Hieman hitaat kiireet on Otavan käännöskirjallisuusjaostolla ollu tämän kirjan kanssa. Tai siten on laskettu varman päälle ja tartuttu teokseen vasta menestyksen jälkilöylyissä. Aiemmankin kääntämisen Possujuhla toki olisi kestänyt. Aikaahan on ollut, esikoinen näki päivänvalon jo 1978.
Hieman alkuun ihmettelin mistä tässä oikein on kyse. Kirjoitaja vieraannuttaa lukijan, keskustelee itsensä kanssa, lyö väliin sekalaisia kriminologiaa sivuavia tutkimuksia, tilastoja, aforismeja ja jopa runoja. Lainattujen lähteiden aitous jää lukijan pähkäiltäväksi, aivan kuin Huovisen Veitikassa. Asiantuntijana esiintyy höperöhkö ajattelutyöläinen Nilsson, jota epäilen vahvasti kirjoittajan after egoksi.
Jännityskirjallisuudesta toki on kyse, vaikkakin satiirisen veijariromaanin muodossa. Perssonin tulevat sankaripoliisit aloitelevat uraansa ja Ruotsin poliisi- ja turvallisuusjärjestelmän rinnakkaisorganisaatiot, salajuonet ja sekavat komennussuhteet näkyvät jo tässä varhaisteoksessa.
Kaikkine sivujuonineen kirja on hetkittäin raivostuttava luettava. Toisaalta on virkistävää liikkua ajassa ennen kännyköitä, internettiä ja DNAn kaikkivoipaisuutta. Teknologian huippua edustavat automaattisesti taltioiva nauhuri, kuuntelupiuhat keskuskaapissa ja valonvahvistimella varustettu objektiivi. Sattuneesta syystä tiedän niitä olleen jo tuolloin, vaikka pelkkä hintatieto hääti uteliaat erikoiskaupan tiskiltä.
Laki ei Perssonin kirjoissa ole koskaan ollut kaikille sama. Ei tässäkään. Kun alibin tarjoaa oikeusministeri niin paha on rivipoliisin pyristellä.
Rohkenen suositella merkittävän kirjailijan huiman kehityskaaren edelleen mielenkiintoisena starttina. Veijarilinjan jatkaminen ei ehkä olisi tuottanut niin nautittavia tuloksia kuin Palme-trilogiasta syntyi.
Sitäpaitsi luonnossa Leif GW on söpö karhumaisessa yrmeydessään.
Possujuhla, Leif GW Perssonin eka
alvari.raappavaara
1
401
Vastaukset
Käsittääkseni Persson kuvaa Possujuhlissa osittain omia kokemuksiaan Tukholman poliisissa 1970-luvulla tapahtuneen poliitikkojen seksiskandaalin tiimoilta. Persson oli itse poliisilaitoksen leivissä ja meni vuotamaan lehdistölle tapauksen, jota pyrittiin salailemaan saaden tietenkin kenkää virastaan.
Sittemminhän mies on luonut vakuuttavan maineen itselleen kriminologina ja poliisitoimen kriitikkona. Ja kirjailijana. Minulle hänen tuotantonsa on vielä vierasta, mutta kunhan kirjakerho toimittaa Possujuhlat, aloitan tutustumisprosessin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15311018Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i474255Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58643988Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1953653PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1013476Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013330Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.731980Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161295Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155988Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun268944