Olemme toistaiseksi lapseton (lapset ovat kyllä suunnitelmissa), vajaa 3-kymppinen pariskunta, joka on työn perässä muuttamassa muualta Jyväskylään. Etsii sitä sopivaa kämpää ja nyt olisi löytynyt ihan varteenotettava vaihtoehto sekä Palokasta että Vaajakoskelta. Emme tunne alueita oikeastaan ollenkaan, joten olisi kiva kuulla risuja ja ruusuja kyseisistä paikoista. Matka Jyväskylän keskustaan on kutakuinkin sama, joten sen perusteella valintaa on mahdotonta tehdä.
Eli alueiden palvelut, harrastusmahdollisuudet, luonto, maine yms. mieleentulevaa?
Eli alueiden palvelut, harrastusmahdollisuudet, luonto, maine yms. mieleentulevaa?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ennen oli palokka muka parempi (kun maalaiskunta vielä oli) ja vaajakoski enempi työläisten, mutta palokassa on vesi ollut ruskeaa (kun liittyi kaupunkiin, korjasivat) ja vaajakoski oli rauhallisempi - nykyään on prisma palokassa ja citymarket tulossa joten riippuu ihan siitä missä päin kumpaakin on asunto.
Kannattaa katsoa karttaa.
Kaikki palvelut on molemmissa, mutta kantsii katsoa kuinka kaukana kaupat, uimarannat yms.
Kymmenen vuotta Palokassa asuneena, voin kertoa että lapsiperheet ja kurittomat koirien omistajat asuvat siellä. Ongelmia tulee eteenkin koiranomistajien kanssa, he kun eivät välitä mistään järjestyssäännöistä vaan terrorisoivat muita asukkaita. Ovat olevinaan koirankasvattajia jne. mutta en kyllä heiltä koiraa ottaisi. Nyt olen asunut jonkin aikaa kaupungissa, eikä samassa talossa asuvien koiranomistajien kanssa ole ollut ongelmia, sen enempää kuin ulkoillessakaan. Mitä keskemmällä kaupunkiyhteisöä asutaan, sitä paremmin noudatetaan järjestyssääntöjä ainakin tältä osin. Olen muuttamassa Vaajakoskelle, joten vielä en tiedä siellä asumisesta kokemuksia sanoa. Mutta haen itse rauhallista asuinaluetta ja se on vain kokeiltava.
asuinalueet, tai ainakin rauhallisimmat: Kerrostaloasumiseen Linnantien alue ja osa Lepolantietä ( ehkä kirkkotiekin jos et muuta taloon numero 8 tai 15).
Omakotiasumiseen useita mm. Savonmäki, Tölskä, Kanavuori ja Hupeli.
Henkilökohtaisesti en muuttaisi itse mihinkään asumismuotoon Kaunisharjuun, Haapaniemeen enkä Kotimäen yläosaan missä on kunnan vuokrasuntoja vähäosaisille, näissä kaikissa em. paikoissa on runsaasti alkoholisoituneita sekakakäyttäjäiä, sekä täysiä narkomaaneja.
En kyllä menis kehumaan Linnantietä sen paremmin kuin Lepolantietäkään, parempi on asua hiukan sivussa keskustasta.
Palokka ilman muuta, täällä on marketit.
Haapaniemi, 3 km Vaajakoskelta, tien päässä Päijänteeseen pistävällä niemellä. Nykyisin rauhallinen alue, luonto lähellä, kiva uimaranta. Hyvät liikenneyhteydet. Kauppaa ei ole, yksi kioski.
70 luvulla rakennettuja kerrostaloja sekä rivareita.
joo pääasiassa bussi kerran tunnissa menee pois, tai tuo takaisin tänne hniemen kylään missä ei ole mitään, siis palveluja. Paitti se kallis kioski, jota vielä se kääpiö kaunisharjusta sitä pitää vissiin? (
Tässä "viestissä" mainitaan kaksi hyvää ystävääni, toinen tosin edesmennyt. Hän ei ollut SOS-lapsikylästä, niin kuin virheellisesti mainitset. Kannattaa ottaa paremmin selvää, ennen kuin alkaa kuolleista levittämään valheita. SOS-lapsikylän asukkaat myöskään eivät ole sen kummempia nuoria kuin muutkaan. Heillä vaan eivät ole vanhemmat pystyneet heistä huolehtimaan, kuka mistäkin syystä. Eli ei ole näiden nuorten syytä sinne "joutuminen". Tunnen monta entistä SOS-lapsikylän asukasta, joilla on nyt aikuisiällä elämä hyvässä mallissa. On ammatit, asunnot ja oma perhe.
Toinen hyvä ystäväni joka mainitaan kirjoituksessa on tuomionsa kärsinyt, velkansa yhteiskunnalle sovittanut. Ei ole vapautumisen jälkeen tehnyt mitään rikoksia, eikä ylipäätään kenellekään pahaa. Yrittää elää rauhassa elämäänsä. Vaikka tekonsa ei jätä ikinä rauhaan, eikä sitä voi koskaan kokonaan sovittaa henkisellä tasolla. Hän on minulle erittäin läheinen ihminen ja joka ei häntä paremmin tunne, voisi pitää ajatuksensa omana tietonaan.
En myöskään käsitä kioskin pitäjän haukkumista, mitäs pahaa hän on tehnyt? Ei liene mitään tekemistä ammattitoiminnan kanssa, minkä näköinen ihminen on?! Satun tuntemaan hänetkin erittäin hyvin!
Kokonaisuudessaa kirjoituksesi on ala-arvoinen. Katso peiliin, sieltä varmaan löytyy se ihminen...isolla kirjaimella!
VUOSIKYMMENELLÄ SINÄ MAHDOLLISESTI ELÄT?!
taas puhuu sarjassamme ihminen mikä ei mistään mitään tiedä...jos sulla on omia lapsia niin ne on varmaan niin täydellisiä että miten olet edes viittiny haapiksessa asua,johan se on sun isolle egolle kova kolaus??? :O monet SOS-lapsikylän kaverit on paljon fiksumpia kuin ne jotka saavat kotona asua mutta siellä kotona onkin huomattavasti huonommat oltavat kuin näillä SOSSIN nuorilla...
ja s-mäki: eiks Linnantie nyt oo viel enempi sivussa vaajakosken "keskustasta" kuin savonmäki jos sieltä itte kirjoittelet?? ja mitä linnantiehen tulee niin on ollu aina perus rauhallinen alue ;))
esim Uurainen on jo sivussa vaajakosken keskustasta!
ja illalla aina kaljabaariin isolle ruukulle, na m nam.
taikka sitten voisi ajatella nuuttia jos on auto mutta vuokrat on kalliita ja auraus ontuu näin talvisin.
mamuja löytyy ja mustalaisia jotta varokaa, kesällä on autoja pihat täynnä ja tummaa nurmikolla
Palokka on ahtaasti rakennettu, ei kiva. Itse pidän vihreetä luontoa tärkeenä. Palokassa paljon väkivaltaa ja samat sanat oli 70-luvun alussa, että Vaajakoski oli kuuluisa ilkeistä, huumeista,väkivallasta jne.. Koskaan en alkanut seurustellla Vaajakosken miehen kanssa epäluotettavia, valehtelevia, leuhkoja. Tarkkailkaa tse kukin. Laajavuori on fiksu paikka sen huomaa hinnoissakin, joten epäsos.aineisto sinne ei tuppaa.
Palokka täysin yliarvostettu alue,koiranpaskaa joka puolella,omistajat eivät korjaa paskoja,autot ajavat todella suurella ylinopeudella ja lapset remuaa kuin järkeä vailla. Aivan vieri viereen rakennettuja taloja ylihinnoilla,vuokra- asunnot myös ylihinnoiteltuja.
Onneksi muutin pois,on niitä kauppoja ja luontoa joka puolella.
Siis sait häädön ja asut nyt säykissä