Olemme hankkimassa kissanpentua (kollia). Olen omistanut 2 kissaa joista molemmat ovat jääneet auton alle;(. toinen jäi auton alle vasta viikko sitten, joten suren vielä kissojani mutta totesin että suruun auttaa ehkä hommata suosiolla uusi kissa,jonka joka tapauksessa hankkisin. Kuitenki minua pelottaa edellisten kissojen pois meno liikenteen suhteen,eli voiko pentua opettaa "pysymään pihalla?", Jos sitä pennusta lähtien tarkkailee pihalla,ja kieltää menemästä oman pihan ulkopuolelle tai hakee aina takaisin kun se koittaa karata,niin oppiiko se pysymään omalla pihalla?Mitä muita keinoja on pitää kisu turvallisesti ulkona? Ei puhettakaan mistään talutus hihnoista,sillä kokeilin niitä ja ne ovat sekä kissalle että omistajalle kauhea rääkki laittaa aina paikoilleen. Eli onko muita keinoja?
Kissan omistajat kertokaa!
fdfdfdfdfdfegegegege
7460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tiesithän että laissa kielletään kissan pitäminen ulkona ilman valvontaa?
Mutta valitettavasti kissa tekee itse omat reviirinsä, eli et valitettavasti voi estää kissaasi tekemästä reviiriään pihasi ulkopuolelle. Ellet sitten meinaa tehdä pihastasi katollista aluetta, ettei kissa pääse pihalta pois :DD Jos haluat ulkoiluttaa kissaasi paras vaihtoehto on hihna.
Pahoittelen, että edellisiä kissojasi on kohdannut noin surkea kohtalo. Kissa kun ei kuitenkaan ole mikään kertakäyttölemmikki, niin minusta sinun nyt kyllä pitää nähdä enemmän vaivaa sen eteen, että seuraava kissasi säilyisi hengissä.
Kyllä ne kisut valjaisiin tottuvat. Meillä molemmat (1,5 v) suhtautuvat hyvin myötämielisesti valjaiden laittoon, kun ovat oppineet, mitä mukavaa siitä seuraa. Kannattaa olla sinnikäs ja opettaa kisut alusta alkaen valjaisiin.
Ja kun kissan ulkoilutus ei ole kuitenkaan sellainen säännöllinen pakko kuin koiran ulkoilutus, niin se on itsellekin ihan mukavaa. Verkkaista, joskus säntäilevää, mutta aina kissan ehdoilla menevää.
Eipä kannata lainkaan luottaa siihen, että kissa pysyisi pihalla. Eikä se puhetta usko! Varsinkaan (leikkaamaton) poika. Yksi vaihtoehto on rakentaa kissa-aitaus, johon kisun voi päästää.
Kaksi kissaa menee muuten melkein samalla vaivalla kuin yksikin (toki tuplakulut), mutta niistä on paljon seuraa toisilleen.
on pitää kissa sisällä tai rakentaa sille kokonaan aidattu tarha. Kissaforumeilta, esim. kissamaailma tai incat forum, löytyy ketjuja aiheesta.
On lähinnä oma syysi, että kissasi ovat kuolleet, ja mielestäni sinun tulisi oikein vakavasti miettiä, oletko kypsä ylipäätään omistamaan kissaa, jos meininki on tuollaista. Kissat eivät ole mitään käsilaukkuja, joita ostellaan jne. Anteeksi nyt suorat sanat, mutta on järkyttävää, miten moni ihminen vielä antaa kissojensa kuolla turhaan.
voitko rakentaa tarhan. Kanaverkosta, ja alaleitaan katiskaverkko, niin rakennuskustannut pysyy kohtuudessa. Kun laittaa katiskaverkon ylöreunaan ( noin 120 sm) lehmillä käytetyn sähköpaimenen langan ja virran päälle, niin kissat pysyy takuulla tarhassa, 0n toista vuoden kokemus. Ja jos virittää tarhan niin että kissa pääsee takaovesta tai jostain ikkunasta tarhaansa, niin ulkoilu on melkein kuin vapaata. Valitettavasti muuten kissa ei pysy omassa pihassa, vaikka olisi suurikin piha ja pajon ulkorakennuksia joissa metsästää.
on rakentanut aikamoisen kuritushuoneen kissoilleen. Vai että vielä sähköpaimen kissoja vahtimaan!
Järkevä ihminen rakentaa ulkoilutarhan esim. ullakkoverkosta joka huomattavasti jämäkämpää kuin em. verkot ja korkeuttakin on riittävät 2m. Mitään sähköpaimenia ei tarvita kun samasta materiaalista tekee tarhaan katon!
Ulkotarha tai verkoitettu parveke on ihan hyvä lisä, mutta liikuntaa ja virikkeitä se ei takaa niin kuin päivittäinen valjaissa ulkoilu OMISTAJAN kanssa! Ulkotarha ei siis korvaa valjaissa lenkkeilyä!!!
Meillä aloitettiin heti pentuna valjaiden käyttö ja meillä jopa viihdytään niissä:)
kissalle että omistajalle?
Onhan se parempi vaihtoehto antaa kissan jäädä auton alle kuin että sinä rääkkäytyisit kissaa hihnassa taluttamaan!
Mistä näitä idiootteja oikein tulee?