Luuseri ammatti

numero 1

vartija taikka järjestyksenvalvoja. Kuka kehtaa myöntää edes tekevänsä tommosta hommaa, paskalla palkalla? Yleensä nämä vartijat taikka järkkärit on hieman yksinkertaista porukkaa, jotka ei muuhin hommiin pääse.

9

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lujassa on leipä

      Vartijan työ ja koulutus kehittyvät myös maailman muuttuessa. Vartijoita on monenlaisissa tehtävissä. Varmaankaan kuka tahansa vartija ei kävisi ihan heittämällä minkä tahansa toisen vartijan tilalle. Melko hermoja rassaavaa työtähän se voi olla, varsinkin jos täytyy vain patsastella jossakin, eikä siihen kaikki kovin hyvin sovellu, mutta "luusereina" pitäisin oikeasti vain niitä jotka eivät koskaan tee mitään työtä.

    • bodigaard

      vartijat pääsee tapaan julkkiksia ja ne treenaa ja pitää itsestään huolta 24/7.

      katso vaikka tän kaverin kertomuksia: http://exvip.posterous.com

    • ....

      A) Hyvin monet tekevät opiskelujen ohella tai kakkoshommana vartijan touhuja (saati järkkärin, jossa voi valita vieläkin vapaammin jos sopivassa saumassa on) koska paljon sen paremmin ei voi juuri missään alalla itse päättää kuinka paljon jaksaa ja ehtii tehdä, sekä mitä tekee. Ok, jokaisella omat kokemuksensa miten paljon reservissä voi vaikuttaa omiin työaikoihin ja sanella, mutta kyllä pulaa juuri ns. vähän tekevistä on jatkuvasti jotka tekevät sitä omasta halustaan. Sopii firmoille usein ja sopii myös tekijälle itselleen.

      B) Tiedätkö alkuperäinen kysyjä, paljonko "hyvillä ovilla" voi tienata? Suhteessa työmäärään kuukaudessa ja työn laatuun, ei kuule niitä lainkaan huonoimpia hommia... Valtaosahan nyt tietysti tekee kakkoshommana ja moni puoliharrastuksena silloin tällöin, mutta jos sopivassa paikassa on niin kyllä ihan yön tai pari ovella kuussa seisomalla, saa ihan hyvin jo juustoa leivän päälle vaikka sitten voi ja itse leipä tulisikin muista hommista.

      Ovat juuri näitä hommia, että sivuduuneina ja sopivasti junailemalla saa ihan hyvinkin elämänrytmiinsä sopivia lisähommia. Mutta siitä olen kyllä yhtä mieltä itsekin useamman vuoden pääduunina monenmoista kummallakin kortilla tehneenä, että jotain hulluutta se jo vaatii seistä kivikasaa vahtimassa kolmelta yöllä räntäsateessa alle kympin tunti, ja uskotella itselleen tekevänsä työtä jolla on tarkoitus. Ja ihan suoraan sanoen: Jos tunnet oikeasti, että teet jotain tärkeää niin moni varmaan pettyisi jos tajuaisi miten merkityksetön lopunpelin on. Myyntimies on jonnekin sinut myynyt nahkaasi vaarantamaan ja terveydelläsi leikkimään, arvosi on sen verran että kate pysyy nipin napin plussalla ja sinut korvataan tunnissa jos päätät lähteä tai urakkasi loppuu muista syistä:) Itse tienaat sen 9e/h ja työnkuvasi on sellainen, että harva täyspäinen tekisi.. Työn arvo ja omat mielikuvat sen merkityksestä nyt eivät siis ihan aina käy yksiin.

      Karkea yleistys: Jos teet hommaa jossain isossa kohteessa pitkälti istuen ja ohikulkijoita pokkuroiden ja enemmän suljettujen ovien takana, niin sopimus on huomattavasti kalliimpi useimmiten, kuin että päivittäin pusket hikeä syystä tai toisesta jossakin kauppakeskuksessa jossa joka kymmenes minuutti joku valuu eritteitä vaatteillesi ja/tai yrittää iskeä sinulta hampaat pilliruokintamalliksi. Noh, ainahan joku tykkää juuri siitä että "saa" käyttää voimaa ja vääntää. Ainahan ei tietysti valinnanvaraakaan ole, mutta jos nyt menee ihan nahkoihin se fiilis ettei haluakaan kuin tehdä paikkoja joissa saa olla mielestään se the king niin silloin kyllä ollaan joskus jo huonolla tiellä. No.. matalapalkka-ala ja viikon kurssilla saa likimain jokainen sisäänkävelijä firmoissa komean(?) univormun, pistettiin se päällä sitten siivoamaan vessaa tai seisomaan vartioimassa tyhjää sorakuoppaa.. Ei nyt ihan aina voi vaatia sitä kaikista terävintä ja koulutetuinta kärkeä. Ihan jo iänkään puoleen, joka alan vallitseva ikä -ja pysyvyyshaarukka.

      • hospotinn

        ..jaksatte edes vastata aloittajan idioottimaiseen provokaatioon. Näitä persereikiä käy täällä aika ajoin avautumassa ja se heille suotakoon. Antakaa olla, näitä tulee ja menee. Runkkaileevat siellä kotona reppanat.


    • Epäkypsdip

      Lähihoitaja on luuserien ammatti.

      T: lähihoitaja

    • Elittikumppari

      Kaikkien pitäisi olla toimitusjohtajia tai hallituksen puheenjohtajia. Kaikki muu on luusereitten paskahommaa.

      • mielipiteellisesti

        Älä olkiukkoile. Ei "kaikki muu" ole paskahommaa, mutta vartijan työ on.


    • K-kauppias1

      Vartijan reppanat buahbuahhahah

      • Nappikauppias1

        No ei oo kyllä k-kauppiastakaan liialla älylllä pilattu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      308
      3028
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      16
      1810
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1770
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1565
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      393
      1426
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      31
      1279
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      193
      1120
    8. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1036
    9. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      955
    10. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      908
    Aihe