Itselläni on asunto 60-luvulta jossa sisäovet ovat jo päässeet huonoon kuntoon. Tekisi mieli vaihtaa sisäovet 3-peilisiin massiivioviin. Ongelmana on luonnollisesti se että k-raudan standardiovi ei käy koska nykyään standariovi on näköjään noin 2,5 cm kapeampi kuin omani. Ovitehtaat tekevät kyllä mittatilaustyönä ovia mutta onko kenelläkään käsitystä paljon tuo mittatilautyö nostaa hintaa. Puhutaanko 10% luokkaa vaiko peräti 50% kalliimmasta ovesta kuin tuollainen perusmassiiviovi joka muistaakseni on siinä 120euron paikkeilla?
Erikoismittaisen sisäoven hinta?
vanhastandaardi
84529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
aukko.....
Omakotitalossa olisi oiva ratkaisu mutta kyseessä betoninen kerrostalo. Toki se olisi mahdollista mutta turhan työlästä ja kallista, varsinkin kun kyse kylpyhuoneesta.
Rakennustavaraa haalivista kierrätyskeskuksista saattaisi löytyä passeli.
Vaihda samalla karmit. Ne eivät ole edes kalliita. Listat voit säilyttää, jos ne ovat kauniit.
Jos aukko on liian leveä, se on helppo täyttää.
valmistan erikoismittaisia ovia. 3-peilinen massiiviovi maksaa 350€, sopii vanhaan karmiin ja vanhat saranat ja lukon vastakappale huomioidaan mitoituksessa ja valmistuksessa. Usein myös vanhan oven korkeus on eri kuin nykyisin eli vanha standardi oli karmin oviaukon mukaan ja nykyinen mitoitus on ns liittymämitta eli karmin ulkomittojen mukaan.
hei, saisinko oventekijältä yhteystietoja? t. mahdollisesti tilaaja
kannattaisin tuota karmien vaihtoa eli aukon "täyttöä" sopivaksi:)
Ovi, ikkuna ja keittiökaappien valmistajat tekee kiusaa.
Olin ostamassa keittiökaapin ovia ja sanottiin, että tehtaat joka vuosi muuttaa mittoja, että saisivat myydyjsi uutta tuotetta.
Sikamaista.