näppäimistö ei toimi vikasietotilassa

Läppäri sammutettiin väkisin,ei ollut akku paikoilaan ja kersa vetäisi virtajohdon irti.Kun koneen seuraavan kerran käynnisti niin tuli vikasietotila valikko näkyviin.Koneessa on erillinen näppäimistö,kun oma näppis mennyt epäkuntoon.

Näppäimistö ei reagoi näppäimiin vikasietotilassa.esim kursorilla ei voi valita vaihtoehtoja näytöllä

Apua

Mitäs nyt?
3190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Näppäimistö ei reagoi näppäimiin vikasietotilassa"
Eikö tule edes hetken odottelun jälkeen?

Kokeilitko toisella näppäimistöllä?

Ei kai siinä sitten ole muita vaihtoehtoja kuin viedä kone huoltoon ja korjauttaa koneen oma näppäimistö.

Äänestä

Eikai siinä auta kun kokeilla aikansa, saisiko normaalin käynnistyksen jotenkin onnistumaan.

Sulla ongelmana rikkinäinen tietokone. Win ei tunnista vikasietotilassa ulkoista näppistä ja kun koneen oma näppis on rikki, aika kehno homma. Tunnistaako kone tavallista erillistä hiirtä?

Ja winiä et saa asennetuksi uusiksikaan, koska ei ole näppäimistöä jne.

Jos kone kohtalaisen uusi, kanna huoltoon ja kysy kustannusarvio. Ei uusi näppis hirveitä maksa ja vikahan voi olla ihan vain jossain liittimessäkin. Työ on kyllä yleensä aika hintavaa.

Uusi kone voi olla myös ihan hyvä ratkaisu, läppärit halpoja nykyään.

Enenpääpä tässä ei osaa arvailla.

Ai niin. Just ton takia läppärissä on hyvä olla ehyt akku. Se toimii varavirtalähteenä, vaikkapa nyt sähkökatkojen varalta.

Äänestä

Jos näppäimistö on usb liitännällä, käy biosissa katsomassa että kaikki mahdolliset usb tuet on päällä, etenkin näppäimistölle

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Paniikki valmis... kirjoitti:

Läppäri sammutettiin väkisin,ei ollut akku paikoilaan ja kersa vetäisi virtajohdon irti.Kun koneen seuraavan kerran käynnisti niin tuli vikasietotila valikko näkyviin.Koneessa on erillinen näppäimistö,kun oma näppis mennyt epäkuntoon.

Näppäimistö ei reagoi näppäimiin vikasietotilassa.esim kursorilla ei voi valita vaihtoehtoja näytöllä

Apua

Mitäs nyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu