Työilmapiiri

Onko muilla metallialan työpaikolla ilmapiiri huonontunut tai parantunut uusien hekopisteiden myötä?
Tervehditäänkö tai ollanko vielä puheväleissä?
81065
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pellos ykköstehtaan johtamis teesit kyttäys vittuilu ja työntekiöiden halveksunta.Ehkä nämä arvot on opetettu diplomi-insseille ja insseille .

Äänestä

meillä toki jo lomautus laput sai porukan jakaantumaan kahtia. LOMAUTETUT ja PERSEEN NUOLIJAT

Äänestä
  • Meillä osa porukasta kuuluu soittelijoihin,henkilöihin jotka soittelevat lähes päivittäin pomoille ja lipovat,

    Äänestä

Turhaa aikapainetta siellä missä nopeus ei oikeasti ratkaise mitään. Määräajoilla luodaan keinotekoista kiirettä ja näennäistehokkuutta.

Äänestä
  • Työpaikkakohtaisen palkankorotus erän jakaminen hekopisteiden mukaan ei miellytä. Mites muualla?

    Äänestä

Hekoista niin mitään ilmapiiriä tuhoavaa saa kun aikansa mennään niin tottuu tähänkin tapaan (itsellä ainakin 15v)saada tarkasti työmiehelle "oikea"palkka joka ainakin täällä monista kirjoituksista päätellen on matala jos ammatti-ihmiselle annetaan jopa alle 10€ palkkoja ,millä se elää.
Koko verotusjärjestelmähän suosii yrittäjiä millä muuteenkaan kun esim. parturi -kampaajan oppii mennään vaikka palkka ko.alalla on todellä matala n,1800€/kk.silti muutaman tuolin paikan omistajat selviävät parin päivän työllä mutta nuori saa painaa kyllä 12 tuntiakin silti saamatta juurikaan mitään.
Työtehtävien ikäjakauma on ehkä nyt metallissa vääristynyt vanhat alkaa väistyä eläkeputkiin ja vastaaviin järjestelyhin heti kun mittari näyttää lähelle 58v kuka hullu jaksaa yli kuutenkymppiin tällä pikkuliksalla terveyden uhalla ja vastuun yhä kasvaessa ja tehtävin lisääntyessä.
Lisäksi esimies tehtäviin pestataan märkäkorvia insinöörejä joiden tiedoista ja taidoista voi olla montaa mieltä mutta inssin ja jopa diplomin paperit tuntuu saavan ihan liian helposti kun juuri annettavaa ei nyt alle kolmikymppisillä ole.siis kun kokemus työnteosta on jotenkin jäänyt heikoksi ja ainakin käytäntö on unohdettu nopeasti pullapalaveripiireihin kun pääsee.
Joista siis kiitos alalla koko ajan koveneviin vaatimuksiin ja tehtävien lisääntymiseen jotka syövät tehoa ja huonontavat ilmapiiriä.
Lisänä vielä tämän päivän turvallisuus vouhotus (jota ei saa arvostella) on mennyt aivan liian pitkälle kun sille oikealle turvallisuus riskille eli kiireelle ei tehdä mitään paitsi lisätään.

Äänestä

Ei oo tietoo, ei juuri kiinnosta muitten asiat.

Äänestä

Työnantaja jätti 0,5 maksamatta ja maksoi vain sen 1,0. Kehtasi väittää, ettei muka tiennyt. Vaatimuksen jälkeen on jääkausi vallinnut. Eipä siinä, on muutenkin tunnelma kuin jääkaapissa työskenneltäis. Välillä meni kuukausia, ettei pomo edes huomenta sanonut. Muutenkin selkeä työntekijän väheksyntä on valloillaan. Näin Keski-Suomessa vähän Jyväskylästä sivussa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaikenlaista harmia kirjoitti:

Onko muilla metallialan työpaikolla ilmapiiri huonontunut tai parantunut uusien hekopisteiden myötä?
Tervehditäänkö tai ollanko vielä puheväleissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu