miljoonavoitto

kannu hanhi

sähköpostiini tuli viesti, että olen voittanut miljoona puntaa. pyydettiin nimeä ja muita tietoja, mutta ei sentään pankkitunnuksia. mitä nämä tyypit haluavat? haluavatko kenties onkia myöhemmin tarkempia atietoja? onko muitakin onnellisia voittajia??

5

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos vastaat, niin ne tietävät ainakin että sähköposti osoitteesi on käytössä. Jonka jälkeen sitä on hyvä levitellä muille turhan postin jakelijoille.

    • 13

      Hyvää hyvyyttään jakavat ilmaista rahaa, tietenkin.

    • Tyypillistä on, että yhteystiedot annettuasi he ilmoittavan voittokupongin käsittelyn alkaneen, mutta esimerkiksi toimistokulujen, pankkipalvelumaksun, leimaveron tai jonkun muun sepitetyn verukkeen varjolla pyytävät onnellista voittajaa maksamaan nämä voiton käsittelyssä syntyneet "kulut".

      Oikein typerää "voittajaa" voi vedättää jopa muutaman satasen edestä, joten homma kyllä kannattaa, vaikka vain yksi miljoonasta vastaanottajasta olisi niin typerä, että menisi noin halpaan.

      Ministeri Olavi J. Mattila meni nigerialaiskirjeeseen ja kenraali Gustav Hägglund Wincapitaan, joten idiootteja on korkeissakin piireissä. ; )

    • fghsrthrst

      Et vain muista osallistuneesi ulkolaiseen rahapeliin, hyvä tsäkä sulla! Kannattaa laittaa pankkitunnus ja salasana tilinumeron mukaan niin osaavat varmasti laittaa rahat oikeaan osoitteeseen!

    • pertuttidiavoli

      Vaikuta yltiöinnokkaalta vastauksessasi ja pyydä heiltä ensin muutama sata euroa todisteeksi tilillesi kun pankinjohtajasi niin neuvoi sillä heidän täytyy todistaa että he ovat oikealla asialla ja olemassa, vasta tämän jälkeen lupaat lähettää heille rahaa kuluihin. Jos he lupaavat lähettää rahaa niin perusta uusi tili ja pyydä heitä siirtämään rahat sinne, jos siirtävät niin pyydä lisää rahaa yllättävien kulujen ilmaannuttua. Tämän jälkeen sitten pankkiin ja nosta rahat tililtäsi sekä lopetat sen ja menet läheiseen baariin juhlimaan koko rahalla. Kiitä seuraavana päivänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      153
      5798
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      76
      3633
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      108
      3517
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      70
      2810
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      41
      2394
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1772
    7. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      38
      1760
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      371
      1260
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1206
    10. 54
      994
    Aihe