Kyse on elinten luovutuksesta ja tämä tuli mieleen kun aamulla kuuntelin toisella korvalla keskustelua tv.stä.
Mietin,antaisiko elimeni uusio käyttöön,siinä tapauksessa että en enää niitä itse tarvi,tai niistä on jotain jäljellä hyötykäyttöön.
Aihe on hieman vakava,mutta ei kuoleman vakava,eikä ketään kielletä heittämästä huulta,mutta heitettyä huulta ei välttämättä palauteta:)
Itse joudun kohta poistumaan ja tekemään nälän aiheuttamia pakkoliikkeitä,mutta katson myöhemmin huu-haa palstalta,miten on huuli lentänyt.
Mietin,antaisiko elimeni uusio käyttöön,siinä tapauksessa että en enää niitä itse tarvi,tai niistä on jotain jäljellä hyötykäyttöön.
Aihe on hieman vakava,mutta ei kuoleman vakava,eikä ketään kielletä heittämästä huulta,mutta heitettyä huulta ei välttämättä palauteta:)
Itse joudun kohta poistumaan ja tekemään nälän aiheuttamia pakkoliikkeitä,mutta katson myöhemmin huu-haa palstalta,miten on huuli lentänyt.
Vastaukset 63
Vanhimmat
....luovuttaa elintäni naiselle,mutta vain lainaan ja viihdekäyttöön
No vakavammin,mun olis tarkoitus tehdä soppari elintenluovutuksesta mutta toisaalta nyt lainsäätäjä taitaa ehtiä edelle, että vainajalta saa kaivaa silmät päästä jos ei ole nimenomaan sitä eläissään kieltänyt,olikin jo aika saada tuo hyvien varaosien heitteillejättö kuntoon
Toinen papru mikä jokaisen pitäisi täyttää on hoitotestamentti...kukapa nyt vihanneksena haluaa olla...no yhden tiedän tältä palstalta...
Heti että ensimmäisenä tarjoat elintäsi viihdekäyttöön ja kai sen voi säilöä...aineessa mikä niemeä en osaa kirjoittaa,eikä ehdi googlettaa,kun myöhästyn jo nyt..:)
ei tarvita enää elintenluovutustestamenttia (muistaakseni elokuussa tuli laki voimaan), vaan niitä voi ottaa tarvitseville ilman eri lupaa.
siis kieltää elinten käyttö,jotta voi olla kokonaisena omissa hautajaisissaan? Jotenkin karmii ajatus elinten uusoikäytöstä,vaikka se on varmasti joillekkin elin ehto.
Ajatellaan vaikka että minulla olisi maksa hyvässä kuosissa ja se saa uuden omistajan,joka on ryypännyt omansa piloille.Tietysti varaosan odottaja on tehnyt raittuslupauksen ja ollut käyttämättä päihteitä määräajan.Hän saa uuden mahdollisuuden,uuden elämän,mikä on hyvä.Mutta myös hän voi saada uuden ryyppyputken ja silloin olisin mieluusti sitä mieltä että varaosa otetaan pois..Paljon mietittävää...
Tai sydän,jos jollekkin annettaisiin mun sudän.Leikkauksesta toivuttuaan hän ihmettelisi että minkä käkikellon se tohtori asensi,kun noin kiivaasti paukuttaa ja on stressaantunut.
Vakavasti ottaen,olen kyllä sitä mieltä että koskaan en voi tietää tarvitsenko itse varaosia? Ei voi tietää...ja siksi hyväksyn asian.
Yhtä elintä koskeva luovutuskielto on aiheellinen,mutta tuskin sitä kukaan edes haluaa:))Kun kilometrit ratkaisevat myös ajoneuvon hankinnassa,eikä vanhaa paskaa kannata ottaa:))
Jotenkin tuntuu pahalta, jos mun elimiä annettais sellaiselle ihmiselle, joka ei huolehtis niistä hyvin. Hirveetä, jos mun maksalle juotettas päivät pääksytysten appelsiinimehua ja appelsiineja ja päänahka menis jollekin skinheadille ja silmät jollekin tirkistelijälle. Mut kai ne voi kierrättää, vaikka ne saattavat joutua huonoon kotiin. Olis kiva, jos elimet vois testamentata tietyin perustein. Se olis kuitenkin syrjivää ja varmaan aika vaikea toteuttaa.
aivot jo varattu, anna ne mulle. Voiko aivoja siirtää ihmisen eläessä, siis molempien ollessa elossa.
Jos esimerkiksi silmäsi menisikin vastakkaisen sukupuolen edustajalle..Oletan että olet nainen..Ja joku mies saisi silmäsi,hän tulisi näkemään vaimosa läpi kaiken..Siitä se vasta soppa syntyisi:) Tai maksa,kun yleensä naisen maksa on vähemmän alkoholilla kyllästetty,siis tuoremehu vaihtuisikin jatkuvaan viinan lipitykseen,niin sehän olshi kuukaudesha paskana:)
Mulla olis polttavaa tarvetta aivojen puutarhanlohkoille. Mun perennapenkki on taas ihan hirveen näköinen, niinkuin terroristien jäljiltä. Sun pitää kurssittaa mua.
Saattaa olla, että aivosiirteen jälkeen sulle tulis huono omatunto uistelupeleissä, ja sitten huomaisit saaneesi yllättäviä vielä ilkeämpiä piirteitä, joista sulle tulis vielä huonompi omatunto. Unohdetaan nää frankensteinleikit.
Mä voin kyllä testamentata elimeni sulle. Jos mä kuolen, saat ottaa parhaat päältä, esim maksan. Maksojahan ihmisellä ei voi koskaan olla liikaa. Asennuttaisit toisen omasi rinnalle. Loput elimet sä voisit antaa hyviin koteihin.
Se on kuin huippuurheilija. Sille tulis dementia jos se joutuis ihan raittiille ihmiselle. On sitä meikäläisenkin suussa viintä virrannut varsinkin nuorempana, mutta appelsiinimehua ei, koska se rasittaa maksaa.
Silmien kanssa vois tulla yllätyksiä, mutta onneks toi Anceli on mun uskottu nainen näissä perintöasioissa. Se kattoo, ettei elimet joudu kiusallisiksi välikäsiksi
kirjoita testamentti heti valmiiksi, sitten minun ei tarvitse kuin odotella aikaa parempaa.
Maksa olisi kyllä hyvä, mullahan oli vähän ylikuormitusta vuosi sitten, mistä lienee johtunut.
Annoit silloin ohjeita, mitä pitää syödä, arvaa muistanko, no en.
Mutta Vogelin kirjan kyllä lainasin kirjastosta, jäi vähän heikolle lukemiselle.
Sinähän tosin voit koska tahansa pitää parin tunnin luennon aiheesta "maksa ja sen hyvinvointiin vaikuttavat
tekijät/ruoat.
Ei ole muuten kehumista meikäläisenkään perennapenkeissä, kuiva kuuma kesä ja muita syitä melkoinen
nivaska, eikä vähäisimpänä allekirjoittaneen laiskuus ja kaiken voittava masennus ;)))))))))))))))))))))))))))
Kurssin voin pitää, kun hinnoista sovitaan.
silloin anceli... kun testamentti on allekirjoitettu.
Mä lähen markkinoille. Morjens!
markkinoille ......... paitsi ettei sun kanssa voi mennä hiljaa, eikä minunkaan.
Tuo mulle jotain kivaa, vaikka Viipurinrinkeliä, saan haistella, vaikken maistella.
Myrkkyseitikki, myrkkykoiso, sormustinkukka, valinnanvaraa löytyy , ei kun keittelemään.
Morjens!
Päivä pulkassa ja taas joutaa tänne joutavia kirjoittamaan..
Teillä molemmilla,sinulla ja Ancelilla on hyvät aivot,ainakin kirjoituksen perusteella...
Voin testamentata omat puutarhuri-aivoni ihan kumalle vaan,eikä mene kauaa kun perennat kukoistaa,nimittäin,lpio käteen ja perennat juurineen kaatopaiklle,sitten uutta tilalle,sillä se on mun motto:jos kasvi jurppii,eikun uutta tilalle..:)
ps.Saattaa johtua myös siitä etten osaa hoitaa pensaita oikein:))Ja siksi olen uudisraivaaja..
mutta sitäkin lämpöisemmin esitän sulle kiitokset, muista, että lupaus on pidettävä.
Äsken Sednan kanssa puhelimessa pohdittiin, kumpi ottaa/saa aivosi ja jäi avoimeksi,
kun kohtaamme, asia ratkeaa, jollakin tavalla. Haluatko olla paikalla?
Sinä olet nyt meidän maskottimme, koska olet ihanaaaaa :)))
Pus ;)
Siis tarkoitatko sinä perinteisiä suotappeluita, joilla erimielisyydet ratkaistaan? OK!
Mun puutarha tarvii enemmän puutarhaviisautta kuin sun puutarha. Aion taistella oikeuksieni puolesta!
heti, kun miehestä on kyse, ei kun siis aivoista.
Perinteinen suotappelu on hyvä, siinähän voi joku upota melko syvällekin suohon.
Kokokin vähän merkkaa ;)
Taistellaan reilusti, pääasia, että minä voitan.
Niin sun on pakko voittaa, ku olet niin häviäjä!
tarkoitit varmaan, niin olenkin, mutta minä olenkin paras voittaja.
sovitaan sitten niin. (arvaa keltä opittu lause?)
kun minä olen niin kova sopimaan :))
Tai sitten ei.
Mihinkähän meidän maskottimme katosi, taisi pelästyä tätä äkillistä
hellyydentulvaa mikä häneen kohdistui ;)
Ei taida olla lainkaan maisemissa. Veikkaan.
tappelu tääl on menos? Kovakin koitos? :)))
välistä pientä nahistelua vaan, ihan normaalia meidän välillä.
Toistuu viikoittain, tai jopa useamminkin, riippuen siitä kuinka hermot kestävät :))
mutta jos hän pelkää meitä, etenkin sinua, mua nyt kukaan pelkää.
Minähän olen melkein enkeli ;))
Tänne asti kuului mekastus hirmuinen:))))
Taitaa ne hermot kestää molemmilla kaikesta huolimatta paremmin, kuin hyvin:))))
ilmoitan sitten, kun hän tulee meillä käymään, niin voit laittaa kuulosuojaimet,
kyllä mekastus teille saakka kuuluu. Soita jos häiritsee oikein kovasti.
Minun mielestä sinä olet se vaarallisempi.
jossa käsitellään tuo asia. Samat aseet.
en oo sillo ollu yövuorossa ja nukkumassa): Nyt oon taas tänään siihen vuoroon menossa): :))))
Onks se aikido, missä keppien kanssa riehutaan.
päivävuorosi aikaan, koetahan jaksaa valvoa.
niillähän voi sohaista silmään, eikä tässä muutenkaan näkö ihan paras mahdollinen ole.
Jotain pehmeämpää, sinähän voit askarrella jotkut kivat pehmokepakot.
Minulle puoli metriä pitempi ja pesäpallo sinne päähän.
Haluan tietysti nähdä millainen suopaini tulee,kun tämä on varmasti ensimmäinen kerta kun joku ottelee minun vaatimattomista aivoista.Lueskelen läpi teidän "kinastelua":) Otin juuri pika otoksen,mutta taidan lukea loputkin..
Käännän toisenki posken jos kerran olen noin ihana,kiitos pusuista:) Itte oot ihana:)
Paat uimalasit päähäs, ja voihan keppien päihin laittaa vaahtomuovipallot. Hitsi mä näen jo silmissäni hurjan keppitaistelun siellä teidän kallioiden päällä. Jee!!
Kauniisti aateltu:))))
P.S. Miekii tykkään Mitäkämiehestä:)))))
Nyt mä punastuin ja häkellyin ja menin ihan sekaisin, vähäks olin jo ennestäänkin ;)))
Huh heijaa, kerta kaikkiaan, mie meen jäähylle ;)
ja nyt alkoi pelottamaan. Voi olla, että menen piiloon kellariin, eikä kun ihan toiseen paikkaan, enhän mie voi sitä kertoakaan.
mutta aivoja et ota.
että sä olet meistä se vaarallisempi!!
eikös sun pitäisi ruokkia kissat.
Virkistää,mutta sitten paleltaa..Voi hitsi teitä:))))
Kyllä rouva, kyllä rouva (perääntyy takaperin)
kylmään suihkuun, poskia kuumottaakin ihan hirveesti, jospa se siitä asettuisi ;))
Voi hitsi meitä, sanos muuta, me ollaankin hurjia likkoja, mutta muuten ihan mukavia.
Minulla korvat punoittavat ja aivot kiehuu,suu vaan nauraa:))
Ai, hitsin,hitsi.. En oo lukenu näitä tein juttuja, heeehh... Aivoistako työ melskaatte, no, hällä varmaan onki hyvät aivot:))))
No, elä pelkää, en tuu kolmanneks niistä tappelemaa...:)))) Tai, hei.. voishan niitä aivolohkoja jakaa:))))
Eikä sitten tulla suihkusta läpinäkyvä kylputakki päällä,kylmissään:))Ettei aivonesteet polta keskinkertaisia aivojani kokonaan pilalle,niin silloin on vaan keittoa molemmille:))
kiehuta niitä aivoja, jos niistä tulee ylikypsät, se ei oo enää hyvä juttu ollenkaan, se ei haittaa, jos korvat punoittaa, kunhan eivät soi:))))
Kiva ku siulki on hauskaa, mut kunhan ei jää suupielet ramppiin:))))
kylpytakkia, ihan ilman pärjään. Mutta laitan pyyhkeen tuohon etumukseen.
