Wish-kirjoitukset katoavat...

...kiitetävällä tahdilla. Taitaa sheriffi saada kulukorvauksia asiasta.
13397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Wish alkaa oikeasti kuulumaan palstalle? Miksikö? Keräävät rahaa ja mikään
luvattu ei toteudu. Puhdas jälkikusetus.

Äänestä
  • Siis talousrikos.

    Äänestä

  • wishihän koostuu wincapita suursponsoreista jotka ovat nostaneet wincapitasta huomattavia summia muilta varastettuja rahoja. "taustalla" pyörii wincapita päähuijari.

    Äänestä

  • Tuon yöpudotuksen merkitys on onneton ihan normilämmityksilläkin, pumpuilla olematon. Jos 1 aste huonelämpötilaa vähentää energiankulutusta 5% niin yöaikainen on siitä kolmannes, siis säästöä tulee vaikka yhdellä pudotusasteella alle 2%. Kun lämpö tehdään pumpulla, jonka vuosi-COP on vaikka 2, niin pudotussäästö on siitäkin puolet eli alle 1%.

    Jos energiakulu olisi vaikka 10000 kWh, siitä se 1% on 100 kWh, euroissa alle 10. Ainakaan semmoisesta ominaisuudesta ei kannata maksaa erikseen mitään. Jos se maksaa 100 e enemmän, niin menee 10 vuotta sen säästämiseen takaisin eikä vieläkään ole hyödytty mitään. Jos taas pudotus on 2 astetta, niin 10 vuoden päästä on säästetty satanen ;-)

    Äänestä

  • 157 kirjoitti:

    Siis talousrikos.

    Eipä liene missään mallissa? Vielä huomauttaisin, että niin kauan kuin pumpun COP on enemmän kuin 1, niin sillä lämmittäminen kannattaa. Vain ihan huippupakkasilla COP putoaa niin alas, että esim pelletti tulee edullisemmaksi. Näitä päiviä on lopulta aika vähän, jos ei muistella viimeistä poikkeustalvea.

    Ainahan sitä voi nukkumaan mennessä käydä kaukosäätimellä ja aamulla sama. Omakotitalon "kotitöistä" se lienee keveimmästä päästä. Keväät ja syksyt mennään kuitenkin COP 3 - 4, joten naputtelua on vain vuodenvaihteessa. Muuna aikana säästöä saattaa kertyä joitakin euroja. Muutenkin ajatus, että vähennän lämmitystä kovimassa kuormassa kuulostaa samalta kuin mäkimaastossa autolla vähentäisi kaasua ylämäessä ja lisäisi alamäkeen ;-)

    Äänestä

  • 1+1 kirjoitti:

    wishihän koostuu wincapita suursponsoreista jotka ovat nostaneet wincapitasta huomattavia summia muilta varastettuja rahoja. "taustalla" pyörii wincapita päähuijari.

    Arvatenkin ILP:eissä hommaa voi simuloida ajastamalla, mutta missä malleissa lämpötilan pyyntö voidaan myös ajastaa? Onnistuuko Mitsu FD25:ssä, Toshiba RAS07/10-PAVP ja IVT Nordic inverter?<

    En ole huomannut että ILP:ssä olisi yöpudotus niinkun Devin 550 älytermostaateissa!
    http://www.deviuutiset.net/esitteet/devireg_550.pdf
    http://devi.danfoss.com/Finland/Professional/Products/Collection Floor Heating Thermostats/iframe_Devireg_550.htm
    Normaali/pudotuslämpötilatoiminnossa voidaan kullekin päivälle säätää kellonajat, jolloin vallitsee normaalilämpötila ja pudotuslämpötila.Tämä Devi 550

    Omassa Toshiba RAS-10PAVP-ND on kyllä yhdistelmäajastin, tämän asetuksen avulla voit käynnistää ilmastointilaitteen, kun heräät, ja pysäyttääsen, kun lähdet ulos.
    Sitten on normaali Päällä -ajastin ja Pois-ajastin.

    Oliskohan Toshibassa oleva NUKKUMISTILA-AJASTIN ( SLEEP MODE ) lähellä sitä mitä haet:
    Ilmastontilaite säätää automaattisesti huoneen lämpötilaa, ilmanvirtausta ja äänitasoa ja estää näin liiallisen jäähtymisen kesällä ja pitää huoneen lämpimänä ja mukavana talvella.
    Teho- ja äänitaso ovat pienempiä nukkumistilan aikana, joten huone ei ehkä jäähdy riittävästi, jos tätä tilaa käytetään pitkän aikaa. ( nukkumistila ei ole ajastintoiminto )

    Ps itse käytän pääasiallisesti KÄYNNISTÄ nappulaa eli päälle/pois tarpeen mukaan!

    Äänestä

  • 157 kirjoitti:

    Siis talousrikos.

    Jos haluat viritellä niin voit tehdä homman marketista kolmella eurolla saatavalla ajastinkellolla, vaihtavalla releellä ja yhdellä potikalla. Siis siten että lämmitystä vähennetään yöksi, mutta sitä ei kokonaan lopeteta. Tavoitteena on kytkeä potikka sarjaan imuilmatermistorin kanssa yöksi, jolloin pumppu näkee kuumemman lämpötilan kuin päivällä, jolloin rele olkoon toisessa asennossa jossa potikkaa ei kytketä mukaan. Säädä potikka mieltymystesi mukaan. Jos imuilmatermistori on 10kOhm, joku kilo-ohmin potikka riittänee.

    Edit: rinnan se pitää kytkeäkin kun se imuilmatermistori on yleensä NTC. Vaatii huomattavasti isomman vastuksen, kytkevä rele riittää.

    Takuu päättyy virittelyyn.

    Äänestä

  • 1+1 kirjoitti:

    wishihän koostuu wincapita suursponsoreista jotka ovat nostaneet wincapitasta huomattavia summia muilta varastettuja rahoja. "taustalla" pyörii wincapita päähuijari.

    Olen onnistuneesti käyttänyt yksinkertaista "huijauskytkentää" yöpudotukseen. Otetaan kellokytkin, sopiva pistoketyyppinen jännitemuunnin (käytetään korvalappustereoiden tai vastaavien tehonlähteenä pattereiden sijasta) sekä taskulampun polttimo tai vastaava vastus. Lamppu tai vastus teipataan kiinni ILPin tuntoelimeen, jolloin laite luulee, että on lämpimämpää kuin onkaan ja vähentää tehoa. Ongelmia tulee silloin, jos puhallin pysäytetään kokonaan (tuntoelin lämpenee turhan paljon, jolloin ILPin pitämä lämpötila laskee turhan paljon), mikä ei kumminkaan ole tavallista nykyaikaisissa ILPeissä. Suurempi kuin muutaman asteen lämmittäminen (ja vastaava huonelämpötilan pudotus) voi johtaa ILPin logiikan toteamaan, että kyseessä on anturivika, jolloin on tehtävä ns. IVO-boot.

    Edellä olevasta repomiehen kytkennästä tämä eroaa sikäli, että ILPin johdotukseen ei tarvitse puuttua. Takuun voi silti menettää, jos valitsee tolkuttomasti liian tehokkaan lampun tai vastuksen, joka vaurioittaa ILPin muoviosia välittömästi tai ajan myötä.

    Äänestä

  • jarip . kirjoitti:

    Eipä liene missään mallissa? Vielä huomauttaisin, että niin kauan kuin pumpun COP on enemmän kuin 1, niin sillä lämmittäminen kannattaa. Vain ihan huippupakkasilla COP putoaa niin alas, että esim pelletti tulee edullisemmaksi. Näitä päiviä on lopulta aika vähän, jos ei muistella viimeistä poikkeustalvea.

    Ainahan sitä voi nukkumaan mennessä käydä kaukosäätimellä ja aamulla sama. Omakotitalon "kotitöistä" se lienee keveimmästä päästä. Keväät ja syksyt mennään kuitenkin COP 3 - 4, joten naputtelua on vain vuodenvaihteessa. Muuna aikana säästöä saattaa kertyä joitakin euroja. Muutenkin ajatus, että vähennän lämmitystä kovimassa kuormassa kuulostaa samalta kuin mäkimaastossa autolla vähentäisi kaasua ylämäessä ja lisäisi alamäkeen ;-)

    WISH on sittenkin palaamassa ydinosaamiseensa.

    Äänestä

  • Pumppumieshenkilö kirjoitti:

    WISH on sittenkin palaamassa ydinosaamiseensa.

    Wincapita ja Wishwin ovat täynnä näitä pumppumiehiä: peenispumppumies,lämpöpumppumies ja rubluutipumppumies.

    Äänestä

  • ilmatharakoille kirjoitti:

    Wincapita ja Wishwin ovat täynnä näitä pumppumiehiä: peenispumppumies,lämpöpumppumies ja rubluutipumppumies.

    Tässä sinulle aiheeseen liittyviä linkkejä, jotka varmasti tulevat tarpeeseen...
    http://dy.fi/a1d
    http://dy.fi/4c4
    http://soutu.info/jtl

    Äänestä

Miten nykyILP:lle toteuttaisitte yöpudotuksen?

Yöpudotuksella tarkoitetaan tilannetta, jossa yöllä tapahtuvan ulkolämpötilan putoamisen aiheuttamaa kompensointia lämpöpatterien menoveden lämpötilaan ei toteuteta täydessä mittakaavassa vaan ennalta määritellyn aleneman mukaan, jolloin sisälämpötila laskee rakennuksen iästä riippuen 0,5-2,5 astetta yön aikana. Yöpudotukselle voi olla eri alku-loppu ajankohdat arki ja viikonlopun päiville. Tästä on jonkin verran energiataloudellista hyötyä, jos sisäseinät eivät ole massiivisia vaan lämpöä enimmäkseen heijastavia.

Arvatenkin ILP:eissä hommaa voi simuloida ajastamalla, mutta missä malleissa lämpötilan pyyntö voidaan myös ajastaa? Onnistuuko Mitsu FD25:ssä, Toshiba RAS07/10-PAVP ja IVT Nordic inverter?

Äänestä

liekkos sähköt maksamattaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


63 kirjoitti:

...kiitetävällä tahdilla. Taitaa sheriffi saada kulukorvauksia asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu