Jos yskit keuhkosi lähes pihalle Helsingissä, silmäsi vetistävät ja tunnet jatkuvaa väsymystä huonon ilman laadun johdosta, Pietarin ilma saattaa tuntua pelastukselta. Kun Helsingissä riittää muutama sata autoa ruuhkauttamaan liikenteen niin Pietarissa, huolimatta paljon suuremmasta autokannasta ja autoista joiden tehot ovat yleensä paljon suurempia kuin Suomessa saattaa ilma tuntua puhtaammalta: Helsingissä on yleensä merituuli joka painaa pakokaasut ja muut epäpuhtaudet Helsingin sopukoihin. Kivihiiilivoimala saattaa olla vielä toiminnassa Helsingissä. Pietarissa vaikuttaa siltä että savupiipputeollisuus on kuollut ja siellä on siirrytty palvelusektoriin. Autokanta on uudempi kuin Suomessa. Myös tuulet saattavat olla suotuisampia. Pietarin asemakaava on hyvin avara ja kadut ovat suuria ja suoria. Liikenne sujuu yleensä aika hyvin. Tiet vetävät aika hyvin lukuunottamatta Nevski Prospektiä. Puistoja riittää ja metsiä Pietarin ympärillä on vaikka muille jakaa.
Suomessa hengityselinsairauksista kärsivät voivat kokeilla Pietarin hotelleja. Siellä ei ehkä tunnu yhtä pahalta. On melkein sama minne Helsingistä matkustaa ilma on yleensä muualla paljon parempi ellei kohde ole Suomessa. (Jos puhutaan Euroopasta)
Venäjän metsäpaloista on paljon puhuttu. Pietarin ilmaan niillä ei ole tainnut olla suurtakaan vaikutusta. Aiempina vuosina Venäjän metsäpalot on sekoitettu Viron metsäpaloihin joista on virrannut paljon savua ja pienhiukkasia Suomeen. Moni matkaaja tänä kesänä voi vahvistaa tiedon ettei Pietarissa ole ollut minkäänlaisia savuja.
Etelä-Suomi on kuitenkin aika raskaan teollisuuden kuormituksen alainen ja sitä helposti luullaan että muualla on sama tilanne, mutta näin ei välttämättä ole. Metro kuljettaa Pietarissa valtavat määrät ihmisiä joten osa Pietarin saasteettomuudesta johtuu metrosta. PK-seudulla tilanne paranee kun Espoon metsistä ihmiset pääsevät kulkemaan metrolla! Pietarinkin tilanne olisi paljon pahempi jos metro olisi yhtä vajavainen kuin Helsingissä. Sähköiset johdinautot kuten Tallinnassa ovat osa Pietarin liikennettä ja niillä on myös vaikutusta liikenteen päästöihin .Lisäksi Venäjä on saasteettoman maakaasun suurtuottaja.
Ilman laatu Helsinki/Pietari
8
611
Vastaukset
- ???????????????????
"Kun Helsingissä riittää muutama sata autoa ruuhkauttamaan liikenteen niin Pietarissa, huolimatta paljon suuremmasta autokannasta...."
Pietarissa on vähemmän autoja kuin Helsingin alueella. Pietarin ruuhkat johtuvat siitä, että venäläiset eivät osaa ajaa kaupunkiliikenteessä. "Sergei" ajaa keskelle risteystä, vaikka näkee ettei risteyksen yli pääse ajamaan. Risteys on nyt tukossa. Seuraavaksi "Sergei" soittaa torvea ja kiroaa muita autoilijoita. Площадь Восстания on erittäin hyvä paikka seurata tätä näytelmää.
"Suomessa hengityselinsairauksista kärsivät voivat kokeilla Pietarin hotelleja. Siellä ei ehkä tunnu yhtä pahalta."
Pietarin hotelleissa ei ole savuttomia huoneita. Huoneeseen pinttynyt tupakansavun tuoksu on tyrmäävä. Siellä ei tunnu yhtä pahalta, vaan paljon pahemmalta.
Vielä vinkki Pietariin matkustaville !!! Jos näette mielenosoituksen, älkää menkö lähelle. Saattaa tulla pampusta.......
Yli sata pidätettiin mielenosoituksissa Venäjällä
Julkaistu: 1.9.2010 Helsingin Sanomat
REUTERS–AP
MOSKOVA. Venäjän poliisi pidätti tiistaina yli sata ihmistä hallituksen vastaisissa
mielenosoituksissa Moskovassa ja Pietarissa.
Venäjän pääministeri Vladimir Putin varoitti maanantaina, että luvattomaan
mielenosoitukseen osallistuvat voivat odottaa poliisilta kovia otteita.
"Teitä hakataan pampulla päästä varpaisiin. Ja se on siinä", Putin ilmoitti.
Moskovassa pidetään mielenosoitus joka kuun 31. päivä. Venäjän perustuslain 31.
pykälä sallii rauhanomaiset kokoontumiset, mutta viranomaiset eivät yleensä myönnä
mielenosoituksille lupia.- Poliisi pamputtaa..
http://bit.ly/duiU1e
Mitään laitonta ei kannata harrastaa, etenkään hotellihuoneessa jossa on sprinklerit. Tupakointi voi tulla aika kalliiksi jos koko hotelli tyhjennetään vieraista. Kannattaa kokeilla sitä matkustamista ihan oikeasti eikä vain luulla, matkailu avartaa. - Pankkituki
pamputtamisia? Mielenosoittajia lyötiin kyllä oikein olan takaa. Ruotsin poliisikin osaa pamputtaa...
Ja Suomenkin poliisi joutuu käyttämään vielä kovia keinoja kun säästöt lähtevät käyntiin. Vie tuo EU vaan sen verran varoja tulevaisuudessa ettei ole enää varaa nykyisenkaltaiseen hyvinvointivaltioon. Pankeille menee vielä muutama miljardeja.
- Turism
Se on totta että automäärään nähden Pietarissa liikenne vetää paljon paremmin kuin suomen kaupungeissa.
Ja autojen määrästä: Pietarissa on enemmän/saman verran autoja kuin koko suomessa.
Metro on päivisin Pietarissa kätevin tapa liikkua jos tietää mihin on menossa.- ???????????????????
"Ja autojen määrästä: Pietarissa on enemmän/saman verran autoja kuin koko suomessa."
Sinulla menee nyt autojen - ja asukkaiden määrä sekaisin.
Pietarissa on suunnilleen saman verran asukkaita kuin Suomessa. Suomen teillä on yli 2,5 mijoonaa henkilöautoa. Pietarin kaduilla ei ole edes kymmenesosaa tästä määrästä.
http://www.automerkit.fi/liikenne/liikenne/artikkelit/suomen-teillae-henkiloeautoja-jo-yli-25-miljoonaa.html - ????
??????????????????? kirjoitti:
"Ja autojen määrästä: Pietarissa on enemmän/saman verran autoja kuin koko suomessa."
Sinulla menee nyt autojen - ja asukkaiden määrä sekaisin.
Pietarissa on suunnilleen saman verran asukkaita kuin Suomessa. Suomen teillä on yli 2,5 mijoonaa henkilöautoa. Pietarin kaduilla ei ole edes kymmenesosaa tästä määrästä.
http://www.automerkit.fi/liikenne/liikenne/artikkelit/suomen-teillae-henkiloeautoja-jo-yli-25-miljoonaa.htmlSitäpä en tiedä paljonko Suomessa on autoja, Pietarissa niitä on tällä hetkellä noin 2miljoonaa.
- kaupungeissa
Venäjän kaupungeissa liikenne on sujuvaa ja turvallista.......
http://www.youtube.com/watch?v=-r5bClOqhjQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=SvF__3wYk0U
http://www.youtube.com/watch?v=KUk7NWLjH7g&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Y56DMk_Oc7s&feature=related- Katu-rata
yöllä hurjia nopeuksia. Keulivat noilla moottoripyörillä sellaista vauhtia etteivät miliisit pysy ladoilla perässä.
Meno on kuin James Bondissa. Toisaalta Nevskillä taitaa olla 8 kaistaa joten on siinä varaa vähän revitelläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057