Lasten veneonnettomuus

Järvellä...

Lestadiolaisperheen pojat hinasivat vesisuksilla seissyttä n. 12-vuotiasta pikkusiskoaan moottoriveneellä. Tyttö kaatui ja pojat palasivat tytön luokse. He päättivät vähän säikäyttää siskoaan ja ajoivat aivan tämän vierestä. Valitettavasti tyttö oli hieman sotkeutunut hinausnaruun ja tuo hinausnaru kiertyi ohi ajaneen veneen potkuriin. Naru kiskoi tytön veden alle potkuriin joka silpoi tytön silmänräpäyksessä palasiksi.

Pojat sammuttivat moottorin ja repivät silpoutunutta pikkusiskoaan verisen veden alta. Lihan ja nahkanpaloja kellui vedessä. Lopulta he saivat sokkiin joutuneen ruumiin ylös veneeseen ja vene oli heti verta puolillaan. He ajoivat kiireesti rantaan.

Tytön pakara oli leikkautunut irti, suolet olivat pihalla ja osa edelleen potkurin ympärillä jne. Hän selvisi hengissä ainakin vähän aikaa, mutta ruoansulatus ei tule koskaan toimimaan.

Näin käy, kun lapsen pikkusormen antaa harrastukselle.

4

468

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yöks!

      hyi kauhea!!!!

    • kauheaa

      miten tälläistä voi päästä tapahtumaan koskaan ei saisi pilailla tai säikytellä ketään edes leikillään en päästäisi lapsiani keskenään tuommoisiin puuhiiin vaan aina aikuinen mukana tämmöisissä. vesiskootteri olisi muutenkin turvallisempi tälläiseen vesihiitoon sillä sillä pääsee lähelle antamaan köyden eikä ole mitään potkuria..voi voi kun kamala tapahtuma mistä sait tietää tästä

    • kumma tapa

      oliko oma satusi ja miksi tässä piti mainita lestadiolais? tarkoituksena taas jotain ei niin kivaa?`miksei vaikka ilman?

    • :)

      Aivan loistava tarina. Nostan hattua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1802
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      871
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      96
      604
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      515
    Aihe