Riippuva sisennys, lista ja merkki

kysyjä n

Minulla on ongelma riippuvassa sisennyksessä Wordissa, johon olen miettinyt pitkään ratkaisua. Eli kun tehdään listaa ja siihen pitää laittaa esim. tähti eteen (ei luettelomerkki tällä kertaa), niin sisennys onnistuu – mutta jos tekstiä menee toiselle riville saakka, se teksti menee tähden kanssa samaan aloituskohtaan. Ja näyttää jotenkin sellaiselta miltä ei pitäisi. Miten toiselle riville menevän tekstin saa ensimmäisen rivin tekstin kanssa samaan aloituskohtaan? Eikä niin että jatkuu tähden kohdalta.

Toinen ongelma on se etten saa tähden ja tekstin väliin, isompaa väliä. Vaan riippuva sisennys vetää ne lähes yhteen, mutta olkoot sellaisena. Luetteloinnissa voi sisentää monta kohtaa yhtä aikaa kaiketi, mutta tähden kanssa tuntui että pitää laittaa jokainen erikseen.

Olipa monimutkainen selostus. Saikohan joku selvää. Jos joku on osaava tässä asiassa ? niin olisin kiitollinen neuvoista. :) Kiitos.

3

921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ymmärsinkö?

      listassasi kuitenkin tarkoitus olla kuin luettelossa?

      No, luettelomerkinhän voi vaihtaa. Eli kun menet Muotoile - Luettelomerkit ja numerointi - Luettelomerkit ja sieltä valitset haluamasi mallin, niin sitten voit ottaa kohdan Mukauta ja sitä kautta vaihtaa luettelomerkin asteriksisi kohdasta Merkit ja valitsemalla sieltä sen asteriskin.

      Näinköhän haluaisit: Siis tavallinen luettelo mutta eri merkki kuin mitä Word tarjoaa automaattisesti?

      • ap.

        Niin ulkoasu pitäisi olla ok. Minulla Word ei hyväksy tähteä luettelomerkiksi kuin yksi kerrallaan. Voi olla että tuossa Wordissa on jokin vika, koska sen pitäisi käyttää tähteä muiden merkkien tapaan, mutta niin ei ole käynyt. Mutta voin kokeilla ohjeiden mukaan vielä.


      • ap.

        Kokeilin ja tuo toimii oikein hyvin. Mahtavaa! Kiitos tuhannesti avusta. :) Taisin vaan sählätä jotakin ihan muuta aiemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2655
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      52
      1866
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      152
      1447
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      367
      1418
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      357
      1356
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      25
      1246
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      61
      1213
    8. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1146
    9. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      1006
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      928
    Aihe