Saiskohan täältä hyviä vinkkejä siihen miten saisin koirani olemaan pelkäämättä vieraita? Eli mulla on 1,5 v narttu sakemanni joka pelkää vieraita todella paljon. Osoittaa sen siis haukkumalla ja ihmiset, jotka luonani kylässä käy, pelkäävät tätä. Uusiin ihmisiin totuttaminen on todella vaikeaa kun koira on niin arka. Onko muilla kokemuksia miten tuollalailla aran koiran saisi totutettua siihen, että meillä käy ihmisiä kylässä eikä niitä tarvitse pelätä eikä niille haukuta? Se on aika julman näköinen ja kuuloinen rähinähaukkuminen mikä tuosta pimusta irti lähtee kun pelko iskee.
Olen kiitollinen jokaiseta neuvosta jota voisin yrittää soveltaa omaan koiraani.
Olen kiitollinen jokaiseta neuvosta jota voisin yrittää soveltaa omaan koiraani.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mulla oli vastaavia ongelmia oman koirani kanssa (tosin ei sakemanni), ja ihmisten kohtaaminen oli todella vaikeaa. Koirasta ei koskaan tullut "kaikkien kaveria", mutta pystyi kuitenkin olemaan ahtaassakin tilassa vieraiden ihmisten kanssa -kunhan nämä jättivät sen rauhaan.
Eli ihan ensimmäiseksi suosittelisin jättää kaikki "sosiaalistamisyritykset" kokonaan pois, ja vieraille ehdoton kielto etteivät saa koskea koiraan, ja mielellään olisivat muutenkin niin kuin koiraa ei olisi edes olemassa. En tarkoita, että koira pitää eristää, vaan siis etteivät vieraat ahdistaisi pelkäävää koiraa entisestään. Joku voi sanoa, että koiralle tunti turpaan ja teet selväksi ettei ihmisille rähistä. Joo voi toimia jollekin, mutta itse sain tällä metodilla omasta koirastani entistä aremman, ja sen lisäksi meni koiralla se vähäinenkin luottamus minuun.
Suosittelisin ehdottomasti paljon liikuntaa ja aktiviteetteja koiralle, sekä tottelevaisuuskoulutusta tai jotain vastaavaa ihan vain teidän suhteen parantamiseksi. Itse en usko vähääkään mihinkään makkararinkeihin yms, joilla myös sain oman samalla tavalla käyttäytyvän koirani vain pahempaan suuntaan. Oma käytös on myös ratkaisevassa asemassa. Jos koiralla "menee yli" eli se alkaa rähistä, niin toki saat kieltää koiraa, mutta siinä tilassa koira ei ole kovin vastaanottavainen, eli kielto pitäisi olla sellainen että se todellakin menee perille. Voit opettaa vieraiden tulosta koiralle tempun, esim paikallaolon. Paikallaolo täytyy tehdä koiralle turvalliseksi, jotta se kykenee paineen alla "suorittamaan tehtävää", eli olemaan esim. toisessa huoneessa maassa makaamassa kun vieraita tulee. Vieraat eivät luonnollisestikaan saa mennä lähelle koiraa, ja hetken päästä kun tilanne on rauhoittunut, voit vapauttaa koiran. Ihmiset on huomattavasti paljon vaikeampia saada tottelemaan käskyjä kuin koira, joten toisinaan tulee tilanteita jolloin koiralla menee sietokyky ylitse. Silloin suosittelisin vain poistamaan koiran tilasta esim. toiseen huoneeseen ja ovi kiinni. Joku voi taas sanoa että se on ongelman kiertämistä, mutta minun mielestäni kun tilanne on jo karannut käsistä, on ihan turha ruveta jyräämään koiran yli voimalla ja runnoa sitä takaisin paikalleen, mikä vain kiristää tilannetta. Voit tehdä ehdotonta paikallaoloa muulla tavalla toisessa tilanteessa.
Lenkille nameja tai lelu mukaan, ja kun ihmisiä tulee vastaan, niin yrität saada koiran huomion itseesi. ÄLÄ KIRISTÄ HIHNAA! Vaan houkuttelemalla koira mukaan, ja jos tilanne tuntuu taas kiristyvän, on koiran kannalta paljon parempi kiertää esim. penkan kautta vastaantulija, jolloin koira saa kaipaamaansa etäisyyttä pelottavaan asiaan, ja saa hengittää hieman vapaammin. Jos koiraa tarvitsee kieltää esim. jää kyttäämään vastaantulijaa, niin kielto, napakka, terävä nyppäys hihnasta, ja heti remmi löysäksi. Jos jäät kiristämään kaulapannasta, niin koira aivan varmasti kiristyy myös. Koira on myös hyvä opettaa kulkemaan hihnassa vetämättä jos et vielä sitä ole tehnyt (monenko koiran olet nähnyt rähisevät talutushihna löysällä?). Kuonopanta on myös hyvä vaihtoehto, koska yleensä koira on sillä helposti hallittavissa, ja nimenomaan tieto siitä, että sinä hallitset tilanteen, rauhoittaa koiraa.
Koiran ei tarvitse tykätä kaikista, joskin arkuus ei todellakaan ole hyväksyttävä tai toivottu piirre missään koirassa. Mutta kun koira kuitenkin on arka, en näe mitään syytä miksi se pitäisi pakottaa ahdistavaan tilanteeseen, jos se pystyy tietyillä säännöillä elämään normaalisti. Aran koiran kanssa eläminen ei aina ole helppoa, mutta kun itse pääset ajatuksesta "ei se voi kun se on niin arka" irti, niin tilanne varmasti helpottuu. Suhde vain pitää olla kunnossa. Jos koira jänistelee jotain tilannetta, sanot vain reipppaasti "mennään" ja olet kuin et edes huomaisi koiran jännittävän.
Paljon tsemppiä teille! Töitä se vaatii, mutta varmasti työ maksaa itsensä takaisin!
Rauhoita koiraa tuossa tilanteessa määrätietoisesti ja riittävästi sekä riittävän kauan kunnes rauhoittuu, sekä palkitse rauhallinen käytös maltillisesti.
Itse en vain pysty kuvittelemaan, että vieraan tullessa tuo koira olisi rauhallinen edes herkulla houkuteltuna. Kokeiltu on eikä tuollaisessa tilanteessa toimi. Saan koiran suurinpiirtein rauhoittumaan kun koira rähisee äänille rappukäytävässä. Se menee pelkällä komennolla. Mutta tilanne on aivan eri kun asunnossa on ihmisiä. Tähän asti olen pitänyt koiraa makuuhuoneessa suljettuna, koska vaikka se välillä ei kiinnitä huomiota ihmiseen, yhtäkkiä se saattaa ruveta jollekin rähisemään. Tässä tilanteessa sitä ei saa enää lopettamaan. Silloin pannasta kii ja makkariin oven taakse. En haluaisi pitää sitä siellä, sielläkin se haukkuu ja täten siis myös pelkää ja on epäluuloinen.
Rappukäytävän ääniä siis pelkää siksi, koska ihana vanhahko miesnaapurimme on käynyt sitä häiritsemässä rähisemällä oven takana. Kun tietynlainen ääni rappukäytävästä kuuluu menee koira ihan pelosta vauhkoon karvat pystyssä ravaa ympäri ja haukkuu. Tästä tosin siis tänne komennolla tai viemällä kiinnostuksen muualle ja kehulla pääsee hiljaisuuteen takaisin.
Lenkillä käydessä ihmisten ohitukset menee jo pääosin hyvin, ei pääasiassa kiinnitä huomiota ohikulkeviin paitsi silloin kun ne pääsevät yllättämään. Kuonopanta on käytössä, mutta ette uskokaan kuinka paljon senkin kanssa pystyy oikeasti vetämään! Vetämisestä poisopettelu on vielä vaiheessa, mutta parempaan suuntaan ollaan menossa!
Pääasia olisi, että saisi sen totutettua ihmisiin, jotka käyvät luonani usein.
Ei varmasti saakaan herkulla houkuteltua silloin kun ihmiset ovat liian lähellä samassa tilassa, esim. asunnossasi. Noin hermostunut koira ei voi syödä, joten siinä tilanteessa ruuan käyttäminen on melko turhaa. Älä ainakaan pyydä vieraita tarjoamaan ruokaa koirallesi, heidän tulisi olla mahdollisimman passiivisia ja täysin välinpitämättömiä koiraa kohtaan.
Tarkoitin tuolla "temppu -jutulla" sitä, että opetat koirallesi paikallaolon varmaksi jossain muualla, ja vähitellen siirrät sitä vaikeampiin tilanteisiin, mahdollisesti koirasi kykenee hallitsemaan itsensä niin paljon, että voi maata rauhassa paikallaan vieraiden läsnäollessa. Tämä vain vaatii sen, että koiralla on turvallinen olo paikallaollessaan, ja vieraat eivät missään nimessä saa mennä sorkkimaan koiraa. Koiran pitää tietää, että se ei saa nousta paikaltaan, mutta se voi myös hyvillä mielin siinä olla, koskapa silloin saa olla rauhassa muilta. Paikallaoloa voit harjoitella missä vaan, ja kannattaa ottaa esim liina avuksi, johon kytket koiran kun vaikeutat harjoitusta (esim. jätät koiran käskyn alle johonkin, missä on liikennettä esim. parkkipaikka tjsp). Koira kiinni, käsket sen maahan, ja käyt välillä palkkaamassa. Älä tietenkään jätä koiraa yksin valvomatta, koska silloin et voi vaikuttaa siihen mitä koiralle tapahtuu, tai mitä se tekee. Jos koira nousee, käyt korjaamasssa sen takaisin maahan. Ja jos koiralla alkaa mennä yli, helpota harjoitusta (esim. saat koiran vain maahan käskystä) ja vie se helpompaan paikkaan rauhoittumaan. Edelleenkään, et voi kouluttaa koiraa, joka ei ole oikeassa mielentilassa. Jos koira kiehuu yli, niin on aivan sama mitä teet, eikä se kuuntele kuitenkaan, saati että oppisi jotain. Tai oppii se sen, että sinä et hallitse tilannetta. Toki voit runnoa koiran väkisin paikalleen vaikka korvasta vääntämällä, kyllä se luultavasti jossain vaiheessa huomaa häviävänsä, mutta jos se ei siinä tilanteessa sinua pure, niin ainakaan se ei luota sinun hallintaasi yhtään enempää. Tämä on siis tietysti vain minun mielipiteeni. Joku muu voi neuvoa juuri päinvastoin. Enkä väitä että se olisi väärin, enhän ole koiraasi nähnyt, joten aika vaikea antaa mitään ehdotonta "tee näin" neuvoa.
Kuulostaa siltä, että koira on todellakin ongelma sinulle, mene ihmeessä lähimmän spl-alajaoston treeneihin mukaan, siellä varmasti neuvotaan mitä kannattaa tehdä, ihan kädestä pitäen.
Juu kuonopanta ei todellakaan estä vetämistä kokonaan, mutta koira on kuitenkin helpompi hallita sellaisella kuin paksun kaulapannan kanssa, valjaista nyt puhumattakaan. Kannattaa kokeilla myös ohutta ketjupantaa (kuitenkin niin vahva ettei katkea), jolla koira on myös helpommin hallittavissa. Paljon, paljon, paljon tekemistä koiralle, ja ehdottomasti tottelevaisuuskoulutusta! Nuo vinkit eivät ainakaan mene hukkaan, vaikka muuten olisinkin väärillä jäljillä koirasi suhteen.
Tsemppiä edelleen!
minulla on myös saku kohta 1v ja täysin samanlainen kuion sinun koirasi! olemme tehneet myös samaa, eli vältän koiraa olemasta samassa tilassa kuin vieraat ja namien kanssa ohitukset!!
Arkuutta ja pelkoaggressiota ei tule rangaista,
pahentaa tilannetta.
(joo, Milan voi riuhtomalla saada koiran hiljaiseksi, mutta koiran pelko ei poistu. Se ei vaan saa näyttää pelkoaan, jolloin käytös voikin joskus olla katastrofaalinen = esim. suora hyökkäys päälle, koska haukkuminen ja valehyökkäys kiellettiin ja turpaan tuli)
Joku koiria pelkäämätön tyyppi, jonka kanssa harjoitella.
Ovi mennään avaamaan vasta, kun koira on hiljaa (ja menee mahdollisesti istumaan sopivalle matolle, toisen huoneen kynnyksen toiselle puolen tms) Jos koira hyökkii ovelle, palaat pois sieltä.
Anna haukkua ja raivota. Älä itse puhu tai huuda- sekoittaa vaan koiraa. Ohjaa rauhallisella käsimerkillä (kuten vaikka lattialle tippunutta nakinpalaa kohti) koira "odotuspaikalle."
Kun koira hillitsee itsensä, avataan ovi. Otat vieraan vastaan rauhallisesti ja hiljaa - arka koira ei kestä paljon ärsykkeitä kerralla, se kuormittuu ja siksi hermot eivät vaan kestä.
Liikkukaa rauhassa kohti keittiötä/olohuonetta tms. Ei puhetta, rauhallisia liikkeitä.
Kulje vieraan ja koirasi välissä.
Sietääkö koira vieraita paremmin, jos ne ovat jo sisällä teidän saapuessa lenkiltä?
Voisi haistella eteisessä kenkiä, kuulostella ääniä....
Tätä voi myös harjoitella jonkun tutun kanssa.
Asuuko taloudessa muita? Ovikelloa voi soitella kotiin tullessa (jos etukäteen sovittu, ja muutenkin) niin saatte lisää harjoitusta, miten rauhallisesti ovella käyttäydytään. Ette kai muuten itse kotiin tullessa ole riehakkaita? Tervehtikää tylsästi, ei kiihdytä ;)
Rauhaa vaan,
arkuudesta johtuvasta käytöksestä (vaikka saattaa vaikuttaa johtajuusongelmalta tms) EI SAA RANGAISTA. Koirasi ei yritä ottaa johtoa käsiinsä, vaan on kauhuissaan, eikä pysty luottamaan edes sinuun.
Se on toki palveluskoira, joten kaikki KIVA kontaktiharjoitus, pienetkin koti-tokoilut jne. parantavat välejänne, ja koira (ehkä) uskaltaa levätä sinun suojissasi kuormittavissakin tilanteissa.
Kehu muutenkin ja anna koiran "onnistua" Voit kehua ihan tyhmistäkin asioista, kuin pentua, joka istuu ja odottaa hienosti ensimmäisiä kertoja. Parantaa itseluottamusta.
Voit ensinnäkin laittaa rappuun lapun, jossa kerrot teidän yhä harjoittelevan kerrostaloelämää ja tekevän töitä asian eteen.
Tämän luulisi olevan kaikille positiivinen asia.
Maleksi koiran kanssa rapussa mennen tullen hiiiiitaasti, tottuu ääniin siellä. Ne pirun raksut taskussa taas ;) Sen ku syötät vaikka osan aamuruoasta siellä rapussa - kiva paikka siis!
Postilaatikkoa ja ovikelloa voi myös rämpsästä mennen tullen - ääni ei kohta tarkoita koiralle mitään, kun kuulee sen monesti päivässä. Blaaah, miten tylsää. Haukottele itse päälle ja maiskuttele tylsistyneesti (rauhoittavat signaalit)
Meillä loppui rapun äänille haukkuminen (uudessa kodissa) näin:
Mulla oli aina taskuissa (esim. Lidlistä saa maukkaita, mutta taskuja sottaamattomia tikkuja koirille) namuja, ja joka pienenki rasahduksen kuuluessa kehuin koiraa hiljaa olemisesta ja nakkasin palkkion. Naksutintakin voi käyttää, mutta se pitää sitten roikkua vaikka kaulassa tms...ehtiikö vaikka telkkaria kattoessa ja rapussa rasahtaessa naksauttaa?! Itse kutsuin (en tietenkään nukkuvaa tms) koiran iloisesti luo heti ääniä kuullessani ja tungin nopsaan herkkuja kitaan. Ei tuokaan syönyt eikä syö liian kierroksilla. Lisäksi laitoin juuri tuollaisen lapun rappuun, jotten itse stressannut koiran haukahteluista = pahentanee tilannetta ja kiristää ilmapiiriä. Joku jopa kirjoitti "ei haittaa yhtään", mikä lämmitti mieltä :)
Vähensin sitten namuja ja kehuja, mutta yhä kehun ja kimitän erikoisen äänen yllättäessä.
Ruuhka-aikaan ihmisten kotiutuessa jne. voit piilotella erityisen hyviä herkkuja pitkin kämppää - ei vielä eteiseen. Koira voi rauhassa käyttää nenäänsä ja löytää herkkuja, vaikka oven toisella puolen paukkuu ja kolisee. Kehu rauhallisesti, laulele, haukottele...
Joku kiva peti mahd. kauas ovesta ja rapun äänistä? Auki oleva, pienen patjan sisältävä kevythäkki voisi olla turvaisa pesä?
Sille käpsykälle voit joskus jutella ilman koiran läsnäoloa, ja kertoa koiran olevan arka JA SIKSI haukkuvan. Ja että teet kyllä parhaasi, jotta se oppisi luottavaiseksi, ja toivot, etteivät naapuritkaan tahallisesti vaikeuttaisi tässä työssä.
Parit haukahdukset eivät häiritse ketään, vaikka itsestä tuntuu välillä kamalalta.
Joku yksin päivittäin tuntikausia huutava koira on ihan eri juttu, nuo lyhyemmät haukahdukset tai haukkukohtaukset ovat NORMAALIA ELÄMÄÄ!!!
