Hei
Voisitteko antaa summittaisen arvion paljonko pääkaupunkiseudulla tulee muita kuluja (tontin hintaa ei lasketa) täydelliseen avaimet käteen pakettiin, jos pohjahintana on esim. Kastellin Muuttovalmis mallit?
http://www.kastelli.fi/talot/talomallistot/muuttovalmiit
Esim. http://www.kastelli.fi/talot/talomallistot/muuttovalmiit/Kotikartano 107-149 yläkerta valmiina 198t, mutta paljonko karkeasti kaikki muut kulut, jos ei itsellä ole aikaa tehdä mitään?
Entä http://www.kastelli.fi/talot/talomallistot/muuttovalmiit/Kartano 89-127 yläkerta valmiina 174t? Paljonko muut kulut? Tuleeko niitä vähemmän, jos talo on hieman pienempi kuin tuo ensin mainittu 198t paketti?
Voisitteko antaa summittaisen arvion paljonko pääkaupunkiseudulla tulee muita kuluja (tontin hintaa ei lasketa) täydelliseen avaimet käteen pakettiin, jos pohjahintana on esim. Kastellin Muuttovalmis mallit?
http://www.kastelli.fi/talot/talomallistot/muuttovalmiit
Esim. http://www.kastelli.fi/talot/talomallistot/muuttovalmiit/Kotikartano 107-149 yläkerta valmiina 198t, mutta paljonko karkeasti kaikki muut kulut, jos ei itsellä ole aikaa tehdä mitään?
Entä http://www.kastelli.fi/talot/talomallistot/muuttovalmiit/Kartano 89-127 yläkerta valmiina 174t? Paljonko muut kulut? Tuleeko niitä vähemmän, jos talo on hieman pienempi kuin tuo ensin mainittu 198t paketti?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Loppuhintaan vaikuttaa niin moni asia, että tarkempaan arvioon tarvittaisiin lisätietoja perustusolosuhteista alkaen. Karkeaan arvioon pääset lisäkulukertoimella. Keskimäärin tuonkokoiset ratkaisut toteutuvat pääkaupunkiseudulla keskimääräisellä lisävarustelulla ja materiaalivalinnoilla kertomalla kyseiset paketit 1,5- 2,2. Tässä on myös huomioitu pihatöitä myöten kaikki teetettynä vieraalla, vain tontin hinta puuttuu.
et käynyt asuntomessuilla niin katso jostain lehdestä/ googleta sieltä kastellin kohteet. Niissä hinnat muistaakseni jossain 250te ja paketin hintahan on se reilu 100te.
Siitä saa vähän suuntaa: ne "parikyttonniapäälle" ja "kerrotaan luvulla 1,1-1,2" saa unohtaa
(peruperustus 20-25ke taitaakin vissiin sisältyä,) sähkö ja vesiviemäriliittymismaksut 10-15ke, pienen pihan pihatyöt 10ke. rakennuslupa 500e. Ei noi kulut merkittävästi muutu, ehkä noin max 5ke. Sitten tuohon oman arvion mukaan autotalli/varasto,jos tarvettta. Pääsuunnittelija/valvojat 5ke.
Kuten pyysit kaikki karkeita arvioita, mutta kyllä 50ke pitäis riittää.
Kuka mielestäsi maksaa maansiirtotyöt ja sitä edeltävät työt ? ( Eivät sisälly ). Tuo 50 Ke EI TULE RIITTÄMÄÄN MISSÄÄN TAPAUKSESSA !!. Kahdella tuttavallani on tänä vuonna valmistuneet kastellin ECONOMY 100 versiot. Molemmilla meni kastellin hinnan päälle lisäkuluihin yli 50000 E tontti vaikka taloissa 100 neliötä !. Sulta puuttui paljon esim:
- sisä ja ulkotäytöt
-routaeristys
-perusmuurilevy
-radon suojaus
-takka,hormi,läpiviennit, pellitykset jne
-tontin raivaus
-pohjatutkimus
-lisäuloskäynnit
-wc pöntöt
-autotalli tai katos
-varastot jne
- työmaasähkö
- siivous
- lisä ja muutos työt jne...
Riippuu niin paljon tontista ja mitä sinne haluaa tehdä
Veikkaisin, että n. 80teur on lähellä oikeaa
- luvat
- maatyöt
- perustukset, ym. salaojat jne
- liittymismaksut
- mahd. lämmitysjärjestelmä, jos ei suorasähkö
- pääsuunnittelija, vastaava mestari, valvoja
- työmaan käyttö
- roskat, siivous
- autokatos / -talli vielä lisähintaan
Muuttovalmiiden osalta voi joidenkin vastajin mainitsemat kertoimet jättää omaan arvoonsa, johonkin kahteen ei päästä millään tai sitten kannattaa unohtaa koko projekti. Kannattaa muutenkin laskea tarkemmalla tasolla, kun aika nopeasti tiedetään mitä tuleman pitää (palkkaa pääsuunnittelija, jos ei muuten).
Kastellin mies puhui minulle joskus jostain 20-30teur lisästä, joka on täyttä potaskaa, ellei peräti kustetusta. Tästä syystä unohdin koko puljun omista suunnitelmistani.
Katoppa se on sellainen homma se talon hinta:kerro neliöt 4000 eurolla niin saat talon hinnan.
Ihan sama mistä ja kenen elementeistä tehty.Siinä se on perustalo.
Lisäkullua on sitten marmorilattiat ja kullatut vessanpytyt,jos niitä haluat.
"Katoppa se on sellainen homma se talon hinta:kerro neliöt 4000 eurolla niin saat talon hinnan.
Ihan sama mistä ja kenen elementeistä tehty.Siinä se on perustalo."
Pirulauta, en tiennytkään, että meillä on yli puolen millin talo!
bygmestari iski kyllä pöytään sellaiset luvut, joilla ei ole todellisuuspohjaa, liioiteltu on ja raskaasti. 4000 euroa per neliö törsää vain todellinen torvelo. Ensimmäisen vastaajan kertoimet on niin laajassa haarukassa, että siihen osuu väkisin;
kohde 1. 198 t = 297 t - 436 t välille lisäkulut 99 t - 238 t kertoimet 1,5-2,2
kohde 2. 174 t = 261 t - 383 t välille lisäkulut 87 t - 209 t kertoimet 1,5-2,2
Keskimääräinen rakentaja osuu tähän väliin. Tontti päälle.
paljonko ovat saaneet selvityspyyntöjä näihin liittyen?
Haloo, täällä pääkaupunkiseudulla vanha asunto maksaa väh. 3000 €/neliö kunnan vuokratontilla! Miten ihmeessä joku kuvittelee saavansa saman alle puoleen hintaan? Missä mättää....?
Voi näitä herkkäuskoisia!
Ainakin me teimme toisen ratkaisun, kun meille alettiin tarjota jonkun ulkopuolisen firman sopimusta. Myyjän edustamalta firmalta ei olisi tullut muutakuin tarvikkeita! Meni heppu jännän näköseksi, kun kysyttiin, että kuka vastaa, jos laatu ei olekaan sovitun mukaista. Tai kenen piikkiin menee, jos timpuriporukka tekis konkurssin...?
Tehtiin toinen ratkaisu - ja ollaan tyytyväisiä. Toivottavasti teillä muillakin onnistuu.
Ps. Jos haluat hyvän ja halvan - joudut ostamaan kaksi tuotetta.