Sähköviila, mutta

Katsoinnetistä

minkä merkkinen. On black and deckeriä 350W ja 400W. Ja muita merkkejä. Jossain saa nauhanopeuden säädettyä. Useissa on 13 mmm leveä hiomanauha, mutta muutamaan saa 8 mm nauhan. On sellaisia mihin pöly menee pussiin, sellaisia missä ne menee muovipurkkiin. Halvin taisi olla alle neljä kymppiä ja deckeri satasen paikkeilla.

Eli onko jollain kokemusta näistä laitteista? Kysyin esitettä, ja myyjä kertoi deckerin sanoneen, että katsokaa netistä.. Sieltä tosiaan löytyi mainosten lisäksi jotain sellaisiakin sähköviiloja millä viilataan kuynsiä. Täytyy sanoa, että onneksi leikkauksen jälkeen minulle annettiin haavan hoito-oohjeet mukaan kotiutuessa. Hoitaja vielä tarkisti kysymyksillään olinko ymmärtänyt ohjeet. Kukaan ei sanonut, että katsokaa netistä ... Suoraan sanottuna moinen vastaus tarkoittaa, että painukaa helvettiin. ja Tai sitten osaan huonosti suomea. Tietenkin tämä vastaus tulee vielä useammin vastaan kun on kyse viihde-elektroniikasta.

4

2360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 121212

      En tiedä mihin käyttöön konetta tarvitset, mutta suosittelen
      Makitaa ja leveällä nauhalla. Nauhan leveys jotain palttiarallaa 20mm.
      Olen käyttänyt noita kapeanauhaisia, mutta ne on niin mopoja että
      ovat hyllyyn jääneet. Pieni ei aina ole kätevä. Tosiaan en tiedä mitä aiot tehdä?
      Makita on tosin tyyris, mutta hintansa väärti. Itellä kovassa käytössä päivittäin

    • w.c.fields

      Minulla on B&D johon saa minkä levyisiä nauhoja tahansa. Kyllä on hyvä. Ostin kun ammattimiehetkin ovat kehuneet. Joksikin raspi roopeksi kutsuivat kyseistä laitetta. B&D:n Raspi Roopea suositteli myös yhden työkaluliikkeen omistaja vaikkei sillä liikkeellä ollut edes kyseisen laitteen edustusta.

      • 121212

        Miten toimii koneen kärkipyörä, jossa voi käyttää minkä kokoisia
        nauhoja tahansa? "raspin" kärkipyörän tehokas käyttö on koneen
        yksi tärkeimpiä juttuja minulle. Nauhan on tällöin oltava ehdottoman
        jämpti suhteessa kärkipyörään, jotta sitä voisi hyödyntää.
        Tasasivua käytettäessä sillä ei ole merkitystä.
        Miten B&D tämä on toteutettu? Onko vaihdettava kärkipyörä vai miten?
        Jos siinä on joku hieno juttu, niin olisin kyllä koneesta kiinnostunut.


    • Anonyymi

      Sähkôvilla mihin voin käytää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      86
      3939
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3757
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      44
      2225
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      56
      2194
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2084
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1756
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1439
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      107
      1190
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1183
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1109
    Aihe