen, kun palokaasut ei kovin hyvin karkaa vaimentimesta ja piippu lämpenee tosi kuumaksi vaimentimen sisältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1451404
- 741254
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun1051016Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka50945- 78832
- 45811
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la40808- 115678
- 67673
- 77663