Slalomsukset tulee valita taitotason mukaan jottei laskemisen ilo ja hauskuus katoa. Suksen pituuden valinta on harkittava huolella. Liian haastavat kilpasukset vievät nautinnon harrastajalta. Liian lyhyt suksi saattaa kääntää käännöksessä ympäri ja liian pitkä suksi ei ehkä käänny jouhevasti.
Laskettelusuksien pituus - Aikuisten suksi
--------------
yleisperuste on: 10 cm alle oma pituus
- kevytrakenteiselle hieman lyhyempi
- raskasrakenteiselle muutama cm pidempi
- taito, vauhti ja voima lisäävät suksenpituutta (esim. suurpujottelussa omaa pituutta pidempi suksi).
- rauhallisesti laskeva ja kokematon voi valita lyhyemmän suksen.
Alottelevien lasten rinnesuksi
--------------
- 20-25 cm alle lapsen pituus
- aloittelijalapsille mieluummin liian lyhyt kuin liian pitkä suksi
Sanasto laskettelusuksien valintaan:
Kiertojäykkyys
--------------
Suksen jäykkyys kuvaa sitä, miten, mistä kohdasta ja minkänlaisella voimalla suksi taipuu. Suksen jäykkyys ei ole tasainen koko suksen matkalta, vaan se vaihtelee suksen eri osissa toivottujen ominaisuuksien mukaan. Yleisesti ottaen vauhdin, taidon ja laskijan painon kasvaessa sukset jäykistyvät.
Jalkavuus
--------------
Tasaisella alustalla sivulta katsottuna suksen keskikohta on kärkeä ja kantaa korkeammalla. Tätä muotoa kutsutaan jalkavuudeksi. Jalkavuus jakaa laskijan painoa tasaisemmin koko sukselle.
Sivuleikkaus (radius)
--------------
Suksen sivuleikkauksella tarkoitetaan suksen kaarevaa muotoa. Mitä enemmän suksen keskiosa on kärkeä ja kantaa kapeampi, sitä enemmän suksessa on sivuleikkausta ja sen ärhäkämmin se kääntyy. On väärin puhua kääntösäteestä vaan oikea termi on sivuleikkaus(säde).
Laskettelusuksen valinta
6
4887
Vastaukset
- asdmataasd
itse tykkään käyttää 10cm pidempiä suksia :D no kai se on tottumuskysymys pituutta 180 ja 190 sukset mutta nyt ei puhuta slalom suksista
- mistä_puhutaan
Mistä suksista puhutaan? Pujottelu, Suurpujottelu, Super-G, Syöksy, All-mountain, Park, Pipe, Puuteri, Telemark...
- Anonyymi
Pertsa vai luistelu?
- sdfsdfsdf
Pakko kysäistä kun tuli ongelma:
Eli votin arvonnasta 74mm leveät all-mountainit ja pitäisi pituus valita..
Itse olen 182 pitkä ja painan 85kg. Suksien pituusvaihtehdot ovat 168cm ja 176cm. Taitotasoltani olen ehkä keskitason ja kokeneen laskijan väliltä ja pidän enemmänkin suurpojottelumaisesta käännöksestä kovassa vauhdissa kuin aivan pienestä tikistä.
Joten kysynkin kumpi suksen pituus olisi parempi? Onko saman suksimallin eri pituisissa malleissa eroa kiertojäykkyydellä?
ps. Kotirinteeni ovat suht lyhyitä (400 - 1000m).- fghgfv
Ota 168. Lyhyissä rinteissä pidemmät ovat kankeat ja 168 toimii hyvin. Itselläni 170 pitkät ja olen 187 itse. Edelliset oli 176 ja jo turhan pitkät, vaativat enemmän kuin mitä jaksoin varsinkin pitkänä päivänä puristaa.
- hyvätietää
Sidecut radius = sivuleikkauksen säde
Turning radius = kääntösäde
Suksissa ilmoitettu radius on sidecut radius, eli suksen sivuleikkauksen säde. Tämä ilmoitetaan metreissä (esim. 15m).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061