Kuinka paljon YO-todistus (yksi E, loput C) ja lukion päättötodistus (ka. 8,0) vaikuttavat yliopistoon pääsemiseen ulkomailla?
Maksaako opiskelu? Onko varaa elää yhtään?
Kysymyksiä
3
307
Vastaukset
- fdksfmmfd
Riippuu tasan maasta ja yliopistosta, jossa haluat opiskella. Elinkustannukset riippuvat opiskelupaikkakunnasta, maiden pääkaupungit ovat selkeästi kalliimpia asuttavia kuin pienemmät paikkakunnat. Jokaisessa maassa on yliopistoja, jonne pääset arvosanoillasi, mutta myös kielitaitosi ja rahatilanteesi vaikuttavat asiaan. Joissain tapauksissa on esitettävä todistus kielitaidosta ja/tai rahavaroista ennen kuin koulun ovet aukeavat. Hinnat vaihtelevat maksuttoman ja huippukalliin välillä, joten jokaiselle kukkarolle on vaihtoehtoja. Maksuton yliopisto ei tosin paljoa auta, jos opiskelupaikkakunta on kallis asua.
On vaikea auttaa tämän enempää, joten suosittelen ihan ensiksi valitsemaan muutaman maan, jossa voisit kuvitella opiskelevasi ja palataan sitten uudestaan asiaan.- kiinnostunu90
Monia vaihtoehtoja on ollut mielessä, mutta Englanti, Ranska, Saksa ja Yhdysvallat kiehtovat. Englantia nyt osaan pärjätäkseni, saksaa sen verran että voin esitellä itseni.
- fsfsfsfsfs
kiinnostunu90 kirjoitti:
Monia vaihtoehtoja on ollut mielessä, mutta Englanti, Ranska, Saksa ja Yhdysvallat kiehtovat. Englantia nyt osaan pärjätäkseni, saksaa sen verran että voin esitellä itseni.
Linkkejä, joista voit aloittaa tiedonhaun:
Iso-Britannia: www.isory.org
USA: www.fulbright.fi
Muut maat: http://www.maatieto.net/
Esimerkiksi USA on valtava maa ja mahdollisia korkeakouluja on siellä useita tuhansia, joten kannattaa hieman rajata jo etukäteen esimerkiksi alueita, jonne haluaisit lähteä opiskelemaan ja etsiä kouluja vain kiinnostavilta alueilta. Muuten voi epätoivo iskeä jo tiedonhakuvaiheessa, sillä vaihtoehtoja on PALJON ja jos oma suunta on hiemankin hukassa, niin homma jää helposti sikseen. Saksaa ja Ranskaa silmällä pitäen kannattaa hankkia ko. maiden kielitaito, jotta tiedonhaku ja itse yliopistohaku sujuisi vaivattomammin. Englanninkielisiä koulutusohjelmia on tarjolla ei-englanninkielisissä maissa joko todella vähän tai ei ollenkaan.
Myös Kilroyllä on tarjolla joitain vaihtoehtoja, mutta enemmän löytää itse etsimällä netistä. http://education.kilroy.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 722756
- 632674
- 681792
- 241627
- 201550
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91490- 151392
- 481257
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91209