olisko jollain tietoa omega b 2.5dti:n vm.2003 ilmastoinnin viasta; eli ilmastoinnin kytkiessä päälle ja ajaa jonkun matkan , niin ilmastointi jää puhaltamaan vaikka auton sammuttaa ja ottaa virta-avaimen pois eikä se lopeta puhaltamista ennenkuin ottaa ilmastoinnin sulakkeen (30A) irti sulakerasiasta, kaikilla lämpötiloilla sama homma jatkuu. kiitoksia etukäteen oikean tiedon lähettäjälle!
omega b ilmastointi
4
683
Vastaukset
- Reijo 1519
Elektronisesti ohjatun ilmastointilaitteen puhallinsäädin viallinen. Viallisissa säätimissä tunnus BZ/9525- BZ/9538.
Vaihda puhallinsäädin Luettelo-/osanumero 1808441/90512510.
Tämä on vika joka tiedetään olevan olemassa ja on uudella käyttöpaneelilla korjattavissa.- omegab
kuulostaa ihan loogiselta selitykseltä ilmastoinnin puhaltimen temppuiluun.
mistähän kohdalta autoa sen säätimen saisi näkyviin irroitusta varten.
ja oliskohan tietoa mitä se suunnilleen maksais ja mistä sitä säädintä vois kysellä - Reijo 1201
omegab kirjoitti:
kuulostaa ihan loogiselta selitykseltä ilmastoinnin puhaltimen temppuiluun.
mistähän kohdalta autoa sen säätimen saisi näkyviin irroitusta varten.
ja oliskohan tietoa mitä se suunnilleen maksais ja mistä sitä säädintä vois kyselläKäyttökytkin, ohjauspaneeli, sen nappuloita pystyt painelemaan ja pyörittelemään. Siinä radion yläpuolella.
Ehkä kannattaa viedä korjaamolle laitettavaksi. Juuri katsoin vaihto-ohjeita, aikamoinen purkaminen siinä on ja paljon sitä (rips)muovia irroitettavana. Lopuksi on uusi osa vielä testerillä virallisesti vihittävä auton kanssa.
Valitse korjaamo jossa tietävät asian entuudestaan. Tämä vika on kuvattu TIS 2000 korjaamo ohjelmassa korjaus ohjeineen.
Edellisessä viestissä laitoin numeroita. Kysele merkki- tai tarvikeliikeistä hintoja. Luulisi että kukkaron joutuu setelipuolelta aukaisemaan jos ostoksille lähtee. - omegab ilm
Reijo 1201 kirjoitti:
Käyttökytkin, ohjauspaneeli, sen nappuloita pystyt painelemaan ja pyörittelemään. Siinä radion yläpuolella.
Ehkä kannattaa viedä korjaamolle laitettavaksi. Juuri katsoin vaihto-ohjeita, aikamoinen purkaminen siinä on ja paljon sitä (rips)muovia irroitettavana. Lopuksi on uusi osa vielä testerillä virallisesti vihittävä auton kanssa.
Valitse korjaamo jossa tietävät asian entuudestaan. Tämä vika on kuvattu TIS 2000 korjaamo ohjelmassa korjaus ohjeineen.
Edellisessä viestissä laitoin numeroita. Kysele merkki- tai tarvikeliikeistä hintoja. Luulisi että kukkaron joutuu setelipuolelta aukaisemaan jos ostoksille lähtee.ajattelin ohittaa omegan ilmastoinnin sulakkeen (30 A) kytkimellä ja laittaa kytkimen kojetaulun pintaan ulottuville ja käyttää puhallinta manuaalisesti. oliskohan siitä toimenpiteestä isoakaan haittaa auton "elimistölle"? sais aina sammutettua puhaltimen ajonpäätteksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2393650- 573373
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I892827Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482646Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1122377Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352042Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012001Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421865Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1041797Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711139