Sakoista valittaminen

Raneh

Eilen pamautin tutkaan 70km/h alueella 95 km/h. En kiistänyt ylinopeutta silloin, koska ihan aiheesta sakot tuli eikä minulla olisi mitään mahdollisuuksia voittaa juttua.

Kävin kuitenkin miettimään, että mitä, jos jälkikäteen valittaisinkin ja väittäisin, etten ole voinut ajaa ylinopeutta. Joutuuko sakon maksamaan kuitenkin siinä puolessatoista kuukaudessa ja se sitten maksetaan takaisin vai lankeaako sakko maksettavaksi vasta oikeudenkäynnin jälkeen, jos ja kun sen jutun häviää? Entä pystynkö luopumaan tästä valituksesta, esimerkiksi viikkoa ennen oikeudenkäyntiä? Tarkoitus olisi siis ainoastaan pelata lisää maksuaikaa itselleni... Muutaman kuukauden päästä rahatilanteeni olisi täysin erilainen...

Ja ihan mielenkiinnosta kysyisin vielä, että jos nyt päättäisin mennä ihan oikeuteen asti, niin tulisiko oikeudenkäynnistä minulle mitään lisäkuluja/ vaikuttaako se, että olen lähes tuloton oikeudenkäyntikuluihin? Miten tämä prosessi ylipäätään etenee?

14

4661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Caballo

      Periaatteessa rangaistusvaatimus on maksettava heti, vaikka poliisi kertoo maksuaikaa olevan kuukausi. Se taas joutuu hitaahkosta prosessista.
      Vaikka kiistää teon, niin se ei vaikuta maksuaikaan, sillä Oikeusrekisterikeskus palauttaa silloin liikaa maksetun summan, taikka vaikka kaiken, mikäli valittaja voittaa oikeudessa juttunsa. `Valitusaika`on yksi viikko. Valitusosoite on kyllä merkattu rangaistusvaatimukseen.

      Jos taas kiistää päiväsakon rahamäärän, niin silloin ei kannata mennä rangaistusvaatimusta maksamaan, koska siinä tapauksessa syyttäjä vaatii rangaistusvaatimuksen vastustajalta selvityksen tuloistaan ja omaisuudestaan. Tällöin syyttäjä voi tietysti ´sakkoa´ pienentää, valittajan selvityksen mukaisesti.
      `Sakkoa`voi maksella vaikka vuoden vähittäin, kunhan käyttää aina samaa viitenumeroa ja samaa Oikeusrekisterikeskuksen tilinumeroa.
      Jos kerran on rangaistusvaatimusta vastustanut, niin sen jälkeen kun syyttäjä on tehnyt syytepäätöksen sitä ei enää voi perua.
      Pieni opetus tähän päälle. Suomessa poliisilla ei ole oikeuttta sakottaa ketään. Poliisin antamassa lapussa lukee rangaistusvaatimusilmoitus, joka kulkeutuu syyttäjälle. Jos syyttäjä sen vahvistaa, niin silloin siitä tulee rangaistusmääräys, jota sakoksi kutsutaan. Tietysti oikeudella on myös oikeus antaa rangaistusmääräyksiä.
      Oikeudessa hävinnyt joutuu maksumieheksi. Jos hävinnyt on poliisi, niin valtio maksaa, jos valittaja, niin valittaja maksaa, sekä sakon, että todistelukustennukset.
      Veronmaksajat maksavat köyhän oikeudenkäyntiasiamiehen palkkion ja oikeudenkäyntikulut, mutta eivät sakkoa, mikäli sellainen tulee. Valittajan täytyy kuitenkin silloin saada sossulta maksusitoumus.

      • El Caballo

        Älä nyt naurata, tottakait minä nyt nämä tiedän. Minä annoin vastauksen palstan taatelintallaajille, sinä taas juristeille, eihän nyt olla edes oikiksen pääsykokeissa.


    • Mjaa..

      Tuossapa nyt on palstan "melkein oikikseen päässyt" ja "vanhentuneiden lomakkeiden tuntijan" vastauksia, joista kyllä löytyy yksi tapa saada maksuaikaa - noissa on vain se vika, että joudut painamaan vähän hommia. Itse heittäisin vinkiksi, että otat vasempaan käteen sen sakkolapun ja oikeaan kännykän. Katsot siitä maksulapusta ORK:n puhelinnumeron ja kilautat sinne neuvotellaksesi takaisinmaksusta.

      • Josef Mengele

        Vetäistä tuollaisen vuoden aikarajan ihan omasta hanuristasi!Ei ainakaan mihinkään lakiin perustuvaa!Ps.Ennen kuin sakot ovat edes voudintiedossa menee jo siihen vuosi jopa enemmänkin.


    • Entinen Homo

      Joku yksityis henkilö on perustanut säätiön joka maksaa ihmisten sakkoja joss rikos on ollut huumorintajuinen

    • Trollinmetsästäjäukk

      Täysi trolli koko tyyppi. jokaiseen viestiin laittaa muka-asiantuntevaa vastausta mutta oikeasti puhuu pelkkää paskaa. Pitäkääpäs silmällä niin huomaatte.

    • pasha fiilis

      Olen kaksi kertaa käynyt oikeudessa valittamassa sakoista. Toisessa sain päiväsakkojen määrän alemmaksi, toisessa pysyi samana. Molemmissa sain nettotuloni hieman alemmiksi. Mitään oikeudenkäyntikuluja ei ole peritty, enkä ole ollut tietoinen, että sellaista riskiä onkaan. Sain päiväsakot alemmaksi vedoten hyvään säähän sekä siihen, että poliisin tutka näytti väärin. Se oli vastaantuleva sivari (yksin), joten ehkä tällaisessa tilanteessa ei voida aukottomasti väittää, että tutka oli oikeassa. Toisella kerralla ei mennyt hyvän sään selittelyt ja varovainen ajotapa läpi. Nyt minulla on jälleen sakkolappu: 16 päiväsakkoa. 50 alueella 79 km/h, hyvin lyhytkestoisesti. Syö aika pahasti nämä sakkomäärät, kun vastaa lievän pahoinpitelyn ylärajaa (5-20 päiväsakkoa kvg:lla). Ajattelin nyt sitten makssa pois, vaikka taas olisi kootut selitykset taskussa. Eivät nämä sakot sinällään opeta, suututtavat enemmänkin. Eihän tässä täysin rahattomaksi päästä näilläkään sakoilla, joten täysin väärästä päästä tässä valtio ruuvaa. Toisin oli kultaisella 60-luvulla kun ei ylinopeuksia ollut ollenkaan ja autot kulki kovaa. Nythän ne ovat hieman turvallisempiakin kuin silloin.

      • El Caballo

        Kortti lähtee 1-6 kuukaudeksi, kun vuoden aikana kolmasti, tai kahden vuoden aikana neljä kertaa saa liikennesakon, tai rikesakon ylinopeudesta. Ns. uusilla kuljettajilla kahdesti vuodessa, tai kolme kahden vuoden aikana ja inssi ja ajokoe uudelleen, sillä uusi kortti on jälleen lyhytaikainen.
        Valitusjutuissa oikeudenkäyntikulut tulevat siitä, jos syyttäjä kutsuu todistajan/todistajia oikeuteen. He saavat palkkionsa valtion varoista, mutta valtio perii ne takaisin valittajalta, jos hän häviää jutun. Jos valittajalla on oma lakimiehensä oikeudessa, niin hän maksaa tämän palkkion, ellei voitetussa jutussa sitä määrätä valtion maksettavaksi.


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16563
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      38
      4457
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      297
      2587
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      135
      1898
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      131
      1533
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      392
      1492
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      14
      1319
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1273
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      982
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      955
    Aihe