Katsele toiseen suuntaan, mie tulen NYT ;)))
Nyt on pakko mennä syömään, nälkähän tässä jo tuli ;)
Hyvät illan jatkumiset sinulle, yritä ymmärtää, me vaan ollaan tämmöisiä :))
Aivot kerää näkjään tyttöjä kuin makea tuoksu ampiaisia,johtuen varmaan siitä että niitä ei ole paljon kääytetty:)Terve tuloa vaan jakamaan lohkoja;)
Varoa ramppeja:) Vaara on ilmeinen,kun piti korvia siirtää suupielien edestä:) joudun poistumaan,työ kutsuu.Taistelkaa sovussa:))
yötä? Miekii oon menos töihin, yövuoroon tänään:)))
Sovussa ollaan:))))
Toivottavasti ei afrikan kokoinen pyyhe,sillä silloin voi kompastua ja vaikka sanoit NYT.täytyisi rientää auttamaan kaatunutta,suorastaan langennutta enkeliä.Kiitos seurasta,minunkin on poistuttava,velvollisuus kutsuu,moi:)
kiittää myös mukavasta seurasta, moi :))
taitaa niillä elimillä käyttöä olla sen tietyn tapahtuman jälkeen. Jotta ihan vapaasti käytettävissä, jos jotain käyttökelpoista vielä löytyy ja niistä jollekkin hyötyä on. Parasta ennen päiväys tosin saattaa jo olla vanhentunut.
Kyllä ne museo ajoneuvotkin tarvii osia ja uskon että sinullakin jotain ehiää löytyy,kun ihmisessä on niin paljon tavaraa..
Olen kyllä valmis luovuttamaan elimeni, jos niistä jollekin hyötyä on. Kuollut ei ruumistaan kaipaa ja koska haluan muutenkin polttohautauksen, enkä hautapaikkaa, niin olisi järkevää koettaa silputa meikäläisestä parhaat palat uusiokäyttöön.Ja ihan sama kenelle menisi. Minusta kun tuntuu, että elinten siirto on ihmiskunnan historiassa aika lyhyt jakso ja tilalle keksitään aivan varmasti keinoelimiä tai opitaan jollain kasvattamaan ainakin ihoa tai korjausleikkaamaan silmiä tmv.
Ihmisen historia on kovin nuori ihmisenä,taitaa olla pari tuhatta vuotta.Varmaan keksitään elinten tilalle koneita ja on jo keksittykkin.Kudoksiakin varmaan kasvatetaan,jne.Sinulla on avoin mieli elinten uusiokäytössä ja itsekkin periaatteessa olen samaa mieltä että mitä sitä ruumis ehjällä elimellä tekee ja menee vaan hukkaan.
En tietysti haluaisi leikkiä tyrannia,mutta en ihan kenelle tahansa osiani antaisi ja ääripään tianteena ottaisin esimerkin: Asunto välittäjä on kusettanut minua yks-nolla,eikä mikään laki auta saamaan tuota liukasliikkeistä huijaria vastuuseen,hän vain hymyilee omahyväisen näköisenä,kun joudun pankkiin kerjäämään lainaa ja hän samassa pankissa tekee jo uusia kauppoja.Pankin johtaja ei myönnä lainaa koska tuloni eivät riitä toisen lainan maksuun.. Lähden pankista masentuneena ja mietteissäni.Törmään moottoritiellä vahingossa pysähtyneeseen rekkaan ja kohtaloni on sinetöity,mitään ei ole tehtävissä.
Samaan aikaan tuo lipevä,alkoholisoitunut asuntovälittäjä jonottaa uutta maksaa ja hän saa minun terveen maksani,jotta voi jatkaa viinan ja petoksen harjoittamista.
Ei ole reilua,mutta tässä tarinassa kaikkien nimet oli muutettu ja tilanne oli kuvitteellinen:))
ottaa uusiokäyttöön kaikki mikä vielä kelepaa, en juo enkä polta, eiköhän ne varaosat vielä jonkun vuujjen viene tarvitsijaa eteenpäin :), - vaikka olenkin teitä vanhempi..
tämä ole lähtenyt huuhaalle.
Miksi,mutta onneksi riman korkeus vaihtelee,enkä joutunut taas huu-haa palstan fossiiliksi:) Siitä kiitos tädille joka istuun nappulan ääressä,kiitos!! Taidan olla ihastunut kukkaseenkin:))))
mutta minuun vähän enemmän, eikös vaan :))
Eihän tämä ole huuhaata, asiallista keskustelua elinten, erityisesti aivojen luovutuksesta.
Sinä olet ykkönen!!Kunhan vain mielistelin,että tulevaisuudessa saisin olla rauhassa,harvoinen aloituksineni.hyi,mikä sanahirviöneni:) Asiallista on ollut,juu,aina:)))Ja unohtumatonta..
Ikävä kyllä mun pitää taas poistua..Matalalentoa on elämä,mutta jospa ilta olisi rauhallinen ja voin tässä istua,moi:)
kummasti, ykkönen ;))
Melko kiireinen kaveri olet, mutta miehen pitää mennä, kun on menemisen aika.
Moi ja pusu molemmille poskille :)