http://www.puumaster.fi/
tuollainen sauna pukkarilla ja kuistilla kiinnostas, siihen kiukaan viereen vielä pata (50l) hinnat lienevät 15000 paikkeilla en katsonut. sitten perustus ja jätevedet, miten ne saisi vaatimusten mukaan halvimmilla tehtyä?
tuollainen sauna pukkarilla ja kuistilla kiinnostas, siihen kiukaan viereen vielä pata (50l) hinnat lienevät 15000 paikkeilla en katsonut. sitten perustus ja jätevedet, miten ne saisi vaatimusten mukaan halvimmilla tehtyä?
Vastaukset 34
Vanhimmat
tuli heti mieleen että kun pilariperustus on lisävaruste ja se perinteiselle tuntuukin (vaikka itse tekisi) niin mites jätevesien poistot tehdään?
Ei taida erillinen pata edes mahtua mitoituksien puolesta ja vaatisi jo kaksireikäisen tiilihormin joka vaatii kunnon perustukset? Näyttäisi koomiselta kaksi valmishormia rinnatusten ja on hintavaa.
Jätevesien poistoihin vastaus löytyy paikkakunnan rakennustarkastajalta. Ei täältä.
Kympin hujakoilla pyörii hinnat ainakin perusversioissa. Kovat on hinnat vaikka onkin avaimet käteen tyyppinen ratkaisu. Tunnen tosin hirsitoimittajan (aliurakoitsija) ja työnjälki on hänellä tip top. Ei moitteen sijaa sillä sektorilla. Sitä en tiedä tuleeko kaikki hirsikehikot häneltä? Kaikki muu on ainakin esittelysaunoissa vastaavasti jo huomattavasti "huolittomampaa" eli ei niin vimpan päälle.
Tympii kun "perinnesaunaan" tungetaan palahuopaa, halpaa mökki-ikkunaa ja tässä tapauksessa sitä tuppihaapaa joka h..tin paikkaan (laipiot, ovet, oven ja ikkunanpielet jne). Ei oikein vastaa perinnesaunaa sen puolesta. Aika vapaasti on yhdistetty "perinteiseen" pihasaunaan röllimajavirityksiä. Laipiossa menee ihan kympillä ja lauteet on ihan jees. Pyöreä valmishormi läpiviennin tiivistyksineen on kökkö.
Mutta kovasti suosittua nykyään, pihasaunat. Pointseja kyseisen puljun hirsivahvuuteen! Vastaavat rautakauppaversiot kun tahtoo olla näitä naurettavia "kevythirsivirityksiä".
Vielä kun mallistosta löytyisi se "oikea" perinnesauna. Punamultaa, kolmiorimahuopaa, lyhyet nurkat valkoisilla nurkkalaudoilla ja "oikeilla" ikkunoilla eikä noita järkkyjä mökki-ikkunoita. Ei silti, musta miellyttää itseäkin.
Olikohan syysalennukset juuri menossa ko. puljulla?
Olisi hauska tietää kuinka moni todella haluaisi ennemmin sen pystylaudan rimoilla ja kolmiorimahuovalla?
Ei varmati moni kaupunkin välttämättä anna lupaa hirsiseinällä olevalle rakennukselle asemakaava-alueella ja melko järjetöntä hieno hirsipinta peittää laudalla.
Mutta hyvin on päässeet hyö markkinoille, en itse ole sisältä käynyt katsomassa laitosta mutta vaikuttaa ihan asialliselta.
1. Niin no, "normaalisti" itse sauna on hirttä joka on verhoilematta ja pukuhuone rankorakenteinen missä on sitten pystyrimalaudoitus.
2. Toisessa versiossa pukuhuonekkin on hirttä joten verhoilua ei ole laisinkaan.
3. Jos koko sauna on verhoiltu, yleensä koko sauna on rankorakenteinen.
Päämallit taisi olla siinä, toki omia sovellutuksia näkee paljonkin?
Jos minä olisin valmistaja, ottaisin ehdottomasti sen "oikean" pihasaunan mallistoon yhdeksi vaihtoehdoksi.
Tai ainakin tilaustyönä jos ei omaa vakiomallistoaan.
Mutta hyvä että edes nykyisiä malleja on, istuu paljon paremmin Suomalaiseen maisemaan koska pohjamuoto on "perisuomalaisempi" kuin monet monet muut vastaavat. Tosin diggailen perinnerakentamisen lisäksi äärimmäistä modernismia erillisissä saunarakennuksissakin arkkitehtuurillisesti varsinkin jos kyseessä on kuitenkin perinteinen hirrenveistotapa.
Nyt täytyy vetää osa sanomisista takaisin?
Kävin katsomassa kuvia ja punaisenakin saa vaikka ei oikeaa punamultaa vastaa ja yllätyksekseni myös lohenpyrstönurkallakin löytyy ja muitakin pikku detaljeja.
Tuotekehitystä, hyvä hyvä.
(Mutta nuo mökki-ikkunat ja palahuopa!!)
Kunhan natisen kun itse tehin omaan pihasaunaan ikkunat(kin) itse ja lasitukset kittaamalla. Pätemisen tarvetta?
Avaaja kysyi hinnasta. Teetä kehikko höylääjällä ja tee työt itse. Työtä jonkin verran on mutta työlleen saa hyvän katteen, niin hyvin on hinnoiteltu tuonkin firman tuotteet.
Löylyt hiukan karkaa koska sisäkatto mukailee kattoniskoja. Kovasti irvistelee lohenpyrstöt? Myyntiedustajat kuulemma verrattavissa puhelinliittymämyyjiin. Kerrat esität kiinnostuksesi ja sen jälkeen puhelin soi ja useasti.
Noin pienet jalas-saunatyyppiset ratkaisut ei kummosia perustuksia tarvitse. Itse tekisin kuitenkin ainakin yhtenäisen anturan johon pilarit nurkkiin ja keskelle. Maa-ainekset vaihtoon jne. Tapauskohtaisesti. Noin hintavaa saunaa ei kannata perustaa huonosti. Mahdollisesti routaeristykset salaojineen jne.
Harkot on aika kaukana taas siitä perinteisestä tavasta. Yksi vaihtoehto on ihan luonnonkivet jos sijoituskohde ja maaperä antaa siihen mahdollisuuden.
Kait nuo mallit on perinteisiä mutta höylähirsi tietääkseni ei?
Kokemukset osiossa saa nauraa. Saman ihmisen kirjoittamia. Eikös se ole syntiä? Meinaan kun on lestadiolainen firma.
Katot ja lauteet tuppeen sahattua haapaa,halvinta puuta mitä löytyy.Melekoset on myynti voitot saunan hinnassa.Muutaman tonnin saa työpalkkaa jos viihtii tehä ite.
5
jos löydät sen ja niin ett sopii vesi pata kiukaan viereen.
hirsierämökki alkoi kiinnostaa, vaikka onkin kevythirttä
Miksiköhän varusteissa on valittavissa se erillinen muuripata kun pohjakuviin sitä ei ole merkitty ensimmäiseenkään saunaan?
ite tilasin perinnesaunalta saunan ja laitettiin sinne muuripata, molempiin omat hormit niin vetääki hyvin....ihan tyylikkään näkönen ratkasu tuli ja erittäin käytännöllinen, ei tarvi koko saunaa lämmittää ku kuumat tiskiveet tarvii. Musta palahuopa tuntu olevan vakio, mutta saa niiltä muitakin, sellasen ku haluaa...pakko on sanoa että tämä oli ostos joka ei kaduta ku yleensä kaikki ostamiset kaduttaa jälkeen päin.
minulta sais oikean perinnesaunan tilaustyönä..salvaan kehikon itse.hinta ehkä sama kuin höylähirrestä? www.perinnepihariekki.fi
"(Mutta nuo mökki-ikkunat ja palahuopa!!)"
Mikä on oikea ja ainoa hyväksytty perinne?
Mitä hiton perinnettä kolmiorimahuopakatto edustaa?
Ei mitään. Tai korkeintaan sinun tai isäsi nuoruusaikaa. Saunojen historian aikajanalla kolmiorimahuovan aika ei ole kuin silmänräpäys, joka ei nopeudessa juuri eroa palahuopaperinteen silmänräpäyksen pituudesta.
Kolmiorimahuopaa edelsi pärekatto, jota joissain perinteissä korvasi vesiuritettulautakatto. Ja niitä taas erilaiset tuohi-malka viritykset. Ensimmäiset saunojen katteet lienevät olleet mammutin kylkiluita peittäneet nahkat ja turve.
Myös ikkuna on uusi keksintö. Sitä enne tais olla vain räppänöitä vai lienevätkö päreen valossa.
Arvoisan perinnerakentajan saunassa ei lämmönlähteenä ole varmaankaan mitään peltihökötystä, joten siitä meidän ei tarvinne edes keskustella.
Kehitystä ... Hmmm: palahuopa edustaa mainiosti kehitystä jatkumossa turve/elukkojen nahkat -> tuohi -> päre -> kolmiorimahuopa -> palahuopa.
Minulle ainoa oikea saunan perinnekatto on tuohikatto, sillä isäni iso-isä syntyi sellaisella katolla varustetussa saunassa. Ja tästä en tingi tuumaakaan.
Kaikki huopakatot edustavat petrokemianteollisuuden riemukulkua. Jos nämä öljykatot hyväksyy niin yhtä oikeaoppisen perinteistä on kattaa saunansa öljystä tislatuilla muovilevyillä
"Mikä on oikea ja ainoa hyväksytty perinne" kysymykseen voit hakea vastauksia vaikka museoviraston korjauskortistosta.
Sieltä löydät mm. kaipaamasi kolmiorimahuovan ja tod.näk. kannaotot mm. palahuovankin käytölle perinnerakentamisen sektorilla.
Ensimmäinen "ikkuna" taisi olla sianrakko? Perinnerakentamisessa ei mökki-ikkunoilla valeristikoineen ole minkäälaista muuta asemaa kuin look a like perinteiseltä ikkunalta. Rakenneoppi täysin vieras asia?
Jos "perinnesaunassa" on peltilaatikko kiukaan korvikkeena, ei se kuulu rakennekokonaisuuteen kuin erillisenä yksittäisenä varusteena, itse rakennusluokitusta se ei muuta. Sinällään jatkuvalämmitteisillä on oma roolinsa Suomen saunojen historiassa. Negatiivinen mutta osa historiaa.
Omankaltaistastaan kehitystä palahuopakin on mutta et sinä saa sinne perinnerakentamisen sektorille kuulumaan kovasta yrityksestä huolimatta.
Sinun isäsi isoisän syntyminen tuohikaton alla ja sinun valintasi sen johdosta on sinun asiasi. Erikoista kuinka ehdoton olet asian suhteen koska olet samalla valmis liittämään turvekattosi yhteyteen teollisesti tuotettua ns. halpisshaittia täysin kivuttomasti osana alkuperäistä rakennekokonaisuutta...?
Eikö silloin lämpölasielementitkin esim. kuulu perinnerakentamiseen koska lasi on lasia? Perinteisiin katteisiin peltien kohdalla kuuluu saumapeltikatteet. Edelleen kanta on aika selvä kuuluuko perinnerakennuksen katteeksi esim. muovitms. pinnoitettu tiilikattojäljitelmä.
Yksi syy rajojen vetoon on juuri se, ettei rakennushistoriaa tuntemattomat syyllistyisi niin raskaisiin virheisiin kuten nyt esim. perinnesaunan valmistajat syyllistyvät. Kuvittele omistavasi esim. museoikäinen auto. Jos siitä tippuu vaikka takapuskuri tielle, et sinä sitä korvaa muovisella tarvikesuojalla made in Taiwan vaan menet romikselle tms. etsimään alkuperäistä jos uustuotantoa ns. retroa ei ole.
Perinnesaunalle on omat luokituksensa olemassa joita arvostelun kohteena oleva perinnesauna ei täytä. Sormi osoittaa lähinnä käytettyyn nimeen jota tuotteesta käytetään koska on osin harhaanjohtava.
Nimellä perinnesauna valmistaja tarkoittaa varmaan arkkitehtuurista kokonaisuutta eli erillistä pientä pihasaunaa jota em. perinnesauna jäljittelee ulkoasunsa puolesta siihen valittujen materiaalien ollessa ihan jotain muuta?
Jos rajanvedot viedään pidemmälle, "vikalista" on huom. pidempi kuin yksittäiset materiaalivalinnat. Perinnerakentamiseen ei kuulu esim. teollisesti työstetty hirsi jne. jne. Edelleen ns. käsityö mikä on yleinen määritelmä perinnerakentamisessa, käytetyt tuppilaudat ja lauderatkaisut ei edelleenkään kuulu ns. perinnesaunaan vaikka käsityötä ovatkin.
Ns. Oikeaoppisessa" perinnesaunassa arkkitehtuurin lisäksi mm. hirret työstetään perinteisin menetelmin kuten kaikki kokonaisuuteen kuuluvat rakenneyksityiskohdat. Kuten esim. ikkunat lasikittauksineen jne. jne.
Itselläni on ollut ongelmia saunan laadun suhteen. Kirjallinen valitus sekä lukuisat yhteydenotot toimittajaan eivät ole johtaneet konkreettisiin toimiin ongelmien selvittämiseksi, vaikkakin moneen otteeseen on lupailtu että asia hoidetaan.
Asiallinen ja sujuva palvelu päättyi käytännössä siinä vaiheessa kun rekan takavalot katosivat pihapiiristä.
Meillä on yksi perinnesauna mökillä, se taisi olla heidän aivan ensimmäisiä sauna toimituksia. Hyvin on toiminut. Sitten hankimme toisen aivan samanlaisen kotiinkin takapihalle peilikuvana. Tuosta tuppeen sahatusta laudasta, enpä sanoisi että se niin halpaa on, kävin aikoinaan tutustumassa tehtaalla ja käsin siellä työmiehet niitä reunoja kalvasivat.
Molemmissa saunissa meillä on harkko perustukset, ei ole routa ja pakkanen liikuttaneet kun perustukset tehtiin heidän ohjeiden mukaan. En usko etä ne nurkkakviet ovat niin toimivia.
Se täytyy kyllä sanoa, että palvelu on ollut ensiluokkaista toimituksen jälkeenkin, kun soitin kyselin neuvoja oven säätämiseksi. Kertoivat että ajavat ohi täsät viikon sisällä ja kaveri kävi säätämässä sen.
Ei me osata muuta sanoa kuin hintansa arvoinen sijoitus, ja varmasti huippuhyvät löylyt, ne ovat aivan omaa luokkaansa.
Hintansa arvoinen?
Kaipaisin hiukan perusteluja miksi kannattaa maksaa kaksinkertainen hinta kuin mitä muut pyytää vastaavasta palahuopavirityksestä avaimet käteen periaatteella?
Tuppeen sahattu lauta on aika usein halvempaa kuin höylätty puu. Itse asiassa aina. Minkälaisella tehtaalla vierailit, alihankkijat ne kehikotkin tekee? Hirrentyöstö korkeatasoista mutta kasaamislinjalla taitaa olla sukulaispojat tms, sen verran keskinkertaista työnjälki on.
Mitä eroa on siinä, onko nurkkien alla kivet vai harkot? Sen lisäksi että harkot on rumat ja mauttomat.
Ainahan jokaisen omassa saunassa on ne "parhaat löylyt" mutta sitä en koskaan ymmärrä miten se löylyn laatu on riippuvainen tuotevalmistajasta? Sillä kun ei ole mitään tekemistä löylyn ja sen laadun kanssa. Perinnesaunassa on paitsi laipio mallia löylyt hukkaan, kiukaana on perinteinen peltilaatikko joka tunnetaan siitä että löylyt on perseestä ja saunomisolosuhteet epäinhimilliset.
Onneksi vaihtoivat nimeä koska perinnesaunan kanssa ei yhteyksiä ole kuin mielikuva tasolla. Yhtä ja samaa palahuopaa ja halvinta mökki-ikkunaa jne. kuin aina ennenkin. Halpaa törkyä hirveällä hinnalla (hirsi ja hirsityö korkealaatuista).
Yksi kalleimmista teollisesti työstetyn hirren kauppaajista mutta uudet mökkimallistot oli ihan hienoja tai ainakin omaperäisiä.
????? Katkeraa...
On niitä muitakin valmistajia kuin puumaster tai salvo nykyisin. ja varmasti kilpailukykyisiä muutkin
esim.
www.pihasauna.fi
www.timperhirsi.fi
www.hirsituote.com
www.konstatalot.fi
Pitää laittaa oikea linkki Timber Hirrelle. Se on
http://www.timber-hirsi.fi/
Tässä yksi saunojen ja mökkien tekijä:
http://www.kantolatuvat.fi/
Onko kukaan ottanut Puumasterilta saunaansa lohenpyrstönurkalla? Minkälainen työnjälki ja paljonko ottivat lisähintaa?
Onhan se isompitöinen valmistettava mutta kannattaa kysyä hintaero varmaan valmistajalta?
Meinaan jos sovit hinnan täällä, voi mahd. kaupanteon yhteydessä itse valmistaja nauraa jos kerrot hankkineesi tiedot hintatasosta netin keskustelupalstalta?
Hiukan on loivahkot kulmat mutta työnjälki on siisti ja tarkka. Kylmä nurkka koneellisesti valmistettuna mutta saunaan omiaan. Itse hirsien varaustapa tekee sen, että hirret "lepää" hiukan liikaa varauksien päällä ja nurkat ei pääse tavallaan painumaan ja sitä kautta kiristymään. Eristeiden kanssa pienet raot nurkissa koska eristeille ei voi tuolla työstötavalla omaa tilaansa tehdä nurkkiin?
Tekeekö salvos itse ensimmäistäkään kehikkoa vaan onko kaikki aliurakoitsijoiden valmistamia? Mielikuva on tällainen että salvos tekee vain kokoamisen ja sisustamisen jos sitäkään?
Katellisuutta??????? :D
Joko seurat on ohi?
Kävin hiljattain tutustumassa kyseisiin tuotteisiin ja työn jäljestä voin kyllä olla pitkälle samaa mieltä kuin viestiketju antaa ymmärtää. hirsityö oli siistiä ja tasokasta, ikkunat tosiaan onnettomimmat mitä äkkiä mieleen tulee, ikkunan pieletkin oli perinne saunassa perinteisillä ho-bau ruuveilla kiinnitettynä, kyllähän se nyt piharakennuksessa välttää, olis hauska tietää minkälainen talo siltä porukalta syntyis. ja jos tuote on hyvä niin se myy, ei silloin tarvi myyntitykin ahdistelijaks alkaa.
Taitaa uuno olla omia markkinamiehiä, mainostila pitää ostaa. Huonosti kauppa käy jos suoli24 palstalla pitää kehua.
ei uuno markkinoi mitää, ei ole uunolla tuotetta mitä myydä.
Onko sillä väliä, missä ne kehikot tehdään, jos homma toimii ja laatu on hyvää. Itsellä on käsitys, että Salvoksella nekin tehdään. Kävin mesuilla viikonloppuna ja onhan se Salvoksen mökki ja piharakennukset kaikinpuolin ihan omalla tasolla. Ja myyjän kanssa kun jutusteltiin hinnoista ym. niin kaikki muut ollaan unohdettu. Näiltä tulee syksyllä meille saunamökki ja myöhemmin, jos homma pelaa, mökki myös. Me kun itse rakenneta mitään, ei osata eikä ole aikaa.
Mennään Tampereelle parin viikon päästä myyntinäyttelyyn. Sinne kuulemma nousee tällä viikolla näyttelymökit. Voin sitten laittaa myöhemmin kokemuksia tänne, mutta hyvältä näyttää.
Tuppeensahattu haapa, tai mikä puu tahansa jos se veistetään käsin, on kalliimpaan kuin höylätty mänty. Tämän voi varmistaa mistä puutavaraliikkeestä tahansa. Ja haapa kaikinpuolin kelpo rakennusmateriaali, siinä missä mäntykin. Paljon kauniimpaa vaaleana, eikä tummu kuin mänty.
Olen paikallisella kenttäsahurilla teettänyt paljon haavasta rakennuspuuta.
Tässä toisenlainen kokemus "perinnesaunasta":
https://lahoperinnesauna.wordpress.com/2018/04/28/suomenperinnelahosauna/#comments