Troodosvuoristo

Pian matkaan

Ollaan tähdössä Kyprokselle nyt syyskuussa. Kysyisin, minkälainen sää Troodosvuoristossa on, eli siis lähinnä, jos siellä retkeilee, kannattaako ottaa lämmintä vaatetta mukaan, vaikka sää tällä hetkellä muuten saarella on yli 30.

6

876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koettu on

      Tottakai siellä on viileetä, ota lämmintä vaan mukaan. Verkkarit tai kevyt tuuli-/ulkoilupuku

      • kansallispuku

        ei tarvii erikseen suomalaiselle sanoo siitä tuulipuvusta, kyllä kansallispuku on aina pakattu mukaan


      • Pian matkaan
        kansallispuku kirjoitti:

        ei tarvii erikseen suomalaiselle sanoo siitä tuulipuvusta, kyllä kansallispuku on aina pakattu mukaan

        Apua, mä en omista, en ole ikinä omistanut enkä tule ikinä omistamaan tuulipukua. Täytyy keksiä jokin muu vaate.


      • Pian matkaan
        Pian matkaan kirjoitti:

        Apua, mä en omista, en ole ikinä omistanut enkä tule ikinä omistamaan tuulipukua. Täytyy keksiä jokin muu vaate.

        Niin, ja kiitos asialliselle vastaajalle.


      • tsirppaliinas

        Asun itse Pafoksessa ja käytiin viime viikonloppuna Troodoksessa piknikillä. Lämpötila oli 27 kun Pafoksessa se oli 30. Et ei hirveen viileetä ollut, topissa ja shortseissa pärjäs vallan hyvin. Mut aina hyvä olla semilämmintä mukana jos sattuu pilvisempi päivä tai sadekuuro kohdalle. Mut ei tosiaan mitään paksua tarvi olla. Hyvät kävelykengät on must. Vaellusreitit on hyvin merkitty, suosittelen ehdottomasti. Käärmeitä en ole koko asuinaikanani nähnyt tällä saarella luonnossa, mutta toki varovaisuus aina hyvästä. Enemmin itseäni ärsyttää itikat, joiden puremat huomaa vasta illalla kun yrität nukkua.
        Troodoksessa on ihastuttavia pikku vuoristohotelleja, kandee viipyä yö tai pari. Ovat todella vieraanvaraisia.
        Troodoksen toisella puolen on ihana kylä nimeltään Platres. Kannattaa käydä ihan vaan vaikka kävelemässä vanhan kylän puolella pikku kaduilla tai vaikka illallisella. Itse ihastuin paikkaan totaalisesti.
        Saarella on julkaistu uusi turistikirja, josta löytyy kaikenlaisia ideoita ominpäin matkustaville. Käy tutustumassa http://www.cyprusguestbook.com/tourist_guide_english/


    • kufi

      Muistakaa käärmevaara! Levantinkyy on eräs maailman myrkyllisimmistä käärmeistä ja hyvin yleinen luonnossa koko Kyproksella. Tämä ruskeanharmaa käärme kasvaa paljon suuremmaksi kuin suomalainen kyy. Levantinkyy ei lähde karkuun, kuten mustat (harmittomat) piiskakäärmeet, vaan sen huomaa usein vasta kun on ihan vieressä - tai astuu päälle. Suosittelen varrellisia vaelluskenkiä.
      Pari kuvaa: http://www.vipersgarden.at/Species/SpeciesList/Reptilia/Viperidae/MacrLebLeb.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe