Slalomsukset tulee valita taitotason mukaan jottei laskemisen ilo ja hauskuus katoa. Suksen pituuden valinta on harkittava huolella. Liian haastavat kilpasukset vievät nautinnon harrastajalta. Liian lyhyt suksi saattaa kääntää käännöksessä ympäri ja liian pitkä suksi ei ehkä käänny jouhevasti.
Laskettelusuksien pituus - Aikuisten suksi
--------------
yleisperuste on: 10 cm alle oma pituus
- kevytrakenteiselle hieman lyhyempi
- raskasrakenteiselle muutama cm pidempi
- taito, vauhti ja voima lisäävät suksenpituutta (esim. suurpujottelussa omaa pituutta pidempi suksi).
- rauhallisesti laskeva ja kokematon voi valita lyhyemmän suksen.
Alottelevien lasten rinnesuksi
--------------
- 20-25 cm alle lapsen pituus
- aloittelijalapsille mieluummin liian lyhyt kuin liian pitkä suksi
Sanasto laskettelusuksien valintaan:
Kiertojäykkyys
--------------
Suksen jäykkyys kuvaa sitä, miten, mistä kohdasta ja minkänlaisella voimalla suksi taipuu. Suksen jäykkyys ei ole tasainen koko suksen matkalta, vaan se vaihtelee suksen eri osissa toivottujen ominaisuuksien mukaan. Yleisesti ottaen vauhdin, taidon ja laskijan painon kasvaessa sukset jäykistyvät.
Jalkavuus
--------------
Tasaisella alustalla sivulta katsottuna suksen keskikohta on kärkeä ja kantaa korkeammalla. Tätä muotoa kutsutaan jalkavuudeksi. Jalkavuus jakaa laskijan painoa tasaisemmin koko sukselle.
Sivuleikkaus (radius)
--------------
Suksen sivuleikkauksella tarkoitetaan suksen kaarevaa muotoa. Mitä enemmän suksen keskiosa on kärkeä ja kantaa kapeampi, sitä enemmän suksessa on sivuleikkausta ja sen ärhäkämmin se kääntyy. On väärin puhua kääntösäteestä vaan oikea termi on sivuleikkaus(säde).
Laskettelusuksen valinta
6
4822
Vastaukset
- asdmataasd
itse tykkään käyttää 10cm pidempiä suksia :D no kai se on tottumuskysymys pituutta 180 ja 190 sukset mutta nyt ei puhuta slalom suksista
- mistä_puhutaan
Mistä suksista puhutaan? Pujottelu, Suurpujottelu, Super-G, Syöksy, All-mountain, Park, Pipe, Puuteri, Telemark...
- Anonyymi
Pertsa vai luistelu?
- sdfsdfsdf
Pakko kysäistä kun tuli ongelma:
Eli votin arvonnasta 74mm leveät all-mountainit ja pitäisi pituus valita..
Itse olen 182 pitkä ja painan 85kg. Suksien pituusvaihtehdot ovat 168cm ja 176cm. Taitotasoltani olen ehkä keskitason ja kokeneen laskijan väliltä ja pidän enemmänkin suurpojottelumaisesta käännöksestä kovassa vauhdissa kuin aivan pienestä tikistä.
Joten kysynkin kumpi suksen pituus olisi parempi? Onko saman suksimallin eri pituisissa malleissa eroa kiertojäykkyydellä?
ps. Kotirinteeni ovat suht lyhyitä (400 - 1000m).- fghgfv
Ota 168. Lyhyissä rinteissä pidemmät ovat kankeat ja 168 toimii hyvin. Itselläni 170 pitkät ja olen 187 itse. Edelliset oli 176 ja jo turhan pitkät, vaativat enemmän kuin mitä jaksoin varsinkin pitkänä päivänä puristaa.
- hyvätietää
Sidecut radius = sivuleikkauksen säde
Turning radius = kääntösäde
Suksissa ilmoitettu radius on sidecut radius, eli suksen sivuleikkauksen säde. Tämä ilmoitetaan metreissä (esim. 15m).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475445Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612286Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181840Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1451761- 171565
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301477Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5136881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171107Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771078Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se219989