Vielä ajattelin, että metsässä/rauhallisessa puistossa voisi kokeilla verijälkeä tai makkaravanaa - nenän käyttö vaatii ja opettaa keskittymistä ja väsyttää kovasti. Pitkät ja silloin tällöin todella pitkät lenkit ovat itsestäänselvyys.
Onko hormonaalisella kierrolla vaikutusta? Vauhkompi juoksujen molemmin puolin?
Leikkaaminen ei valitettavasti arkuuteen auta.
DAP haihduttimiaa ja pantaa voi kokeilla rauhoittumiseen, eläinlääkäriltä saa myös reseptin, jos haluaa lyhyen kuurin ahdistusta ja paniikkia vähentävään lääkitykseen. Tukevat harjoittelua, kun koira ei ole jatkuvasti kierroksilla.
Onnea teille!
Ymmärrän huolesi. Ei ole mitenkään innostavaa mennä kyläilemään, jos vastassa on saksanpaimenkoira hampaat irvessä ja ison metelin kera. On tietysti vähän vaikea antaa ihan vedenpitäviä neuvoja, kun ei näe millaista tuo haukku ja rähinä oikein on, toivottavasti on pelkorähinää kuitenkin.
Meillä oli n. 10 vuotta sitten yksi saksanpaimenkoira, joka jo pienestä pitäen murisi kaikille vieraille. Meillä kun mennään vuodesta ja koirasta toiseen ihan samalla kaavalla niin meillä ei tunnistettu tapahtuneeksi mitään sellaista, mikä käytöksen olisi aiheuttanut. Oltiin yhteydessä myös kennellin, eikä sieltäkään keksitty mitään selitystä tai tapahtumaa tälle.
Mutta, ihan samalla tavalla tätäkin hoidettiin kuin mitä tahansa muitakin pelkoja eli aloitettiin homma hyvin varovasti siten (olisikohan koira ollut n. 4 kk vanha), että naapurin isäntä oli koekaniinina. Koiralle laitetiin panta ja parin metrin remmi. Naapuri kun tuli ovesta sisään ja koira lähti rähinällä kohti, niin todella terävä nykäisy narusta, koira vierelle ja isäntä käveli meidän ohi ihan muina miehinä peremmälle ja hölmistyneelle koiralle annettiin nami ja isot kehut. Tätä sitten toistettiin varmaan kymmenkunta kertaa ja koira ei lopuksi edes vilkaissut naapuriin vaan tuli suoraan hakemaan namiaan :)
Varoiteltiin sitten muitakin kylään tulevia ystäviä etukäteen, että tällainen koulutustalkoo on tiedossa ja parin kanssa jouduttiin uusimaan sisääntuloa muutaman kerran, mutta eipä siinä pitkään mennyt kun koira ei enää noteerannut vieraita rähisemällä. Eli koira oppi tätäkin kautta lopulta sen, että sen ei tarvitse huolehtia kodin turvallisuudesta vaan me ihmiset pidämme siitä huolta.
Arkuus saattaa olla luottamuksen puutetta koiran ja omistajan välillä, mutta kun koira oppii että omistaja kyllä huolehtii joka tilanteessa, niin kyllä ne pelot siitä karisevat.
Kokeileppa tällaista järjestystä vieraiden tuloon. Pyydät heitä ilmoittamaan mihin aikaan ovat tulossa. Jätä vaikka ovi raolleen, että pääsevät sisään. Itse häivyt koiran kanssa vähän aikaisemmin ulos ja menet takaisin sisään kun vieraasi ovat asettuneet rauhallisesti istumaan. Oheista heitä etteivät reagoi mitenkään koiran sisääntuloon, eivät edes kkatso sitä. Oma koirani ei tosin ole arka mutta oli hyvin epäluuloinen vieraita kohtaan, mutta kun asia tehtiin edellä kuvatulla tavalla koira ei ollut tietääkseenkään vieraista , kävi vähän vilkaisemassa ja meni omille teilleen. Nykyään jo vieraat pääsevät sisään vaikka koira olisikin kotona.
Myös yllä mainittua DAP-haihdutinta kannattaa kokeilla, se on vaan pidettävä seinässä koko ajan, että teho säilyy. Ei ole lääke .
Äidilläni on kanssa arka narttu... ja se on todella auttanut kun itselläni on 2 koiraa kanssa, niin kun se on tarpeeksi rohkeipien koirien kanssa, se saa itsluottamusta!