paniikki

apuatarvitaanaina

Hei! olen 15-v poika ja olin viime perjantaina kaverillani juomassa. Join siinä illan mittaan 5 lonkeroa noin 1 per tunti. Olenko voinut saada mitään pysyviä haittavaikutuksia? Olen vain vähän huolissani kun se oli minun ensimmäinen kerta alkoholin kanssa tekemisissä. Olisi kiva jos kertoisitte minulle.

3

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koulunkäyntiavustaja

      Ikäsi perusteella olet peruskoululainen, joten alkoholiasioista kannattaa käydä juttelemassa koulun terkkarin kanssa. Hänellä on vaitiolovelvollisuus.

      • -

        Ei kannata mennä terkkarille, ei ne vaitiolovelvollisuudet ole aina pitäneet, eikä tuohon voi muuta ohjetta kukaan antaa, kuin vältä jatkossa kännäämistä.


    • kokeilustasi saaneen. Jätä seuraavat yritykset myöhempään ikään ja mieti sitten tarvitsetko alkoholia ollenkaan. Mitä aikaisemmin aloitat alkoholin käytön, sitä suurempi todennäköisyys on, että siitä tulee fyysisiä ja psyykkisiä haittoja.

      Minä aloittelin juomista sinun ikäisenäsi ja siitä seurasi kosteat yli kolmekymmentä vuotta. Jos saisin päättää nyt, en ottaisi ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1125
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      938
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      685
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      668
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      576
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe