Päivitysrumbaa!

Oops!

Joskus ennen haukuttiin Wintoosaa jatkuvasta päivittämisestä, mutta näyttääkin Mäkki syyllistyvän siihen. Taas on yksi satojen megojen kokoinen järjestelmänpäivitys olevan saatavilla, jo neljäs alle vuoden sisään kaiken muun pienemmän sälän oheen. Jo on simppeli ja vaivaton - kaukana siitä!

8

598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Just katoin, ei mitään ole tullut juuri. 10.6.4 tuli jo kesäkuussa, etkö huomannut? Eikä se minusta ollut edes kahta sataa megaa.

      iTunes 10:iä toki odotan, ei näy vielä, no viimeistään aamulla.

      • puuttikamppi

        vaan yli 600 megaa ja combo yli 800 megaa. Että silleen!


    • onko Microsoftia haukuttu jatkuvasta päivittämisestä, vaan siitä että päivitysten jälkeen ei välttämättä jokin asia toimi tai että pahojen, jo hyökkäyskohteiksi otettujen reikien ja virheitten päivitys on liian verkkaista. Niin ja Wintoosahan voi bootata itsensä omia aikojaan käyttäjän tahtomatta jopa lepotilassa, mitä Mac ei tee.

      Minä tykkään päivityksistä, jos niistä on jotain hyötyä. Macissa ja Ubuntussa yleensä on, Wintoosassa ei aina ole. Vaivaa en niistä sen suuremmin näe.

      Mitään isompaa systeeminpäivitystä ei kyllä nyt OS X:lle löydy...?

      • "onko Microsoftia haukuttu jatkuvasta päivittämisestä, vaan siitä että päivitysten jälkeen ei välttämättä jokin asia toimi tai että pahojen, jo hyökkäyskohteiksi otettujen reikien ja virheitten päivitys on liian verkkaista."

        Microsoft on kyllä viimeiset 6v paikannut ihan riittävän ripeästi ja päivitykset ei käytännössä särje mitään. Poikkeuksen tekevät uudet julkaisut sekä service packit, ja service packien tapauksessakin riski on hyvin pieni. Yleensä tietoturvaohjelmistot ovat niitä mitkä aiheuttavat ongelmia, etenkin service packien yhteydessä mutta se taas ei ole Windowsin vika.

        Mac OS X on päivitysten suhteen parempi kun siinä on useimpien ihmisten tarpeisiin enemmän integroitu ominaisuuksia. Mutta, yrityskäytössä Mac OS X:n päivitykset on kyllä huonommat koska siihen tulee noin valtavia päivityksiä jotka ei ainoastaan patchaa vaan tuo ominaisuuksia joten päivitykset on hallitussa ympäristössä riskialtiimpia.

        Ubuntu sitten on päivitysten suhteen ylivertainen mutta julkaisujen lyhytikäisyys on sitten tämän heikkous.


    • unto.kuurna

      haittaohjelmoijat siirtyvät pikku hiljaa tekemään haitallista koodia myös macpuolelle. silloin on pakko päivittää jottei ylihintaisia koneita ostaneet siirry kilpailijan asiakkaaksi.

      • 7+7=14

        Mikä tekee Macistä ylihintaisen?
        Oma 27" i5 iMac maksoi 1800€
        Jos alan tässä nyt kasata PC:tä jossa on 27" Led näyttö, i5 prossu, 4GB 1066mhz muistia, 1TB kovo, Windows Ultimate 64bit ja muut speksit about samat kuin tässä kalliissa macissa niin kappas, PC:n hinnaksi tuleekin about samanverran!


      • Hintaa
        7+7=14 kirjoitti:

        Mikä tekee Macistä ylihintaisen?
        Oma 27" i5 iMac maksoi 1800€
        Jos alan tässä nyt kasata PC:tä jossa on 27" Led näyttö, i5 prossu, 4GB 1066mhz muistia, 1TB kovo, Windows Ultimate 64bit ja muut speksit about samat kuin tässä kalliissa macissa niin kappas, PC:n hinnaksi tuleekin about samanverran!

        "Oma 27" i5 iMac maksoi 1800€
        Jos alan tässä nyt kasata PC:tä jossa on 27" Led näyttö, i5 prossu, 4GB 1066mhz muistia, 1TB kovo, Windows Ultimate 64bit ja muut speksit about samat kuin tässä kalliissa macissa niin kappas, PC:n hinnaksi tuleekin about samanverran!"

        Tuosta puuttuu vielä ohjelmat jotka tulee iMacin mukana. Jos hankit vastaavat ohjelmat niin saat lisätä useamman satasen lisää.. Tosin osaa ohjelmista ei edes saa tai jos saa niin hintaa on toisi paljon.


    • Mac pro

      Päivittää automaattipäivitys pois viikottaiset päivitykset eivät toiminan kannalta ole tärkeitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      69
      4347
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      4022
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      114
      3853
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      75
      3204
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      86
      3142
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      63
      2387
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      62
      1776
    8. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      215
      1242
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1233
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1225
    Aihe