tietoja rodusta

koiruuksia

olen hankkimassa sekarotuisen pennun, jonka emä on belgianpaimenkoira. Olisin ilonen kuulemaan rodusta hieman lisää, kirjoista luetun lisäksi. Onko rotu taipuvainen haukkumiseen? Voiko ottaa kerrostaloasuntoon? Mitä kannattaa aloittaa harrastamaan jne? Kiitos jo etukäteen

4

571

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jore

      Belgialainen on minusta hyyyyvin energinen koira. Minusta se ei sovi seurakoiraksi eikä kerrostaloasuntoon oikein mitenkään vaan sillä on oltava tekemistä. Lähellä on yksi belgialainen, joka joutuu olemaan häkissään paljon ja se haukkuu liian paljon. Kaikki pitää sitä vihaisena mutta se on vaan rajattoman turhautunut ihan kiltti koira. Meidän belgialainen saa olla irrallaan maatilalla lähes aina, eikä se hauku kuin aiheesta.

      Belgialaiset on aika arkoja, arempia kuin saksanpaimenkoirat ja uskoisin, että esimerkiksi rapusta kuuluvat äänet saisivat sen haukkumaan joka kerta. Itse valitsisin jonkin enemmän seurakoiratyyppisen koiran kerostaloasuntoon, vaikka belgialaisesta kovasti pidänkin.

      • oujee

        minulla oli ennen kaksi belgianpaimen koiraa mutta he olivat hyvin erinlaiset.. sillä toinen oli todella rauhallinen... ja toinen todella villi... et siis voi tietää vielä kumpaa sinun koirasi tulee olemaan...


      • mapsu

        miksi vertaat häkkiä ja kerrostaloasuntoa? ihmettelin hieman, eihän se koti ole omakotitalossakaan se paikka missä juostaan ja puretaan energia, ainakaan toivottavasti... Belgi, kuten jokainen koira rotuun tai sukupuoleen katsomatta, on yksilö. Joten, ei yleistyksiä yhden belgialaisen takia, kiitos. Jos koira tottuu pennusta pitäen, vaikkapa tässä tapauksessa kerrostaloasuntoon, ei yleensä ongelmia synny. Muistettava on että, kaikki palveluskoirat tarvitsevat runsaan liikunnan lisäksi myös toimintaa. Että tässä mielipiteeni... Oliko pentueen isä millainen? Pentu on aina summa vanhempiaan, mutta esim. haukkuherkkyys ei periydy eikä ole rodun omainen luonteenpiirre, se voidaan koiralle vahingossa vahvistaa ja sitä pystyy myöskin vähentämään!


    • Koirala

      Tosi on että belgialaisia on monenlaisia. Niissä on vielä 4 eri muunnosta. Niissäkin on luonne-eroja. Esim. Tervuer ja Lakenois eroaa selvästi toisistaan. Jokaisessa muunnoksessa on yksilöeroja vielä kaiken lisäksi. Sanoit että pentu on sekarotuinen. Luonnetta ei voi kovin pitkälle päätellä antamillasi tiedoilla. Mitä rotua on isä. Se voi muuttaa koko asetelman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 121
      1520
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      203
      1006
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      619
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      223
      520
    5. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      499
    6. 30
      472
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      444
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      182
      433
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      39
      408
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      393
    Aihe