Parisuhdeongelma, neuvoa kaipailisin

Ongelmainen

Olen pahoillani, tämä viesti ei liity avioliittoon mitenkään, mutta avoliittoon.
Eli, asun avoliitossa poikaystäväni kanssa. Pitkään aloin epäillä hänen pettäneen minua. Hän sanoi minulle että näin ei ole käynyt. Päätin varanvuoksi kirjoittaa kirjallisen sopimuksen jossa poikaystäväni vannoo että hänellä ei ole ollut fyysistä kanssakäymistä erään tietyn henkilön kanssa. Allekirjoitimme "sopimuksen". Ajattelin, etten ikinä tulisi tarvitsemaan kyseistä paperia. Parin päivän päästä kuitenkin sain tietää hänen pettäneen minua kyseisen henkilön kanssa. Kysymys siis kuuluu, onko minun mahdollista nostaa syyte häntä vastaan?

6

875

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olipa poikaystäväsi

      ajattelematon kun allekirjoitti paperin. No oppirahat on maksettava.

    • Voi voi voi voi!!!

      Otapa nyt lapsiressu (on 100 % selvää että olet erittäin nuori) järki käteen.

      Nostaa syyte mistä? Mitään rikosta ei ole tapahtunut. Pettäminen ei ole Suomessa lainvastaista, ei myöskään valehtelu.

      Dumppaa äijä ja siirry eteenpäin.

      • Ongelmainen

        että ei ole lainvastaista pettää eikä valehdella, mutta jos asia on vannottu ja tekstiä on mustaa valkoisella, niin ajattelin että se on kuitenkin ns. "sopimus"rikos/petos. Tai jokin muu sellainen. Mutta ilmeisesti ei löydy minkään näköisiä pykäliä että voisin (ihan vaan ollakseni veemäinen) kyniä mieheltä viimeisetkin pennit. Noh, näillä mennään. (Melko oikeaan osuttu, 20 vasta ikää.. :) no, vanhetessa tietoa ja järkeä tulee lisää, ja tästä eteen päin tiedän, luotan ainoastaan itseeni.)


      • Äiskä....
        Ongelmainen kirjoitti:

        että ei ole lainvastaista pettää eikä valehdella, mutta jos asia on vannottu ja tekstiä on mustaa valkoisella, niin ajattelin että se on kuitenkin ns. "sopimus"rikos/petos. Tai jokin muu sellainen. Mutta ilmeisesti ei löydy minkään näköisiä pykäliä että voisin (ihan vaan ollakseni veemäinen) kyniä mieheltä viimeisetkin pennit. Noh, näillä mennään. (Melko oikeaan osuttu, 20 vasta ikää.. :) no, vanhetessa tietoa ja järkeä tulee lisää, ja tästä eteen päin tiedän, luotan ainoastaan itseeni.)

        kynimimen onnistua, jos rahaa tarkoitat. Koska olette avoliitossa, niin kumpikin omistaa omat rahansa ja tavaransa. Ei niissä ole sen kummempaa jakamista. Jos jonkin omistamisesta on paperi, jossa molempien nimi, niin se menee puoliksi.

        Muu kyniminen onkin sitten varmaan henkistä puolta. En kyllä ole koskaan kuullut pykälästä mitä tiadat nyt ajaa takaa. Kuten itsekin sanoit, että sellaista et ole löytänyt.


    • 1+7

      Tuollaisella paperilla ei ole mitään virkaa. Eikä suhde ole muutenkaan terveellä pohjalla, jos tuollaisia papereita tarvitsee allekirjoitella.

      • ,

        taas provo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1917
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1312
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      101
      1067
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      771
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      662
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      69
      532
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      528
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe