Siitä on aikaa, kun olen lentänyt Istanbulin kautta Dalamaniin. Istanbulissa on koneen vaihtoon aikaa 1,5 tuntia. Pitääkö Istanbulissa tulla passintarkastuksen läpi vai pääseekö sieltä transittina suoraan kotimaan kentälle? Passintarkastus voi varmaan viedä aikaa, jos sattuu olemaan ruuhkaa. Olisi mukavampi tehdä se vasta perillä Dalamanissa.
Onko kukaan lennellyt väliä viime aikoina?Miten vaihto meni?
ehtiikö lennolle?
2
543
Vastaukset
- jaakkoolavi
kanssa vajaa kolme viikkoa sitten Riikasta Istanbuliin - ei tosin menty jatkoja Dalamaniin vaan Izmiriin, mutta sama kuviohan siinä on. Meillä oli toki vaihtoaikaa reilusti, lounastettiin ja ihmeteltiin kentän vilinää, loppujen lopuksi Izmirin kone oli vajaan tunnin myöhässä, kenttä oli ruuhkainen ja monet muutkin lennot olivat myöhässä. Riikan kone laskeutui ajallaan Istanbuliin. No, mutta asiaan. Joudut menemään passintarkastuksen läpi. Kopeille oli jonkin verran jonoja ja teimme jälleen sen minkä aiemminkin olemme tehneet - menimme turkkilaisille tarkoitetun kopin kautta "heittämällä", jonossa oli yksi turkkilainen ennen meitä. Eihän sitä edes jonoksi lasketa. Sitten seurailtiin opastusta ja tuotapikaa oltiin jo paikallisessa kotimaaan terminaalissa. Siellä oli eri lentoyhtiöille omat check in-tiskit - homma toimi kuin junan vessa, Atlasjetinkin pilttuiden edessä hääräili opaspoika ohjaten porukoita oikeisiin tiskeihin - nykyäänhän on jos jonkinlaisia asiakasjakoja. Rentouttavaa matkantekoa!
- turisti06
Kiitti kovasti neuvosta. Taidamme myös yrittää turkkilaisten puolelta. Siellähän ei yleensä ole jonoa.
Kiva, että noin säästää aikaa. Osaamme tien toiselle puolelle hyvin, mutta tuo passintarkastus jonoineen oli se ongelma.Kiitti neuvosta vielä kerran
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1743032Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2982696Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751768Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501667Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?391541- 1221316
- 1051229
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141184Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3831167Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041073