Masseurille kysymyksiä

Populo

Huomasin palstaa luettuani, että sinulla Masseur on paljon tietoa paikallisista asioista. Tarvitsisin tietoja paikallisista koirista, niiden tyypillisistä sairauksista. Etsin jo netistä, mutta tietoja löytyi hyvin vähän, toivottavasti osaisit vastata tähän. Myös koirien karanteeni määräykset azoreilla kiinnostavat.

3

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietoni koirista Azoreilla ovat varsin vaatimattomat. Lemmikkieläimiä saarella on ja me olemme iloisia, kun saamme nauttia naapureiden koirista ilman hoitovelvollisuutta. São Miguelin ylpeys on cão de fila eli Azoreiden karjakoira, joita Suomessa on tällä hetkellä kenties runsas 100.

      Karanteenimääräykset ovat tdoennäköisesti samat kuin Portugalissa.

      Katson saanko, joitakin vastauksia kysymyksiisi.

    • Populo

      Nämä asiat minua kiinnostavat erityisesti siksi, että minulla olisi adoptio mahdollisuus kodittomalle koiralle. Tietysti en toivo koiran sairastavan yleensä lämpimissä maissa (Portugalissa myös) olevia sydänmatoja, Ehrlichia canisia, Leishmania tai Babecia canisia joita suomessa ei toistaiseksi ole. En vain oikein mistään ole saanut tietoja mitä koiratauteja azoreilla on ja mitä ei. Myös nuo karanteeni määräykset ovat kadoksissa.

      Ovatko kodittomat koirat yleensä cao de filoja vai minkä tyyppisiä tai rotuisia koira saarella on?

      • São Miguelin karjakoiraa en ole nähnyt kulkukoirana. Suuri osa näkemistäni on ollut pienikokoisia seurakoiria. São Miguelin fila on ärhäkkä vieraille. Niinpä sitä on mielestäni hankala kuvitella kulkukoiraksi. Olisiko maaseudulla mahdollista?

        Minun kuvani koiraroduista Azoreilla on varsin rajallinen. Naapurissamme on sekarotuinen cockelspaniel. Vastapuolelta katua minua tervehtii kaksi pirteää terrieriä päivittäin. Uskon. että skaala on laaja.

        Mietin, olisiko tästä eläinsuojeluyhdistyksen sivustosta hyötyä, http://associacaoacorianaproteccaoanimais.blogspot.com/. Sieltä löytyy ainakin sähköpostiosoite johon voisi kirjoittaa. Eläinsuojeluyhdistys tietää mm., minkä rotuisia koiria on otettu talteen ja mitä sairauksia niillä on todettu, kenties karanteenimääräyksistäkin.

        Sairauksia voisi portugaliksi hakea esim hakusanoilla doenças caninas portugal tai doenças caninas açores. Haun hyödyntäminen vaatii luonnollisesti portugalinkielen taitoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      13
      3293
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1629
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      264
      1468
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1445
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      237
      1341
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1120
    7. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1079
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1060
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      92
      1003
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      993
    Aihe