Olen nuori 20-vuotias 1 lapsen äiti. Lapsi melkein 1v ja toinen olisi haaveissa. Ajattelin kysyä, että missä saisin Mirena hormoni kierukan pois? Olen soittanut terveyskeskukseen eikä voida muka poistaa gynellä? pitäisi mennä neuvola lääkärille. En haluaisi mennä ottamaan sitä pois neuvolassa, koska ovat mulle tuttuja ihmisiä enkä haluaisi kertoa heille, että suunnittelen toista raskautta. Onko muita vaihtoehtoja? Kiitos jo etukäteen kaikille vastaajille :)
Hormoni kierukka pois
mamma90
4212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No mene yksityiselle poistattamaan. Maksaa kyllä mutta jos et muuta voi niin pakkohan se. Kyllä yksityinen gynekologi sen poistaa.
Mirenan? 5 v ehkäisyn jos kerran jo vuoden kuluttua uutta raskautta suunnittelet? Tk:a ei ole mitään gynekologeja.
Tosiaan, yksityinen ottaa sen pois, mutta jos haluat päästä edullisemmin (eli n. 100 euroa halvemmalla) menet sinne nlalääkärille, kas kun ihminen voi lopettaa ehkäisyn muustakin syystä kuin että haluaa raskautua.
Ei siellä syytä tarvitse kertoa siihen poistoon. Ja vaitiolovelvollisuus sitoo heitäkin.
Mä kävin just viime kuussa poistattamassa mirenan yksityisellä, terveystalossa ihan yleislääkärillä ja makso "huimat" 45€ kaikkineen, joten ei se ihan hirveän kallista kyllä ole.
Mulla kierukan poisti ihan tavallinen terveyskeskuksen yleislääkäri. Ei siihen vaadita muuta kuin, että joku nappaa niistä naruista kiinni ja vetää sen härvelin ulos. Eri asia sitten, jos narut ovat liian lyhyet tai vetäytyneet kohdunkaulaan.