nan 3

Voisko nyt joku kertoa kokemuksia vieroitusvalmisteista tutteli ja nan.

Mä tässä epäilen, että vauvamme kohta 10 kk masu menee kyseisistä valmisteista sekaisin.. Mitä pitäs tehä, vaihtaa takasin nan2 vai jatkaa kolmosta. Kakka muuttuu ihan vauvan sinappikakaksi. Löysää ja keltasta. Sit rauhottu, kun vaihdoin takasin nan 2. Kestää pieniä määriä päivässä,mutta kun kokonaan vaihtaaa menee sekaisin. Tarkottaakohan tää, ettei ole valmis vielä pitkään aikaan tavalliseen maitoon.. Mä oon ihan pihalla, ahistaa, kun ei tiiä mitä tehä!
3207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

me käytettiin nan1:stä kymmenkuiseksi, jolloin vaihdettiin tavalliseen maitoon. Ihan ilman mitään välivaiheita pärjättiin. Jos se pienemmälle tarkoitettu valmiste käy vatsalle paremmin, miksi et vaihtaisi takaisin?!

Äänestä

Vaihda vastike takaisin sellaiseen, joka lapsesi vatsalle käy.
Ja aloita tavalliseen maitoon totuttaminen pikkuhiljaa hapanmaitotuotteilla; raejuustolla, maustamattomalla jugurtilla ja viilillä - pikkuhiljaa. Sekoita vaikka hedelmäsoseeseen jugurttia/viiliä ja anna raejuustoa sormiruokana.
Varovasti ja totutellen. Vasta tämän jälkeen maidon kokeilua ja sekin pikkuhiljaa ja vastikkeen seassa, jos lapsesi vatsa on noin herkkä. Mekin käytimme pienille tarkoitettu vastiketta ja vaihdoimme siitä muutaman päivän aikana tavalliseen maitoon, mutta meidän lapsemme vatsa ei reagoinut muutokseen juuri mitenkään. Lapset - ja heidän vatsansa - ovat yksilöitä. Seuraa tilannetta ja etene rauhallisesti. Jos näyttää siltä, että homma ei toimi, voit aina palata takaisin ja rauhoittaa tilanteen enenkuin aloitat totuttamisen uudelleen.

Äänestä

että tuo NAN 3 on taas vain lastenruokafirmojen rahastusta :) Meillä ainakin mentiin NAN 2:lla ja n.10,5 kk iässä aloitettiin varovasti totuttautumaan maitoon. 11kk joi ihan tavallista maitoa. Suositushan on 10-12 kuukautta. Jos on herkkävatsainen kaveri kyseessä niin en hätäilisi ja ottaisin totuttelut hitaammin. Mutta käsittääkseni se NAN 3 on ihan turha juttu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdfgrthyjuäöp kirjoitti:

Voisko nyt joku kertoa kokemuksia vieroitusvalmisteista tutteli ja nan.

Mä tässä epäilen, että vauvamme kohta 10 kk masu menee kyseisistä valmisteista sekaisin.. Mitä pitäs tehä, vaihtaa takasin nan2 vai jatkaa kolmosta. Kakka muuttuu ihan vauvan sinappikakaksi. Löysää ja keltasta. Sit rauhottu, kun vaihdoin takasin nan 2. Kestää pieniä määriä päivässä,mutta kun kokonaan vaihtaaa menee sekaisin. Tarkottaakohan tää, ettei ole valmis vielä pitkään aikaan tavalliseen maitoon.. Mä oon ihan pihalla, ahistaa, kun ei tiiä mitä tehä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu