Tämän päivän Hesarissa mielenkiintoinen pääkirjoitus ja mielenkiintoisia kommentteja.
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Syrjäytymisen ehkäisy voi olla näennäistä/1135259650261/?cmp=tm_etu_paakirjoitus
Toivottavasti päättäjät ottaisivat järjen kädestä ja laittaisivat sen päähänsä.
ALAS PAKKOTYÖ! ALAS HUMPUUKKIKURSSIT!
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Syrjäytymisen ehkäisy voi olla näennäistä/1135259650261/?cmp=tm_etu_paakirjoitus
Toivottavasti päättäjät ottaisivat järjen kädestä ja laittaisivat sen päähänsä.
ALAS PAKKOTYÖ! ALAS HUMPUUKKIKURSSIT!
Vastaukset 5
Vanhimmat
..mitään köyhien elämästä. Paras tatsi siihen on varmasti alan työntekijöillä, ja kai heitäkin jossain määrin kuunnellaan - kerran vuodessa vaalien alla?? Jokaiselle poliitikolle tekisi hyvää vaikka viikon työharjoittelu huono-osaisten keskuudessa vaalikauden aikana, niin olisi vähän enemmän realisimia sielläkin päässä....
Tuollakin mielenkiintoinen viestiketju: http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showthread.php?t=340098
http://mielenterveys.info/ongelma_syrjaytyminen.html
Olet varmaan tarvinnut linkin takana esitettyjä palveluja. Jos et ole vielä käyttänyt, niin kipin kapin, sillä silloin sinulta täytyy puuttua sairaudentunto.
Kyllä töitä Suomessakin on vaikka kuinka paljon tarjolla esim. vanhustyössä tai ympäristötöissä, niihin ei vain palkata ihmisiä kun palkkarahoja ei ole. Tai onhan niitä mutta ne käytetään mieluummin passiiviseen työttömyysturvaan.
Jokaisen tulisi saada tehdä töitä oman kuntonsa mukaisesti. Artikkelissa mainittiin, että vain 8 % kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvista, työllistyi eteen päin. Se on paljon kun ottaa huomioon, että kuntouttavaan työtoimintaa osallistuvat sellaiset työhakijat, jotka ovat osa-työkykyisiä, ammattitaidottomia ymv. Mutta toimittaján on oltava kriittinen vaikke asiaan olisi perehtynytkään.
TYö on parasta kuntoutusta ja toisaalta siinä saa samalla asennekasvatusta; mikään raha ei tule vain lomakkeen täytöllä vaan jokaisen tulee tehdä jotakin hyödyllistä elantonsa eteen. Jos ei vapaaehtoisesti niin sitten pakolla.