Mitä nähtävää ja koettavaa on Budapestissa lokakuussa? Mieleni tekisi pitkälle viikonloppumatkalle ja Budapestia harkitsen, mutta onko järkeä matkustaa tuolloin?
Lokakuinen Budapest
5
1121
Vastaukset
- BPssa käynyt
Tokikin kaikki samat nähtävyydet odottavat sinua Budapestissa lokakuussa kuin muinakin vuodenaikoina ;).
Sää on viileämpi kuin kesällä, mikä on kaupunkimatkalla ihan mukavaa. Toki ilman takkia saatta hyvinkin pärjätä! Syksy ei ole vielä saapunut, vaan istutukset ja puut vielä parhaimmillaan.
Vuodenajasta riippumatta suosittelen kylpyläkäyntiä, ooppera- tai operetti-iltaa, ovat mahtavia elämyksiä!
Tapahtumakalenterista voit tarkistaa onko jotain erityistä tapahtumaa / konserttia tms. juuri suunnittelemaasi aikaan.
Nähtävyyksien katselu ja kaupungilla kiertely mukavaa, kun ei enää paahteista. Julkinen liikenne kuljettaa, jos jalat väsyvät ;)
Itse valmis matkaan mihin aikaan vuodesta vaan - harmi, kun työt vähän rajottaa ;Dhttp://culturalbudapest.com/en/
http://www.budapestinfo.hu/en/
http://budapestadventure.com/en/
varmasti on tekemistä täällä
- Kaukokaipailija
Lokakuussa on viininkorjuuaika. Unkarissa lämmintä jatkuu yleensä pitkälle syksyyn, kylpylöissä voi olla vielä ulkoaltaat auki. Kuitenkin kaikki museot, näyttelyt, oopperat ja konsertit ovat jo taas kesän jälkeen aloittaneet syyskauden. Ihmiset ovat palanneet lomilta ja opiskelijat ovat saapuneet kaupunkiin. Tekemistä riittää! Kunpa voisikin lähteä.
- kylvyt
Budapestissa kylpylöiden ulkoaltaat ovat auki läpi talven ja silloin siellä onkin mielestäni mukavinta kellotella lämpimissä vesissä.
- Lentopallo
Kiitos kaikille vastauksista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3424332Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1422428Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822056- 1411571
- 261107
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!421094- 221005
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein140999- 77989
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337931