Kimurantti tilanne

Anoppipuoli

Pariskunta,jotka olleet yhdessä reilut 10v,ensimmäiset 5v avoliitossa,jonka jälkeen solmittu avioliitto.Avoliiton aikana hankittiin Asumisoikeusasunto,jonka rahoitti kokonaisuudessaan vaimo,kun perhe kasvoi (2lasta) päätettiin hankkia suurempi Asumisoikeusasunto,tässä vaiheessa pari oli jo naimisissa,mutta suuremmankin asunnon rahoitti kokonaisuudessaan vaimo.Suuremman asunnon "omistuspapereihin" tuli myöskin miehen nimi,näin siis asunto kummankin nimissä.Miehen runsaan alkoholin käytön takia nyt olisi tarpeen tehdä Avioehto,riittääkö se että ehdossa manitaan Asumisoikeusasunnosta mahdollisesti saatavat rahat kuuluvat kokonaisuudessaan vaimolle ja että miehellä ei ole niihin minkäänlaista avio-oikeutta?

5

883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17+23

      Suostuuko mies avioehtoon? Se tarvitsee molempien allekirjoitukset.

      • Anoppipuoli

        Vielä ei ole kysytty nimeä paperiin mutta,oletettavasti.Tilanne miehen kohdalla se ettei hänellä taida nyt olla muita vaihtoehtoja (omien töppäilyjensä takia) kuin allekirjoittaa paperi.Tilanteella halutaan ainoastaan varmistaa lasten ja vaimon asuminen jatkossakin,nyt mies uhkailee että ajaa vaimon ulos ja ottaa lapsetkin.
        Voidaanko tätä tilannetta tulkita jonkinasteiseksi kiristykseksi vaimon puolelta?Entä miehen uhkaukset?Se että,vaimo rahoittanut asunnon on todistettavissa.


      • En allekirjoita
        Anoppipuoli kirjoitti:

        Vielä ei ole kysytty nimeä paperiin mutta,oletettavasti.Tilanne miehen kohdalla se ettei hänellä taida nyt olla muita vaihtoehtoja (omien töppäilyjensä takia) kuin allekirjoittaa paperi.Tilanteella halutaan ainoastaan varmistaa lasten ja vaimon asuminen jatkossakin,nyt mies uhkailee että ajaa vaimon ulos ja ottaa lapsetkin.
        Voidaanko tätä tilannetta tulkita jonkinasteiseksi kiristykseksi vaimon puolelta?Entä miehen uhkaukset?Se että,vaimo rahoittanut asunnon on todistettavissa.

        Eikä sillä kuka on mitäkin maksanut. Omaisuus menee puoliksi erossa, eikä miehen ole pakko suostua allekirjoittamaan yhtään mitään vaikka olisi kuinka töppäillyt.


    • puttesetä

      >>...riittääkö se että ehdossa manitaan Asumisoikeusasunnosta mahdollisesti saatavat rahat kuuluvat kokonaisuudessaan vaimolle ja että miehellä ei ole niihin minkäänlaista avio-oikeutta?

    • >>Avioehto,riittääkö se että ehdossa manitaan Asumisoikeusasunnosta mahdollisesti saatavat rahat kuuluvat kokonaisuudessaan vaimolle ja että miehellä ei ole niihin minkäänlaista avio-oikeutta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      502
      4092
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      17
      3149
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      281
      2237
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      458
      2091
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1426
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1323
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1218
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      64
      1135
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      81
      1095
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1058
    Aihe