Troodosvuoristo

Pian matkaan

Ollaan tähdössä Kyprokselle nyt syyskuussa. Kysyisin, minkälainen sää Troodosvuoristossa on, eli siis lähinnä, jos siellä retkeilee, kannattaako ottaa lämmintä vaatetta mukaan, vaikka sää tällä hetkellä muuten saarella on yli 30.

6

819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koettu on

      Tottakai siellä on viileetä, ota lämmintä vaan mukaan. Verkkarit tai kevyt tuuli-/ulkoilupuku

      • kansallispuku

        ei tarvii erikseen suomalaiselle sanoo siitä tuulipuvusta, kyllä kansallispuku on aina pakattu mukaan


      • Pian matkaan
        kansallispuku kirjoitti:

        ei tarvii erikseen suomalaiselle sanoo siitä tuulipuvusta, kyllä kansallispuku on aina pakattu mukaan

        Apua, mä en omista, en ole ikinä omistanut enkä tule ikinä omistamaan tuulipukua. Täytyy keksiä jokin muu vaate.


      • Pian matkaan
        Pian matkaan kirjoitti:

        Apua, mä en omista, en ole ikinä omistanut enkä tule ikinä omistamaan tuulipukua. Täytyy keksiä jokin muu vaate.

        Niin, ja kiitos asialliselle vastaajalle.


      • tsirppaliinas

        Asun itse Pafoksessa ja käytiin viime viikonloppuna Troodoksessa piknikillä. Lämpötila oli 27 kun Pafoksessa se oli 30. Et ei hirveen viileetä ollut, topissa ja shortseissa pärjäs vallan hyvin. Mut aina hyvä olla semilämmintä mukana jos sattuu pilvisempi päivä tai sadekuuro kohdalle. Mut ei tosiaan mitään paksua tarvi olla. Hyvät kävelykengät on must. Vaellusreitit on hyvin merkitty, suosittelen ehdottomasti. Käärmeitä en ole koko asuinaikanani nähnyt tällä saarella luonnossa, mutta toki varovaisuus aina hyvästä. Enemmin itseäni ärsyttää itikat, joiden puremat huomaa vasta illalla kun yrität nukkua.
        Troodoksessa on ihastuttavia pikku vuoristohotelleja, kandee viipyä yö tai pari. Ovat todella vieraanvaraisia.
        Troodoksen toisella puolen on ihana kylä nimeltään Platres. Kannattaa käydä ihan vaan vaikka kävelemässä vanhan kylän puolella pikku kaduilla tai vaikka illallisella. Itse ihastuin paikkaan totaalisesti.
        Saarella on julkaistu uusi turistikirja, josta löytyy kaikenlaisia ideoita ominpäin matkustaville. Käy tutustumassa http://www.cyprusguestbook.com/tourist_guide_english/


    • kufi

      Muistakaa käärmevaara! Levantinkyy on eräs maailman myrkyllisimmistä käärmeistä ja hyvin yleinen luonnossa koko Kyproksella. Tämä ruskeanharmaa käärme kasvaa paljon suuremmaksi kuin suomalainen kyy. Levantinkyy ei lähde karkuun, kuten mustat (harmittomat) piiskakäärmeet, vaan sen huomaa usein vasta kun on ihan vieressä - tai astuu päälle. Suosittelen varrellisia vaelluskenkiä.
      Pari kuvaa: http://www.vipersgarden.at/Species/SpeciesList/Reptilia/Viperidae/MacrLebLeb.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7555
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4173
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3675
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2846
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2456
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2378
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      44
      2302
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe