kovapäisille

Menisikö perille, jos luotte tämän päivän talousanomien sivulta asumisen maksamisen.
Loppuu sönkö, miten vuokralainen maksa "läskin" lainan ja vielä etelänmatka kuussa?
Ei ole mahdollista, kun vuokra on pienempi, kuin kulut onoistuasunossa kuussa.
"
Vuokralaisen vuosittaiset asumiskulut ovat 11 040 euroa eli kaksi tuhatta euroa suuremmat kuin asumisoikeusasukkaan, mutta suunnilleen saman verran pienemmät kuin nykykorkojen mukaista asuntolainaa maksavan omistusasujan. (Katso laskelmat jutun lopussa olevasta taulukosta.)"

Pääoman kertyminen on toinen juttu. Mutta, kun sönkätään, että kuusa?
30270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

halvan huollon metsästäjät?

Kansa kuiskii, missä halpa huolto. Siis öljynvaito, mikä sekin hätänen. Oikein autolehtet tekee juttuja halvan huollon metsästyksellä.
Oikeampaa olisi etsiä kunnollista huoltoa.
Yhdessä vaihdetaan vain öljy. Aika halpa silloin. Toisessa puretaan jarrut ja voidellaa. Kova hinta ero. Kolmannessa ruikitaan vanteen välistä jarruihin vähän tahnaa. Vähän halvempi, ehkä?
Tietysti voi olla niitä, jotka ne laskuttaa, mutta ei tee..

Äänestä
  • Mistä ok-asuka/salias peräkamarin homo kaivaa tälläsiä? Miten liittyy aiheeseen? äkkiä lekuriin, jos jotain on pelastettavisa. Ainakin ottavat ok-horolta netin pois.
    Ihmeellinen sekoilia. Missä palstoilla olet kirjottanut sekopäisijä jutujasi, että voi käydä katsomassa?
    Mitä vittua, sekopää, auton huollot tähän kuuluu?

    Äänestä

  • mistä sepität kirjoitti:

    Mistä ok-asuka/salias peräkamarin homo kaivaa tälläsiä? Miten liittyy aiheeseen? äkkiä lekuriin, jos jotain on pelastettavisa. Ainakin ottavat ok-horolta netin pois.
    Ihmeellinen sekoilia. Missä palstoilla olet kirjottanut sekopäisijä jutujasi, että voi käydä katsomassa?
    Mitä vittua, sekopää, auton huollot tähän kuuluu?

    lukihärön sepustuksia.....

    Äänestä

  • härö härö luki luki kirjoitti:

    lukihärön sepustuksia.....

    Kaiva joku juttu purjehdussivultakin tähän? Ja sieltä rakkaalta kotihomosivultasi?. Ei kukaan kyllä järjenpuutteesi juoksua tajua.
    Olisiko parempi pysyä vinetolla pornolehden kanssa punasessa liiterissä, missä se musta vuotava katto?
    Noin isällisenä neuvona!

    Äänestä

  • kaiva joku kirjoitti:

    Kaiva joku juttu purjehdussivultakin tähän? Ja sieltä rakkaalta kotihomosivultasi?. Ei kukaan kyllä järjenpuutteesi juoksua tajua.
    Olisiko parempi pysyä vinetolla pornolehden kanssa punasessa liiterissä, missä se musta vuotava katto?
    Noin isällisenä neuvona!

    Taas käntyi jutut hintteihin. EIKÖ SULLA OLE MIKÄÄN MUU MIELESSÄ?

    Äänestä

Luki-Luki :

Mitenniin pääoman kertyminen on toinen juttu?

Jos oikeasti Luki olet noin yksinkertainen, niin mikset hommaa aso-kämppää?

Omistusporras maksaa jutun asunnosta 2000e vuodessa enemmän kuin vuokra-spede , mutta omaisuutta karttuu 12tonnia enemmän kuin vuokraspedellä.

Toisella on 20vuoden päästä omaisuus 500k€ , toisella 0 ja bonuksena RAIVO.

Sitäpaitsi jutun korko oli KIINTEÄ 20vuotta , 1kk€uriborhan on tänään 0.630% + oma marginaali.

Tyhmästä päästä..

Äänestä
  • Hei, luuletko tosiaan että lukihäiriö ymmärtää mitään mainitsemistasi tunnusluvuista, kuten; omaisuus, korko, pääoma, marginaali....?

    Jos hän yhtään ymmärtäisi, ei hän puolustelisi täällä peräsuoli pitkällä vuokra-asumisen ihanuutta.
    On se vaan sellainen tampion poika!

    Äänestä

  • Niin, jutussa ei ollu lainkaan huomioitu että mitä tuolla rahalla saa.

    Vukraalla maksaa pelkästä asumispalvelusta 2000€ vähemmän kuin omaa lyhetämällä. Omassa tulee kartutettua omaisuuttaan lainan lyhennyksillä heti ensimmäisenä vuonna 6000€. Ensimäinen vuosi siis jo menee omistajelle 4000€ plussan puolelle ja tulevina vuosina ero vain kasvaa vuosivuodelta kun vuokra nousee ja lainan lyhennyksen osuus kasvaa.

    Äänestä

  • ei voi muuta sanoa kirjoitti:

    Niin, jutussa ei ollu lainkaan huomioitu että mitä tuolla rahalla saa.

    Vukraalla maksaa pelkästä asumispalvelusta 2000€ vähemmän kuin omaa lyhetämällä. Omassa tulee kartutettua omaisuuttaan lainan lyhennyksillä heti ensimmäisenä vuonna 6000€. Ensimäinen vuosi siis jo menee omistajelle 4000€ plussan puolelle ja tulevina vuosina ero vain kasvaa vuosivuodelta kun vuokra nousee ja lainan lyhennyksen osuus kasvaa.

    Siis 4tonnia plussaa lyhennyksistä, lisäksi 8tonnia arvonnoususta.

    Äänestä

että palstalla hieman liioitellaan hyötyjä, mutta hyötyjä ne ovat silti. Kun miettii että yleensä ensimmäinen "sijoitusasunto" tulee perintönä, on siitä hyvä lähteä eteenpäin. Itse olen sitä mieltä että sijoittamisessa puhutaan vähintään kolmesta asunnosta ennen kuin siitä on suurta hyötyä. Koska sen jälkeen vuokralaiset maksavat sinulle sen seuraavan asunnon nopeasti ilman omaa panostamista. Esimerkki vaikkapa näin. Saat vuokratuottoa 300/asunto. Kun sinulla on kolme asuntoa saat siis 900/kk. Kun ostat neljännen saat siis tuottoa jo 1200/kk ja sillä jo maksaa kummasti lainaa pois. Itse asiassa esim tämän http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/product/realties/common/public/search/item/item.jsp?portal=eo&list_id=12828054977750&itemcmd=move4&listSize=22&doListClickStat=true&itemgroup_id=50.1&itemgroup_id=50.7&item_id=41.1361725
maksamiseen menee silloin vuokralaisilla vain 6vuotta ja 7kk. Seuraavan samanlaisen ostettuasi voitkin lyhentää velkaa jo 1500/kk joten lainan maksuun meneekin enää 5 vuotta. jne jne.

Jos lähtötilanne on vaikka se, että saat perintönä asunnon 25vuotiaana ja laitat sen vuokralle. Saat vaikkapa seuraavan 15 vuoden aikana hankittua kaksi lisää laittamalla omaa rahaa niihin kiinni. Sen jälkeen voit seurata sivusta kuinka raha kasvaa. 45vuotiaana sulla on jo 4, 50 vuotiaana 5, 60 jo 7 asuntoa. Tämä siis duunari pohjalla. Toki aina kun voit laittaa itse rahaa kiinni noihin niin saat asunnot aina nopeammin ja nopeammin. Itsellä on se tilanne että voin jäädä halutessani eläkkeelle jo viisikymmpisenä jos haluan, ja kaikki lähti yhdestä perintöasunnosta. Ja koulutuksena minulla on elämänkoulu. Töitä aloin tekemään 15-vuotiaana ja sillä tiellä olen pysynyt. Vaikka minulla ei elämäntilanne antanut myöten opiskella kunnon ammattia niin tällä tavalla pystyn tarjoamaan lapsilleni sitä mitä minulla itselläni ei koskaan ollut.

Mutta älkää ymmärtäkö väärin, tämäkin vaatii hieman taitoa, uskallusta ja tuuria. Jossain välissä pitää aina myydä vanha asunto pois ja ostaa toinen tilalle jotta et itse maksa suurimpia remontteja. Ja sitten on tämä ikuisuuskysymys että mistä kunnon vuokralaiset? Monen kanssa olen ollut pulassa mutta sekin on riski mikä pitää ottaa. Tällä hetkellä minulla on 3 sijoitusasuntoa joista on velkaa vajaa 50 000. parin vuoden päästä ostan sen neljännen ja viidennen. Ehkä jopa samaan aikaan mikäli oma talous jatkuu yhtä vahvana.

Palstan kirjoituksia on vaikea uskoa, sillä niin suuria voittoja tälläkään ei tee, ennen kuin tulee myynnin aika. Mutta palstaa hieman seuranneena uskaltaisinkin väittää että nuo ovat tarkoituksella hieman kärjistettyjä. Joko vain muita ärsyttääkseen tai sitten huono yritys korostaa omaa paremmuuttaan (josta yleensä seuraa päinvastainen)

Äänestä
  • Ongelma vain Luki-Luki:lla ja muilla vuokraspedeillä on se että malli on opittu kotoa , ja niinpä ei ole niitä asuntojakaan suvussa. Vuokrakämpän voi toki saada perintönä , siis vuokraamisoikeuden, jolla voi päästä puhumalla jonon ohi ja jatkaa sukulaisen suhdetta loordiin.

    Äänestä

  • Laupias. kirjoitti:

    Ongelma vain Luki-Luki:lla ja muilla vuokraspedeillä on se että malli on opittu kotoa , ja niinpä ei ole niitä asuntojakaan suvussa. Vuokrakämpän voi toki saada perintönä , siis vuokraamisoikeuden, jolla voi päästä puhumalla jonon ohi ja jatkaa sukulaisen suhdetta loordiin.

    alkuviikosta että vuokra-asuminen ja köyhäily tulee ihan perintönä josta jälkeläisten on hyvin vaikea päästä pois. Tämä generoituu tällä palstalla kuuluisana angerinä. Ei kait muuten vuokrauuno näin kärkkäästi kävisi tuulipuvun kimppuun.

    Vuokra-asuminen on järkevää ainostaan sosiaalipummina elellessä. Omasta kukkarosta ei vuokraa kannata maksaa, ainakaan taloudellisessa mielessä.

    Äänestä

  • totta on niin olet silloin ollut myös onnekas asuntosijoituksissasi

    Äänestä

  • tarinasi------- kirjoitti:

    totta on niin olet silloin ollut myös onnekas asuntosijoituksissasi

    onnea, osittain halu tarjota lapsille vakaampi elämä. olin minä jo säästänyt rahaa ennen kuin tuon asunnon perinnöksi sain ja sillä maksoinkin perintöveron. Silloin olin muuttanut jo vaimoni kanssa omaan asuntoon ja mietimme pitkään että myymmekö pois vai pidämmekö. Pitämisen kannalle minut sai tuttava joka laski minulle vuokratuotot jne. Itsellä kun ei silloin vielä numerot hyvin olleet hallussa. Mutta kun hieman asiaa mietin ja opiskelin, niin oli päätös lopussa helppo. Olen laittanut aina rahaa lyhennyksiin omasta pussista sen verran kun on ollut järkevää. Elämisen tasosta emme ole tinkineet, mutta toisaalta emme ole koskaan hirveän loistokasta elämää halunneetkaan. Kaikki riippuu valinnoista.

    Nykyään monella tuntuu olevan hirveä kiire saada kaikki heti ja nyt. Itsellä on ollut jo viimeiset viisi vuotta sama auto jonka silloin käytettynä ostin. Emme tykkää käydä ulkomailla mutta suomessa reissaamme asuntovaunun kanssa. Kaikin puolin olemme elämäämme tyytyväisiä mutta tiedän että moni kauhistuisi jos joutuisi elämään samalla tavalla. Se on siitä kiinni mistä tykkää.

    Normaalisti elämiseemme ja lainanlyhennyksiin menee jotain 1800-2500 kuukaudessa, riippuen vähän kuukaudesta. Kun meidän nettotulomme ovat vaimon kanssa hieman päälle 4000 euroa kuukaudessa niin kyllähän siitä jää sitä ylimääräistä. Se on sitten oma asia mihin sen rahan käyttää. Itse ajattelen tulevaisuutta nykyhetkestä tinkimättä ja monesti maksankin sitä lainaa pois ylimääräisillä rahoilla.

    Äänestä

  • siis yleensä "perintönä saadaan asunto"? no huhhuh!! ei oo täälä perintö asuntoja näkynyt!!!!!

    Äänestä

  • justjoo123 kirjoitti:

    siis yleensä "perintönä saadaan asunto"? no huhhuh!! ei oo täälä perintö asuntoja näkynyt!!!!!

    sanottiin että köyhyys ja vuokra-asuminen on perinnöllistä. Ja että näiden jälkeläisten on vaikea päästä pois tästä kierteestä. Huomaatko tässä jotain yhtäläisyyttä omaan elämääsi.

    Äänestä

  • justjoo123 kirjoitti:

    siis yleensä "perintönä saadaan asunto"? no huhhuh!! ei oo täälä perintö asuntoja näkynyt!!!!!

    siis itsellesi oma asunto ja voit jättää sen sitten jälkipolville. Silloin heillä tulee olemaan tilanne että saavat perintöä ja heidän on helpompi jättää omille jälkeläisilleen enemmän perintöä. Jostakinhan se on aloitettava, mutta kute edellä mainittiin, on köyhyys yleensä perinnöllistä. Sama juttu varallisuuden kanssa. Kysymys kuuluukin, kumpaan ryhmään haluat jälkeläistesi kuuluvan?

    Ja vaikket jättäisi jälkipolville perittävää, niin kyllä omistusasuminen tulee ajan kanssa silti halvemmaksi kuin vuokralla asuminen. Ellet sitten satu saamaan vuokrarahoja kelasta/sossusta

    Äänestä

Kuka on väittänyt että vuokralainen maksaa isännälle etelänmatkan joka kuukausi?... vaikka ei se tosiaan kauas heitä parhaassa tapauksessa.

Ajattele miten pieni ero on edes ensimmäisenä vuotena kun maksaa omaa tai toisen omaa.

Laskelmassa ei ole huomioitu sitä että lainaa lyhentämällä kartuttaa omaa omaisuutta, eikä laskelmaa ollu myöskään ulotettu ensimäistä kuukautta pidemmälle. Tilanne on pikkasen eri jos oma on ostettu 10 vuotta sitten tai laskelma pävitetään 10 vuoden päästä.

Jos tuo saa sinut pysymään vuokralla, niin onnittelen itsepetoksen onnistumisesta.

Oliko jutun kirjoittaja Timo Metsola Vuokraturvasta?

Äänestä

"Vuokralainen ei periaatteessa joudu maksamaan korjauskustannuksia, vaan asunnon omistaja hoitaa ne. Yleensä kuitenkin kallis remontti tarkoittaa vuokrankorotuksia."

Periaatteessa osakkeenomistajakaan ei maksa remonteista, vaan taloyhtiö.

Äänestä
  • remontit vuokraan ja lisäksi vähentää vastikkeen kautta remontit verotuksessaan.

    Äänestä

  • läski isäntä kirjoitti:

    remontit vuokraan ja lisäksi vähentää vastikkeen kautta remontit verotuksessaan.

    Remonttikulut kaikille
    suoraan tai välillisesti

    "Asumiskulut voivat elää kussakin asumismuodossa. Omistuskodissa yhtiövastikkeet vaihtelevat maltillisesti, mutta taloyhtiön iso remontti tarkoittaa suurta laskua osakkaille.

    Asumisoikeusasunnossa peruskorjauskulut menevät niin ikään omistajayhteisön piikkiin. Niihin varaudutaan pääomavastikkeella, jolla hoidetaan myös rakennusaikaisen velan kulut.

    Vuokralainen ei periaatteessa joudu maksamaan korjauskustannuksia, vaan asunnon omistaja hoitaa ne. Yleensä kuitenkin kallis remontti tarkoittaa vuokrankorotuksia
    "

    Ei niitä remppoja voi suoraan siirtää vuokran korotuksiin. On yleensä kyppitonneista kyse. Kyllä hikinen sijoittaja muuli maksaa itse vielä ainakin 500-800 niitä remppolainoja.
    Mitä siitä hikisestä neukusta on kymmenien vuosien jälkeen jäljellä?
    Onko silä väliä? Dementoinut muli siten tajua sitäkään vähää..
    Kylä huhtoo muleja kylmä tuuli, kun noin tyhmästi uskovat. Muta. tyhmä pää ruumis kärsii..

    Äänestä

  • ja kovat päät kirjoitti:

    Remonttikulut kaikille
    suoraan tai välillisesti

    "Asumiskulut voivat elää kussakin asumismuodossa. Omistuskodissa yhtiövastikkeet vaihtelevat maltillisesti, mutta taloyhtiön iso remontti tarkoittaa suurta laskua osakkaille.

    Asumisoikeusasunnossa peruskorjauskulut menevät niin ikään omistajayhteisön piikkiin. Niihin varaudutaan pääomavastikkeella, jolla hoidetaan myös rakennusaikaisen velan kulut.

    Vuokralainen ei periaatteessa joudu maksamaan korjauskustannuksia, vaan asunnon omistaja hoitaa ne. Yleensä kuitenkin kallis remontti tarkoittaa vuokrankorotuksia
    "

    Ei niitä remppoja voi suoraan siirtää vuokran korotuksiin. On yleensä kyppitonneista kyse. Kyllä hikinen sijoittaja muuli maksaa itse vielä ainakin 500-800 niitä remppolainoja.
    Mitä siitä hikisestä neukusta on kymmenien vuosien jälkeen jäljellä?
    Onko silä väliä? Dementoinut muli siten tajua sitäkään vähää..
    Kylä huhtoo muleja kylmä tuuli, kun noin tyhmästi uskovat. Muta. tyhmä pää ruumis kärsii..

    voi siirtää suoraan. Tai sitten heivataan liyrcci pihalle ja uusi sisään ihan sikavuokralla. Irtisanomisen syyksi voi antaa että tarvitsee asunnon omaan käyttöön heti. Laittaa vaikka tapetit seinään. Avot.

    Mutta mutta lukihäröhän se sieltä taas tuli...muistatko kirjoituksesi????

    halvan huollon metsästäjät?

    Kansa kuiskii, missä halpa huolto. Siis öljynvaito, mikä sekin hätänen. Oikein autolehtet tekee juttuja halvan huollon metsästyksellä.
    Oikeampaa olisi etsiä kunnollista huoltoa.
    Yhdessä vaihdetaan vain öljy. Aika halpa silloin. Toisessa puretaan jarrut ja voidellaa. Kova hinta ero. Kolmannessa ruikitaan vanteen välistä jarruihin vähän tahnaa. Vähän halvempi, ehkä?
    Tietysti voi olla niitä, jotka ne laskuttaa, mutta ei tee..

    Äänestä

  • ja kovat päät kirjoitti:

    Remonttikulut kaikille
    suoraan tai välillisesti

    "Asumiskulut voivat elää kussakin asumismuodossa. Omistuskodissa yhtiövastikkeet vaihtelevat maltillisesti, mutta taloyhtiön iso remontti tarkoittaa suurta laskua osakkaille.

    Asumisoikeusasunnossa peruskorjauskulut menevät niin ikään omistajayhteisön piikkiin. Niihin varaudutaan pääomavastikkeella, jolla hoidetaan myös rakennusaikaisen velan kulut.

    Vuokralainen ei periaatteessa joudu maksamaan korjauskustannuksia, vaan asunnon omistaja hoitaa ne. Yleensä kuitenkin kallis remontti tarkoittaa vuokrankorotuksia
    "

    Ei niitä remppoja voi suoraan siirtää vuokran korotuksiin. On yleensä kyppitonneista kyse. Kyllä hikinen sijoittaja muuli maksaa itse vielä ainakin 500-800 niitä remppolainoja.
    Mitä siitä hikisestä neukusta on kymmenien vuosien jälkeen jäljellä?
    Onko silä väliä? Dementoinut muli siten tajua sitäkään vähää..
    Kylä huhtoo muleja kylmä tuuli, kun noin tyhmästi uskovat. Muta. tyhmä pää ruumis kärsii..

    Tietysti vuokralainen maksaa asunnon kulut, myös remontit. Sen lisäksi hän maksaa omistajalle selvää tuottoa. Mussa tapauksessahan vuokraaminen olisi täysin kannattamatonta puuhaa.

    Äänestä

  • tyhmä jos ei ymmärrä kirjoitti:

    Tietysti vuokralainen maksaa asunnon kulut, myös remontit. Sen lisäksi hän maksaa omistajalle selvää tuottoa. Mussa tapauksessahan vuokraaminen olisi täysin kannattamatonta puuhaa.

    suoraan, sitten vielä itse ihmettelevät että miten tämä systeemi oikein toimii :D

    buububuhahahahaha

    Äänestä

  • paskanen nauru kirjoitti:

    suoraan, sitten vielä itse ihmettelevät että miten tämä systeemi oikein toimii :D

    buububuhahahahaha

    Vuokralla asumiseen on varaa vain niillä jotka eivät maksa vuokriaan itse.

    PS. En ole köyhille kateellinen ja maksanhyvillä mielin veroni.

    Äänestä

  • tyhmä jos ei ymmärrä kirjoitti:

    Tietysti vuokralainen maksaa asunnon kulut, myös remontit. Sen lisäksi hän maksaa omistajalle selvää tuottoa. Mussa tapauksessahan vuokraaminen olisi täysin kannattamatonta puuhaa.

    Tuotto tulee, jos tulee vuosien päästä, jos läävä oikelalla paikalla.
    Kulut 1200€ ja vukra 500€. Tyhmänkin, kuten sinun pitäisi osata tosta laskea.

    Äänestä

  • ja kovat päät kirjoitti:

    Remonttikulut kaikille
    suoraan tai välillisesti

    "Asumiskulut voivat elää kussakin asumismuodossa. Omistuskodissa yhtiövastikkeet vaihtelevat maltillisesti, mutta taloyhtiön iso remontti tarkoittaa suurta laskua osakkaille.

    Asumisoikeusasunnossa peruskorjauskulut menevät niin ikään omistajayhteisön piikkiin. Niihin varaudutaan pääomavastikkeella, jolla hoidetaan myös rakennusaikaisen velan kulut.

    Vuokralainen ei periaatteessa joudu maksamaan korjauskustannuksia, vaan asunnon omistaja hoitaa ne. Yleensä kuitenkin kallis remontti tarkoittaa vuokrankorotuksia
    "

    Ei niitä remppoja voi suoraan siirtää vuokran korotuksiin. On yleensä kyppitonneista kyse. Kyllä hikinen sijoittaja muuli maksaa itse vielä ainakin 500-800 niitä remppolainoja.
    Mitä siitä hikisestä neukusta on kymmenien vuosien jälkeen jäljellä?
    Onko silä väliä? Dementoinut muli siten tajua sitäkään vähää..
    Kylä huhtoo muleja kylmä tuuli, kun noin tyhmästi uskovat. Muta. tyhmä pää ruumis kärsii..

    mies olet ikinä päässyt edes perus- tai kansakoulusta ulos? Vai oletko? Tyhmästä päästä sun ei kannattaisi puhua mitään, paitsi omasta kokemuksesta... etkä oppinut edes laskemaan, heh. Menisit töihin sieltä velttoilemasta... ai mutta kadunlakaisukin on koneellista nykyisin...

    Äänestä

  • ja kovat päät kirjoitti:

    Remonttikulut kaikille
    suoraan tai välillisesti

    "Asumiskulut voivat elää kussakin asumismuodossa. Omistuskodissa yhtiövastikkeet vaihtelevat maltillisesti, mutta taloyhtiön iso remontti tarkoittaa suurta laskua osakkaille.

    Asumisoikeusasunnossa peruskorjauskulut menevät niin ikään omistajayhteisön piikkiin. Niihin varaudutaan pääomavastikkeella, jolla hoidetaan myös rakennusaikaisen velan kulut.

    Vuokralainen ei periaatteessa joudu maksamaan korjauskustannuksia, vaan asunnon omistaja hoitaa ne. Yleensä kuitenkin kallis remontti tarkoittaa vuokrankorotuksia
    "

    Ei niitä remppoja voi suoraan siirtää vuokran korotuksiin. On yleensä kyppitonneista kyse. Kyllä hikinen sijoittaja muuli maksaa itse vielä ainakin 500-800 niitä remppolainoja.
    Mitä siitä hikisestä neukusta on kymmenien vuosien jälkeen jäljellä?
    Onko silä väliä? Dementoinut muli siten tajua sitäkään vähää..
    Kylä huhtoo muleja kylmä tuuli, kun noin tyhmästi uskovat. Muta. tyhmä pää ruumis kärsii..

    Lurkki on jo ennen remonttia maksanut sitä ennakkoon vuokrassaan 30 vuotta. Remontin jälkeen vuokra nousee ja lurkki maksaa 30 vuotta lisää. Siinä välissä isäntä maksaa remonttivastiketta 10 vuotta, jonka aikaa tuotto on hieman huonompi.

    Mutta kun se on vuokralaiselle käsittämätöntä, että raha-asioita voi hoitaa pitkälläkin tähtäimellä. Vain lurkki vaihtuu, asunto tuottaa.

    Äänestä

  • hähähähähähhh kirjoitti:

    mies olet ikinä päässyt edes perus- tai kansakoulusta ulos? Vai oletko? Tyhmästä päästä sun ei kannattaisi puhua mitään, paitsi omasta kokemuksesta... etkä oppinut edes laskemaan, heh. Menisit töihin sieltä velttoilemasta... ai mutta kadunlakaisukin on koneellista nykyisin...

    Oppivelvollisuus loppuu kuuteentoista. Tunnen yhden huonon naisen joka kirjoittelee samalla tavalla ja asustelee Kainuun suunnalla, vai mitä lie Pohjois-Karjalaa se on.

    Äänestä

  • Läskimpi Isäntä kirjoitti:

    Lurkki on jo ennen remonttia maksanut sitä ennakkoon vuokrassaan 30 vuotta. Remontin jälkeen vuokra nousee ja lurkki maksaa 30 vuotta lisää. Siinä välissä isäntä maksaa remonttivastiketta 10 vuotta, jonka aikaa tuotto on hieman huonompi.

    Mutta kun se on vuokralaiselle käsittämätöntä, että raha-asioita voi hoitaa pitkälläkin tähtäimellä. Vain lurkki vaihtuu, asunto tuottaa.

    Monessa vanhassa taloyhtiössä on kämppä tai pari (mm. entisiä talonmiehen asuntoja) yhtiön omistuksessa & vuokralla.

    Putkiremontin yhteydessä nämä usein myydään omistusasunnoiksi ja tällä tavoin katetaan pieni siivu remontin kustannuksista. Näihin kuvioihin peretyneet asiantuntijat kuitenkin suosittavat, ettei asuntoja myytäisi, koska 50 v. vuokratuotot (siihen seuraavaan putkiremonttiin mennessä) ovat PALJON suuremmat kuin myynnistä saatava "pikavoitto".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sönkkämuuleille kirjoitti:

Menisikö perille, jos luotte tämän päivän talousanomien sivulta asumisen maksamisen.
Loppuu sönkö, miten vuokralainen maksa "läskin" lainan ja vielä etelänmatka kuussa?
Ei ole mahdollista, kun vuokra on pienempi, kuin kulut onoistuasunossa kuussa.
"
Vuokralaisen vuosittaiset asumiskulut ovat 11 040 euroa eli kaksi tuhatta euroa suuremmat kuin asumisoikeusasukkaan, mutta suunnilleen saman verran pienemmät kuin nykykorkojen mukaista asuntolainaa maksavan omistusasujan. (Katso laskelmat jutun lopussa olevasta taulukosta.)"

Pääoman kertyminen on toinen juttu. Mutta, kun sönkätään, että kuusa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu