Eilen tein tältä palstalta saadut temput Mintille Subin ja MTV3 Katsomon pyöritykseen, eli asensin VLC:n ja Firefoxiin Mediaplayerconnectivityn.
Ubuntussa toisessa koneessa systeemi toimii, mutta Mintin läppärissä ei, ja nakkasin samoin tein VLC:n pois, ja perään päätteessä sudo apt-get autoremove, mikä saattoi olla se ratkaiseva virhe.
Nyt sitten ääniä ei ole ollenkaan, ilmoittelee "odotetaan äänijärjestelmän vastausta" ja prosessori on täysillä aina.
Onko mitään enää tehtävissä, vai meneekö Mint uusiksi?
Ubuntussa toisessa koneessa systeemi toimii, mutta Mintin läppärissä ei, ja nakkasin samoin tein VLC:n pois, ja perään päätteessä sudo apt-get autoremove, mikä saattoi olla se ratkaiseva virhe.
Nyt sitten ääniä ei ole ollenkaan, ilmoittelee "odotetaan äänijärjestelmän vastausta" ja prosessori on täysillä aina.
Onko mitään enää tehtävissä, vai meneekö Mint uusiksi?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Edeltävää samaa kysymystä, jonka lähetin Mintistä, ei äsken näkynyt yhtään missään, ja nyt ilmaantui toisen mukana.
S24-niettuiluja se.
Opera selain MPlayer, näkyy subit ja kolmoset eikä rasita prossua. Firefoxi saattaa joskus käkiä ja vie muistit tai tehot. Mintissä Opera 10.60 löytynee ihan pakettivarastosta.
Mplayerin lisäksi paketti "Gecko-mediaplayer" jonka avulla Mplayer toistaa videoita selaimessa.
"Gecko Media Player is a browser plug-in that uses GNOME MPlayer
and Mplayer to play media in a browser."
ääniä takaisin Mintiin. Ja kun olen juurtunut Firefoxiin, vaikka Operakin on OK.
Subit ja MTV3 katson Ubuntulla isosta näytöstä.
Eli ne Mintin äänet.
.......tota opera juttua kokeilemalla ainakin näkis toimiiko ne äänet sittenkään ja vikaa olis taas helpompi paikallistaa.
Saattaa olla, että pulseaudio-systeemi on vioitunut, sillä siihen "odotetaan äänijärjeetelmän vastausta" -viesti viittaa. Jollet tarvitse välttämättä pulseaudiota, voi sen poistaa seuraamalla allaolevassa linkissä selostettuja ohjeita:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1415888
Pulseaudion saa takaisin antamalla komentoikkunassa käskyn:
sudo apt-get install pulseaudio
Kun Pulseaudio on saatu pois, uudeksi mikseriksi kelpaa Gnomen Alsamikseri, joka asentuu seuraamalla ohjeita. Totem -ohjelma kelpaa sellaisenaan, mutta ubuntu-restricted-extras (tai vastaava) täytyy asentaa, koska se vaatii asianmukaiset gstreamerit. Mintissä pitäisi olla valikossa vaihtoehto, jolla koodekit voi hakea, mutta saattaa olla, ettei se toimi, ja jollei toimi, niin restricted-extras toimii varmasti. Jos haluaa että Totem soittaa myös YLE:n Elävän Arkiston videoita, pitää MediaPlayerConnectitvityn Konfiguraatio/Määritykset (2/2) valkoiseen listaan lisätä rivi:
*yle.fi/player/*
VLC ei ole paras vaihtoehto soitto-ohjelmaksi, mutta jollei Totem syystä tai toisesta toimi, voi sitäkin tietenkin käyttää.