Lasten veneonnettomuus

Järvellä...

Lestadiolaisperheen pojat hinasivat vesisuksilla seissyttä n. 12-vuotiasta pikkusiskoaan moottoriveneellä. Tyttö kaatui ja pojat palasivat tytön luokse. He päättivät vähän säikäyttää siskoaan ja ajoivat aivan tämän vierestä. Valitettavasti tyttö oli hieman sotkeutunut hinausnaruun ja tuo hinausnaru kiertyi ohi ajaneen veneen potkuriin. Naru kiskoi tytön veden alle potkuriin joka silpoi tytön silmänräpäyksessä palasiksi.

Pojat sammuttivat moottorin ja repivät silpoutunutta pikkusiskoaan verisen veden alta. Lihan ja nahkanpaloja kellui vedessä. Lopulta he saivat sokkiin joutuneen ruumiin ylös veneeseen ja vene oli heti verta puolillaan. He ajoivat kiireesti rantaan.

Tytön pakara oli leikkautunut irti, suolet olivat pihalla ja osa edelleen potkurin ympärillä jne. Hän selvisi hengissä ainakin vähän aikaa, mutta ruoansulatus ei tule koskaan toimimaan.

Näin käy, kun lapsen pikkusormen antaa harrastukselle.

4

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yöks!

      hyi kauhea!!!!

    • kauheaa

      miten tälläistä voi päästä tapahtumaan koskaan ei saisi pilailla tai säikytellä ketään edes leikillään en päästäisi lapsiani keskenään tuommoisiin puuhiiin vaan aina aikuinen mukana tämmöisissä. vesiskootteri olisi muutenkin turvallisempi tälläiseen vesihiitoon sillä sillä pääsee lähelle antamaan köyden eikä ole mitään potkuria..voi voi kun kamala tapahtuma mistä sait tietää tästä

    • kumma tapa

      oliko oma satusi ja miksi tässä piti mainita lestadiolais? tarkoituksena taas jotain ei niin kivaa?`miksei vaikka ilman?

    • :)

      Aivan loistava tarina. Nostan hattua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3497
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3030
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      61
      2478
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2115
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1910
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1848
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1561
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1113
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1100
    Aihe