Kone on a6110.sc, käyttöjärjestelmä Vista (32 bit)
Emolevy:
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01080282&lc=en&cc=ca&dlc=en&product=3445425#N1018
Eli kone rupesi vähän aikaa sitten huutamaan jo vuosi aiemmin käynyttä "BIOS rom checksum erroria", sain koneen korjattua jotenkin tai ainakin luulin saaneeni, mutta nyt päivän käytön jälkeen pistin kotiteatterista koaksiaalikaapelin koneeseen niin kone alkoi piippailemaan, eri ohjelmat pomppi itsestään auki ja näppäimistö ei toiminut. Suljin koneen ja käynnistin uudelleen niin ruutunhan lätkähti tämä "BIOS Rom checksum error, detecting IDE ATAPI device". Otin koaksiaalikaapelin irti ja resettasin CMOS:n tuolta linkistä löytyvillä ohjeilla. Kone toimi taas hyvin, mutta heti kun koaksiaalin iski koneeseen niin alkoi taas sama rumba alusta. Aikaisemmin kone on toiminut hyvin kotiteatteriin kytkettynä.
Koitin päivittää BIOSin ja äänikortin ajurin mutta en edelleenkään saa toimimaan.
Onko tässä jotkin asetukset vituillaan vai onko tuo emolevy mahdollisesti fyysisesti hajalla?
BIOS rom checksum error
Herra Patonki
1
629
Vastaukset
- Herra Patonki
Jaha.. Uutta infoa. Ton koaksiaalikaapelin ei tarvitse edes olla kosketuksissa liitäntään. Riittää että sen vie siihen lähelle niin sekoaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-257455Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite986116Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1154188- 1554164
- 1631921
- 611788
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.341775Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1391685- 381478
- 381474