Backpackers Xpress on yhtiö, joka aikoo aloittaa ensimmäiset todelliset mannertenväliset halpalennot tämän vuoden puolella käyttäen B747 koneita. He tulevat lentämään Manchesterista ja Munchenista Intiaan, Thaimaahan ja Australiaan.
Kuulostaa ihan mukavalta jos tuo toteutuu.
Kuulostaa ihan mukavalta jos tuo toteutuu.
Vastaukset 15
Vanhimmat
12 tuntia syömättä.
ja 12 tuntia ilman ikkunaverhoja
Jaa että ei rahalla saa ruokaa ostaa ??? ;)
Lentojen hinnat ainakaan Thaimaahan eivät tule Manchesterin kautta halvemmaksi kuin Suomesta, koska HEL-BKK-HEL lentää kuitenkin alle 600 euron.
Australiaan saattaa olla hieman halvempi, mutta matka on muutenkin niin tuskastuttavan pitkä, että tuskin tuo suomalaisille on kovin hyvä vaihtoehto.
on Finnairin lennot Bangkokiin alle 600 euroa ja mitä tarkoitit tällä "Australiaan saattaa olla hieman halvempi, mutta matka on muutenkin niin tuskastuttavan pitkä, että tuskin tuo suomalaisille on kovin hyvä vaihtoehto" niin että miten niin ei olisi hyvä vaihtoehto?
Finnairilla on koko vuoden loppuun asti opiskelijoille HEL-BKK-HEL 595e.
Jos ajattelee, että ensin lentää Helsingistä Lontooseen, siitä Manchesteriin ja sitten Sydney:iin niin kyllä siitä tulee todella tuskamatka.
Oletko varma että on menopaluu ?
Varsinkin STATravel joka myy opiskelija-
lippuja, ilmoittaa yleensä kierosti pelkän
yksisuuntaisen lennon hinnan.
Itse maksoin tulevan kesän HEL-BKK-HEL lennoista Finnairilla 670 euroa, tuohon sisältyi se 85 euron palvelumaksu jonta STA otti käyttöönsä tammi-helmikuussa. Muutenhan tuo hinta olisi ollut 585 euroa.
Normaali Finnairin hinta tuolle välille on noin 920 euroa. Oli halvin vaihtoehto, siis opiskelijahintaisista. Lufthansalla oli noin 1000 euroa opiskelijahinta.
Tämä siis ei ole J_M:n kirjoitus
Finnairilla mitään normaalihintaa olekaan enää.
Juuri katsoin Bangkokin lentojen hintaa
turistissa ja oli yli 3500 euroa mutta pari
päivää myöhemmin 1100 euroa ja halvin
"normaali"hinta lienee 900 euron nurkilla.
Ainakin Kilroy Travelsin varauskone antaa esim. elokuulle 592 euroa HEL-BKK-HEL. Enkä kyllä jaksa uskoa, että STA Travelsin varausmaksu on yli 80 euroa..
Laskussa lukee 85 euroa. Totta se vain on. Vielä tammikuussa eivät ottaneet muistaakseni kuin 20 euroa, vai oliko ilman palvelumaksua kokonaan, en jaksa enää muistaa.
Ensimmäinen mannertenvälinen halpalentoyhtiö oli Freddie Lakerin Skytrain, joka lensi Britanniasta Usaan vuosina 1977 - 1982. Hemmo aateloitiin v.1978. Isot lentoyhtiöt savustivat firman nurin.
http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/2283244.stm
http://www.backpackersxpress.com/
Tämän vuoden puolella aikoo aloittaa myös RivieraJet, joka lennättää ihmisiä halpaan hintaan New Yorkin ja monen Keski-Euroopan keskuksen välillä. Ehkäpä näille sitten löytyy kysyntää.
http://www.rivierajet.com/
Ettei vain herra Lakerille kävisi
toistamiseen huonosti. Nykin lennot
kun on jo valmiiksi erittäin kilpailtuja.
Jopa Suomesta pääsee usein 350 eurolla.