Pompottaminen virastoissa

Kuu Nainen

Muutin takaisin Suomeen yli 30 vuoden jalkeen, asuttuani eri puolilla maailmaa. Vaikeaa oli, ja vielakin on. Itse muuttunut enemman avoimeksi, tietysti Suomi myos, silla aikaa.
Joka paikassa kysytaan papereita, kaikki tehdaan just prikulleen kirjan ja saannosten mukaan, joissa usein ei ole mitaan jarkea.
Terveyskeskuksen puhelimessa kysytaan asioita, joita en ymmarra. Jotenkin tuntuu mahdottomalta pysya taman byrokratian perassa. Kaikki kirjoitetaan (siis keskustelut) kompuuteriin ylos, soitti silloin ja silloin, sanoi sita ja sita, vastattiin nain jne. Rasittavaa kun ei paase eteenpain. Esim. hammaslaakaariin meno on kuin hakisi jostain CIAn tyopaikkaa. Keksin menna akuutti=laakarille, vaan laakarin tutkimuksen jalkeen tuli passitus ensin tutkimukseen (joka oli jo tietenkin tehty) jonotus 2 kk, jonka jalkeen vasta voisin tilata varsinaisen hammaslaakarin vastaanoton, toiset 2-4 kk jonotus.

Onko teilla vastaavanlaisia kokemuksia ? Nyt olen kylla oppinut vaatimaan suoraa vastausta, joka saa virkailijat kiemurtelemaan kuin mato koukussa.

0

1014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

        Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
        Maailman menoa
        649
        1444
      2. 115
        1426
      3. Naisten liian suuret vaatimukset?

        Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
        Sinkut
        199
        954
      4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

        Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
        Maailman menoa
        331
        895
      5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

        Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
        Maailman menoa
        233
        830
      6. Pitääkö minun pyytää

        Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
        Ikävä
        58
        733
      7. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

        Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
        Maailman menoa
        233
        697
      8. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

        Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
        Ikävä
        175
        681
      9. Katotaan miten jaksat tätä

        Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
        Ikävä
        88
        630
      10. Tiedätkö mitä mies

        Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
        Ikävä
        21
        601
      Aihe