Luuseri ammatti

vartija taikka järjestyksenvalvoja. Kuka kehtaa myöntää edes tekevänsä tommosta hommaa, paskalla palkalla? Yleensä nämä vartijat taikka järkkärit on hieman yksinkertaista porukkaa, jotka ei muuhin hommiin pääse.
9568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vartijan työ ja koulutus kehittyvät myös maailman muuttuessa. Vartijoita on monenlaisissa tehtävissä. Varmaankaan kuka tahansa vartija ei kävisi ihan heittämällä minkä tahansa toisen vartijan tilalle. Melko hermoja rassaavaa työtähän se voi olla, varsinkin jos täytyy vain patsastella jossakin, eikä siihen kaikki kovin hyvin sovellu, mutta "luusereina" pitäisin oikeasti vain niitä jotka eivät koskaan tee mitään työtä.

Äänestä

vartijat pääsee tapaan julkkiksia ja ne treenaa ja pitää itsestään huolta 24/7.

katso vaikka tän kaverin kertomuksia: http://exvip.posterous.com

Äänestä

A) Hyvin monet tekevät opiskelujen ohella tai kakkoshommana vartijan touhuja (saati järkkärin, jossa voi valita vieläkin vapaammin jos sopivassa saumassa on) koska paljon sen paremmin ei voi juuri missään alalla itse päättää kuinka paljon jaksaa ja ehtii tehdä, sekä mitä tekee. Ok, jokaisella omat kokemuksensa miten paljon reservissä voi vaikuttaa omiin työaikoihin ja sanella, mutta kyllä pulaa juuri ns. vähän tekevistä on jatkuvasti jotka tekevät sitä omasta halustaan. Sopii firmoille usein ja sopii myös tekijälle itselleen.

B) Tiedätkö alkuperäinen kysyjä, paljonko "hyvillä ovilla" voi tienata? Suhteessa työmäärään kuukaudessa ja työn laatuun, ei kuule niitä lainkaan huonoimpia hommia... Valtaosahan nyt tietysti tekee kakkoshommana ja moni puoliharrastuksena silloin tällöin, mutta jos sopivassa paikassa on niin kyllä ihan yön tai pari ovella kuussa seisomalla, saa ihan hyvin jo juustoa leivän päälle vaikka sitten voi ja itse leipä tulisikin muista hommista.

Ovat juuri näitä hommia, että sivuduuneina ja sopivasti junailemalla saa ihan hyvinkin elämänrytmiinsä sopivia lisähommia. Mutta siitä olen kyllä yhtä mieltä itsekin useamman vuoden pääduunina monenmoista kummallakin kortilla tehneenä, että jotain hulluutta se jo vaatii seistä kivikasaa vahtimassa kolmelta yöllä räntäsateessa alle kympin tunti, ja uskotella itselleen tekevänsä työtä jolla on tarkoitus. Ja ihan suoraan sanoen: Jos tunnet oikeasti, että teet jotain tärkeää niin moni varmaan pettyisi jos tajuaisi miten merkityksetön lopunpelin on. Myyntimies on jonnekin sinut myynyt nahkaasi vaarantamaan ja terveydelläsi leikkimään, arvosi on sen verran että kate pysyy nipin napin plussalla ja sinut korvataan tunnissa jos päätät lähteä tai urakkasi loppuu muista syistä:) Itse tienaat sen 9e/h ja työnkuvasi on sellainen, että harva täyspäinen tekisi.. Työn arvo ja omat mielikuvat sen merkityksestä nyt eivät siis ihan aina käy yksiin.

Karkea yleistys: Jos teet hommaa jossain isossa kohteessa pitkälti istuen ja ohikulkijoita pokkuroiden ja enemmän suljettujen ovien takana, niin sopimus on huomattavasti kalliimpi useimmiten, kuin että päivittäin pusket hikeä syystä tai toisesta jossakin kauppakeskuksessa jossa joka kymmenes minuutti joku valuu eritteitä vaatteillesi ja/tai yrittää iskeä sinulta hampaat pilliruokintamalliksi. Noh, ainahan joku tykkää juuri siitä että "saa" käyttää voimaa ja vääntää. Ainahan ei tietysti valinnanvaraakaan ole, mutta jos nyt menee ihan nahkoihin se fiilis ettei haluakaan kuin tehdä paikkoja joissa saa olla mielestään se the king niin silloin kyllä ollaan joskus jo huonolla tiellä. No.. matalapalkka-ala ja viikon kurssilla saa likimain jokainen sisäänkävelijä firmoissa komean(?) univormun, pistettiin se päällä sitten siivoamaan vessaa tai seisomaan vartioimassa tyhjää sorakuoppaa.. Ei nyt ihan aina voi vaatia sitä kaikista terävintä ja koulutetuinta kärkeä. Ihan jo iänkään puoleen, joka alan vallitseva ikä -ja pysyvyyshaarukka.

Äänestä
  • ..jaksatte edes vastata aloittajan idioottimaiseen provokaatioon. Näitä persereikiä käy täällä aika ajoin avautumassa ja se heille suotakoon. Antakaa olla, näitä tulee ja menee. Runkkaileevat siellä kotona reppanat.

    Äänestä

Lähihoitaja on luuserien ammatti.

T: lähihoitaja

Äänestä

Kaikkien pitäisi olla toimitusjohtajia tai hallituksen puheenjohtajia. Kaikki muu on luusereitten paskahommaa.

Äänestä
  • Älä olkiukkoile. Ei "kaikki muu" ole paskahommaa, mutta vartijan työ on.

    Äänestä

Vartijan reppanat buahbuahhahah

Äänestä
  • No ei oo kyllä k-kauppiastakaan liialla älylllä pilattu

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


numero 1 kirjoitti:

vartija taikka järjestyksenvalvoja. Kuka kehtaa myöntää edes tekevänsä tommosta hommaa, paskalla palkalla? Yleensä nämä vartijat taikka järkkärit on hieman yksinkertaista porukkaa, jotka ei muuhin hommiin pääse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu