olin eilen ekaa kertaa hammaslääkärissä juuri 3vuotta täyttäneen poikani kanssa. asiasta oli "keskusteltu" ja kaiken piti mennä hyvin,mutta toisin kävi..lääkärille puremajäljet sormeen ja hampaiden luvusta/kunnosta ei tietoakaan.vain huutoa ja itkua,poika melkein paniikissa heti kun näki välineet yms.ja sama neuvolassa,hyvä kun menee edes ovesta sisään. takertuminen minuun ja itku ovat jokakertaisia "yllätysvieraita".ihmettelen vain,miksi? mitään ihmeellistä ei ole nvlassakaan tapahtunut,mitä nyt pituus on aina väkisin mitattu..joskus itselläkin ollut itku lähellä,miettiessäni että pitääkö lasta väkisin retuuttaa ja repiä,että saadaan niitä typeriä senttejä&kiloja. niin siis,kokemuksia asiasta? onko tämä jokin vaihe? jos ei,neuvoja mitä pitäisi tehdä? ja lopuksi vielä,poikani on muuten todella itsenäinen,iloinen,puhelias,sosiaalinen etc..kaikkea muuta mitä esim.neuvolassa. muissa vieraissa paikoissa ei panikoidu tai itke lähes hysteerisesti..hmm..kiitoksia,jos joku osaa neuvoa..!
peloista?
ja muusta
3281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Poika täyttää kesällä kolme ja taas tarttis neuvolassa rokotuksen, viime kerta oli niin paha, että olen miettinyt etten vie poikaa "kiu-
sattavaksi".
Pelkkä lääkärin valkoinen takki saa poikani hiljaiseksi, ei puhu yhtään mitään ja muuta ei ole tehty kuin korvia tarkastettu.
Tarhassa on niin ruma täti että poikani on häntä pelännyt jo vuoden. Omasta mielestänikin on tosi pahan näköinen naiseksi. Täytyisi varmaan poikaa alkaa hoitaan kotona, ettei tule traumoja rumasta tädistä.
Itsellä ei ole kuin pelkoja muistona hammaslääkärikäynneistä, eivät ole mitään ihania paikkoja, aivan normaalia tuollaiset lasten pelot.
Itsestä kyllä tuntuu kamalan pahalta kun poikani pelkää ja kuitenkin tarvitsee antaa piikittää neuvolassa ja lääkärissä, ehkä vielä.
Sen verran olen 3 v lapsen äitinä huomannut,
että vanhemman asenteetkin siirtyvät helposti
lapseen. Itse inhoan hammaslääkäriä, mutta
lapseni kuullen yritän olla puhumatta tästä.
Lapset kuulevat nämä puheet esim. kun ovat omissa leikeissään ja vanhemmat keskustelevat keskenään.
Sama juttu oli, kun piti viedä lasta lääkäriin erästä operaatiota varten ja mummo meinasi ruveta minulle lapsen kuullen päivittelemään, kuinka se on inhottavaa tuollaiselle pienelle. Siinä piti vain äkkiä hiljentää mummo... :)
jos lapsella on joku lempilelu esim nalle niin vie sekin lääkäriin ja pyydä lääkäriä ensin muka tutkimaan lelun sairauksia tai rokottamaan lelunallen ja jos lääkäri sattuu olemaan kekseliäs niin hän saattaa sanoa nallen sanoneen ettei sitä sattunut yhtään ja se oli urhea ja lupasi pittää sua kädestä kun sä oot tutkitavana tai muuta hoittoa saamassa. mullakin oli lapsena aina joku lelu joka muka suojeli mua lääkäri pelolta.