Futurez.fi

Onko kellään tietoa? netissä on tälläinen kauppa kun futurez.fi myy kaikennäköistä tuning osaa jne...
Olen nyt kohta 2 kuukautta sitten tilannut sieltä tavaraa mutta ei vaan näy eikä kuulu.
Sähköpostiin ei vastata samoin ei puhelimeen! Mikähän on homman nimi....onko menny konkurssiin vai mitä on tapahtunut.
1911270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Sama homma

Äänestä
  • Tilasin alustasarja! !kesti kokonaiset kaksipäiväinen. Kiitoksia futurez

    Äänestä

niin kuin pitäisi. Täällä odotettiin tavaraa yli puoli vuotta. Vaikka lupailtiin kuukauden sisällä että saan tilaamani osat.

Myös osa osista eivät käyneet edes paikoilleen ja tilanteen venymisen takia en päässyt sovittamaan osia paikoilleen ja näin meni palautus aikakin umpeen. Eli rahat meni kankkulan kaivoon.

Pitkä miinus yritykselle. ----

Äänestä

Tilannut yhden korisarjan tuota kautta eikä mitään valittamista. Hienosti tuli perille ja ei ollut mitään puola saissea. Heillä on hieman kiirettä välistä joten vastaukset voi hieman kestää.

Äänestä

Kellä heillä, kun ei ole kauppaa missä käydä katsomass? Pääsääntöisesti toimitusajat on venyneet todella pitkiksi milloin mistäkin syystä mutta loppujen lopuksi on tilattu tavara aina saatu.

Äänestä
  • juu,u. pikku autonosa/korjaus firma, jonka sijaintipaikka lohjalla herättää jo epäilyksiä. vuosi takaperin lähetin abs-ohjainboxin lohjalle korjattavaksi.
    jäi sille tielleen...

    nyt etsin puslia. tää firma myis, mut kappas miten google taas mainostaa yrittäjyyttä Lohjalla.

    Äänestä

Ei futurezilla mitään abs ohjainboxeja kyl mun tietääkseni korjata, taidat sekottaa nyt puurot ja vellit.

Omaa japsirakettia oon rakennellu kohta 20 000egellä tuolta puljusta (joo älä kysy miks XD) osaavaa jengiä ja reilu meininki. venyyhän niillä välillä toimitusajat, mut arvaahan sen ku pieni yritys pyörittää parin äijän voimin isoo osuutta markkinoista.. mitä jutellu puhelimessa niitä näitä ni sielä painaa äijät duunia oli kello mitä vaan

tekeehän ne yhteistyötä melkee jokasen autoklubin sun muun kanssa, et luulis et hommansa hoitavat?

Äänestä

www.mamasan.fi

Siinä on firma joka hoitaa hommat niinkuin pitää, ei tartte selitellä. Toimitusajat on mitä luvataan.

Äänestä
  • juu mamasan kyllä kanssa hyvä. unohtui mainita tuolla viestiketjun lopussa

    Äänestä

hyvin on toiminu itellä mitä oon millonkin tilannut (mm hiilikuitu-osia jenkeistä)

ainoat suomifirmat joista jotain kannattaa tilata: futurez ja race.fi

Äänestä

^ Eipä se kaikille ole itsestäänselvyys että pystyy kerralla pistämään montaa sataa menemään. Ja aiemmin ollaan luultu ettei minkäännäköisiä korkoja mene kun niin kerran on luvattu, mutta näköjään ei pidä kenenkään sanaan enää uskoa!

Hyvä että sulla mennyt kaikki kohdalleen, mutta se ei tarkoita että kaikilla menisi! Joitakin vaan näköjään kohdellaan huonommin kuin toisia.

Äänestä
  • johan sen autonvakuutus maksuissakin näkee (vai oliko se vero), että kerralla maksamalla kaikista halvin ;)

    jos ei ole rahaa, niin ei pidä ostaa mitään!

    Äänestä

^ Tietenki se on kerralla halvin, sehän on nyt päivänselvä juttu. Mutta sieltä _luvattiin_ koroton maksuaika, mitä ei kuitenkaan saatu, eli kyse on selvästä _huijauksesta_ eli _kusetuksesta_. Sekin on ihan päivänselvä juttu. Et itsekään voisi suositella sellaista yritystä kenellekään, joka ei ole toiminut lupaamiensa ohjeiden mukaan. Ja vaikka sulla on hyviä kokemuksia, se ei omaa kantaani muuta miksikään :-)

Ja mitä tulee tuohon lauseeseesi "jos ei ole rahaa, niin ei pidä ostaa mitään!", herra itse taitaa tehdä talokaupatkin käteisellä? :D

Äänestä
  • musta vähän tuntuu, että noi on jonkun toisen välikäden kautta noi osa-maksu systeemit, että kyseinen firma ei niitä itse hoida... toki saatan olla väärässäkin, mutta eikai nyt varaosaliikeen kannata olla mukana rahoitus-/perintäbisneksessä!?

    juu kyllä mä mitä ostan niin aina ostan ihan suorilta. jos ei ole rahaa remppaan niin en aloita edes koko ruljanssia! se on sitä elämänsuunnittelua kun ei tee asioita, joihin ei oikeasti ole varaa. velkaa en ole koskaan ottanut, enkä ota... elän varojeni mukaan.

    joo sori, ei taas liity ketjuun mitenkään, tämä "valistus/avautuminen"

    Äänestä

Itse tilasin sieltä bensapumpun autoon, kaikki meni loistavasti tilaus ja toimitus alle viikossa, mutta takuu asioissa tuntuu nyt tulevan ongelmaa.. Katsotaan mitä tuoma tuo.. Ei hyvältä vaikuttanut alkukeskustelu kun suurinpiirtein puolustivat että ei pumppu nyt noin vain voi hajota. Ikää sillä on nyt 2 kk

Äänestä

Itekki suosittelen suomalaisista lafkoista jatech, mamasan ja race.fi

Ulkomaalaiset mitkä todennut luotettaviksi:
Ebay (satoja tilauksia ei yhtään huijarikauppiasta oo eteen tullu kun kattoo feedbackit)
horsepowerfreaks, arizonaperformance, driftmotion ja summitracing tulee näin äkkiä mieleen. Tuossa varmaan murto-osa yrityksistä joiden kanssa käynyt kauppaa.

Äänestä
  • Ompa outoa kun väittää yrityksen tilan aktiiviseksi. Alkaen 29.01.2016 kauppalehden yrityshaussa.

    Äänestä

Kokemuksia futurezista: ostin puoli vuotta sitten walbro 255h polttoainepumpun joka lakkasi toimimasta n. 300km jälkeen. Jätin useita yhteydenotto pyyntöjä futurezille takuuasioihin liittyen mutta yhtään vastausta ei kuulunut, vaikka lupaavat ottavansa yhteyttä 1-3 arkipäivän kuluessa! En suosittele kenellekään!

Äänestä

Älkää vaan erehtykö tilaamaan mitään ko puljusta, tuotteilla ei MITÄÄN TAKUUTA ja yhteyden ottoihin ei vastata lainkaan!

Kiertäkää kaukaa kyseinen liike ja tilatkaa jostain tunnetummasta / vastuullisemmasta liikkeestä:-)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ihmeessä kirjoitti:

Onko kellään tietoa? netissä on tälläinen kauppa kun futurez.fi myy kaikennäköistä tuning osaa jne...
Olen nyt kohta 2 kuukautta sitten tilannut sieltä tavaraa mutta ei vaan näy eikä kuulu.
Sähköpostiin ei vastata samoin ei puhelimeen! Mikähän on homman nimi....onko menny konkurssiin vai mitä on tapahtunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu