korkea ja 7metriä leveä sileä betonisenä, tarkoitan lähinnä sitä, että seinästä pitäisi saada siisti ja siinä ei saisi näkyä paljoa telan maalausrajoja ym.
Miten maalata
6metriä
10582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
telasta mitään raitoja jää tai sitten vetelet ruiskulla
teen tasausvedot siististi ja oikein?
tuosta viestistä http://keskustelu.suomi24.fi/node/9300194
Et häviä lopulta mitään, vaikka parikin sataa maksaisit tuosta työstä... Miettimisen aihetta, jos kerran 20:n teet tuollaisen "seinän maalauksen", niin eikö sen jo ammattilainen voi käydä tekemässä (olettaen, että sellaisen saat tekemään).
"...jos kerran 20:n VUOTEEN teet...
Ohennettu maali ja kuuma vesiämpäri keskelle lattiaa. Näin maalin "aukioloaika" saadaan pidennettyä.
En ole koskaan tehnyt tollasta, mutta noilla aloittaisin :-) Veemäinen tehtävä.
Onhan ne ammattimaalarit tehnyt korkeita rappukäytävän seiniä öljyvärilla ja vielä pensselillä tasottaen ja työsaumoja ei näy :-)
Tasaat ensin alhaalta ylös 4metriin ja jatkat loput 2 metriä tikkailta, pääasia että jatkokohta ei ole normaalin katseen alueella. Etene n. metri kerrallaan leveys suunnassa. Toho mitään firmoja, tarvita peruskauraa ja halvempaa tehdä itse.
Itse tehden säästät ja... ja... ja, onhan se itse tehty ;)
Jos vain teitä tekijöitä olisi kaksi, niin maalaus sujuisi samaan aikaan alhaalla ja ylhäällä. Silloin ei tule raitaa. Molempien on käytettävä reilusti maalia. Näin me tehtiin ja hyvää jälkeä tuli. Tosin puuta maalattu, mutta sama se.
Ota 3 litran ämpäri ja , juu se olikin telalla. Telan kanssa on sitten oltava taso, mihin se maalialusta mahtuisi. Ylhäällä hankalaa. Tekisin isolla pensselillä, missä on se väkänen, että voi jättää reunalle sudin.
Maalin sekoitus huolella, pora ja siihen sekoittaja on hyvät, silti kunnolla aineet sekaisin. Sopii sekoitella maalauksen välilläkin maalia hakiessa lisää. Maalausliikkeistä saat hyvät vehkeet ja ehkä paremmat ohjeetkin.
" Tosin puuta maalattu, mutta sama se." Ei mitään eroa menetelmällä?... väsyttäähän tuo jo... hohhoijaaa
Maalaat ensin telineeltä (ei tikkailta) ylimmät kolme metriä (käytä jatkovartta). Aloitat tietysti laidasta, käytä runsaasti maalia. Sitten lattialta käsin jatkovarrella nostat maalia niin ylös kuin yletät.