Kummassa parempi kuvanlaatu?
Canon Ixus vs. Powershot
urpo34
6475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Powershotissa parempi, muutenki ominaisuudet hieman tukevampia kuin ixuksessa,erot eivät kuitenkaan järkyttävän suuria
Mistä malleista puhut. Ei asiaa voi käsitellä noin ylimalkaisesti. Etenkin Powershoteja on useita eri malleja.
IXUS malleja myydään joissain maissa, kuten USA, Powershot SD nimisinä, että voisipa sanoa että kysymys on mieletön.
Minulla on PowerShot SX20 IS enkä ole tyytyväinen sen tuottamiin kuviin. Pihalla napsitut kuvat ovat epätarkkoja ja pehmeitä. Napsin kuvat yleensä automaatti asetuksella. Aikaisempi kamerani oli lidlistä ostettu mikälie, mutta ulkona otetut kuvat yleensä tarkkoja (tosin siinä kamerasssa oli vain 3x zoomi). PS. Tämä siis vain ensivaikutelma kamerasta. Canonissa on paljon kivoja ominaisuuksia, mutta en ole ehtinyt vielä perehtyä niihin.
Yleensä epätarkat suttukuvat johtuu kuvaajasta, ei kamerasta! Opettele sitä ensin käyttämään muutoinkin, kuin automaatilla. Varsinkin jos vedät tsuumin nappiin, niin luvassa suttua ilman jalustaa.
löytyy sekä PS A720is sekä Ixus 120is ja powershot vie kuvalaadussa ixusta kuin kuuluisaa pässiä narussa.
Valitettavasti tuo A720 alkaa olla ehtoopuolen vehje, paristokansi repsottaa, linssinsuojus putosi jo aikapäiviä sitten mutta hyviä kuvia sillä edelleen saa.