Lauantai-iltana Hannu Karpo esitti pätkiä vuosien takaisista tv-ohjelmistaan. Esillä oli mm kuvaa toimimattomasta, rungostaan irroitetusta dieselmoottorista, josta perittiin jatkuvasti dieselveroa. Muu osa autosta oli jo vuosia sitten romutettu.
Ohjelman ansiosta ja sen saamasta julkisuudesta vallankäyttäjänä toiminut virkamies järkiintyi ja lakkasi perimästä dieselveroa. Monet samassa loukussa olleet dieselveronmaksajat pääsivät pälkähästä.
Maakunnissa virkamiehet ovat yleensä Kepun suojatyöläisiä. Eduskuntavaaleissa kannattaa miettiä antaako äänensä Kepun ehdokkaalle. Tämäkin dieselveron perijä tiesi tekevänsä väärin kiusatessaan kansalaisia maksattamalla aiheettomia veroja. Eihän hän muuten olisi lopettanut tv-ohjelman takia veronperintää.
Itse en äänestä suurpuolueiden ehdokasta.
Eduskuntavaalit tulossa
4
125
Vastaukset
Tämän päivän Hesarissa on juttu karstulalaisesta perheestä, jonka lapset on otettu huostaan kyseenalaisin keinoin. Jutun mukaan sossut suojaa iteseään kätkeytymällä salassapidon suojaan.
Kyllä siitäkin jutusta ilmenee, kuinka avuton ihminen on byrokratiaa vastaan.
Järkyttävä juttu ja kun samanlaisia on vaikka kuinka paljon.
Jos olisi venäläinen osapuoli, niin apua tulisi, mutta suomalaiselle perheelle ei apua heru.- oscaro-
Sosiaaliviranomaiset eivät anna tietoja kyseisen henkilön tai henkilöiden oman edun nimissä.
Huostaanottoa, joka vaatii yhteiskunnan varoja, ei suoriteta ihan mitättömistä syistä - liian myöhään
oscaro- kirjoitti:
Sosiaaliviranomaiset eivät anna tietoja kyseisen henkilön tai henkilöiden oman edun nimissä.
Huostaanottoa, joka vaatii yhteiskunnan varoja, ei suoriteta ihan mitättömistä syistäyleensä huostaanotetaan. Vanhemmat saavat aina ja aina uusia tilaisuuksia parantaa tapansa, lasta pompotellaan. Lapsen etu on tärkein, ei vanhempien.
- 14+5
Suomessa on ainakin kaksi viranomaista, jotka voivat tehdä päätöksiä ilman perusteita, sosiaaliviranomaiset ja verottaja.
Kummankin päätös on voimassa, kunnes syytetty todistaa itse syyttömyytensä.
Oikeusvaltiossa on yleensä niin, että ensin todistetaan syylliseksi ja sitten tuomitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425811Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714555Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464312SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564101SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873700Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593199SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482406Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?332277Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422049En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81104