vika PSUssa vai emolevyssä?

tietoa kaivataan

N. 1kk sitten ostin Antec CP-850:sen Seasonicin 600W tilalle. Heti asennuksen jälkeen alkoi ilmetä oiretta, että joskus kone sammui itsekseen ja käynnistyi uudestaan. Sammuessa kuului virtalähteestä *naps*, ihan kuin olisi virtajohto vedetty irti. tätä ilmeni n. viikko ja viimeiset pari-kolme viikkoa meni ilman oireita. viikonloppuna sitten kone sammui taas eikä enää lähtenyt käyntiin (laitoin myös PSU:n virrat pois, otin virtajohdon irti, odotin emolevyn virtaledin sammumista ja sitten kaikki taas kiinni eikä toiminut). Laitoin tilalle vanhan Seasonicin ja lähti käyntiin normaalisti. Ennen Anteciin vaihtoa oli Seasonic koneessa pari kuukautta ilman ongelmia. Emolevy on Asus P7H55 eli ei mikään kallis malli.

Voiko emolevyssä olla joku oikosulku joka tuhosi ihan uuden Antecin PSU:n vai onko todennäköisempää että PSU oli viallinen jo uutena? Aion viedä Antecin PSU:n takaisin tänään takuuhuoltoon/vaihtoon. Voiko emolevy "hylkiä" liian tehokasta PSU:ta? voiko näillä komponenteilla olla ihan vaan yhteensopivuusongelmia? Eihän PSU:issa ole mitään firmwareja?

2

752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastauksia noihin

      kysymyksiin:

      "Voiko emolevyssä olla joku oikosulku joka tuhosi ihan uuden Antecin PSU:n vai onko todennäköisempää että PSU oli viallinen jo uutena?"
      - PSU oli viallinen jo uutena 99,999%, emolla oikosulku 0,001%. Se emon oikosulku käräyttäisi sitten kaikki siihen emoon kytketyt PSU:t

      "Voiko emolevy "hylkiä" liian tehokasta PSU:ta?"
      - Ei. Hakkurivirtalähteestä otetaan niin paljon virtaa kuin tarvitaan, ei se anna ylivirtaa.

      "oiko näillä komponenteilla olla ihan vaan yhteensopivuusongelmia?"
      - Ei, jos piuhat sopii.

      Eihän PSU:issa ole mitään firmwareja?
      - Ei, siinä ei ole minkäänlaista prosessoriohjattua tekniikkaa.

      Se uusi poweri takuuhuoltoon tai -vaihtoon ja sillä selvä.

      • alkup. postaaja

        Kiitos vastauksista. PSU lähtikin jo takuuseen ja uusi tulee myöhemmin, kaipa kyseessä olikin sitten vaan sunnuntaikappale.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      143
      10278
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      72
      9843
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6839
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      213
      5288
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4999
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      156
      3838
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      82
      2681
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2641
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      166
      2481
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2302
    Aihe