Talo kiinni rajaan?

kurrte

Onko mahdollista saada poikkeuslupa talon rakentamiselle rajaan asti? Eli kyseessä on uusi kaavoitettu alue, jossa on todella ahtaita tontteja (500-800m2). Meillä on rivin viimeinen tontti, jonka pohjoispääty siis päättyy puistoalueeseen. Tähän pohjoispäätyyn ei 99% todennäköisyydellä tulla koskaan rakentamaan mitään, eli tonttimme päättyy täällä jyrkkään mäkeen. Kaavamääräyksissähän pitää olla tuo 4m etäisyys rajasta. Muutenkin ahtaiden tonttien takia, talon asettelu on aika helppoa siinä mielessä, että ei sille saa kovin montaa paikkaa. Jos saisimme rakentaa talomme kiinni/tai edes lähemmäs pohjoisrajaa, niin eteläpihalle jäisi mukavasti enemmän tilaa. Tästähän hyötyy myös etelänaapurimme. Mitä mieltä, voisiko tällaiseen saada luvan?

1

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2mmmm

      ..mutta lähelle kyllä. Huomaa että kun taloa rakennetaan niin kaivuut ulottuu yleensä noin 2metriä seinäpinnasta poispäin, esim routasuojaus vie tilaa 120cm.

      Me haettiin vantaalla lupa 2m puiston rajasta eikä ollut mikään ongelma, pari muutakin naapuria teki samanlailla.

      Tuskin lähemmäksi saat rakentaa kuin tuo 2m normikaavaalueella

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2236
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1298
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1226
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1171
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      884
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      769
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      572
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe